دفترچه و راهنمای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳

دفترچه انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۲-۱۴۰۱
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
2

راهنمای انتخاب رشته ارشد 1403

“قبل از دانلود دفترچه، حتماً راهنمای انتخاب رشته ارشد 1403 ارائه شده در این مقاله را بخوانید.”

به عنوان مدیر سیستم نرم افزاری و مشاوره انتخاب رشته ارشد مشاوران تحصیلی و با بیش از 18 سال تجربه در انتخاب رشته، می خواهم در چند نکته کوتاه، مهم ترین نکات را برای راهنمایی شما در انتخاب رشته ارشد 1403 بیان کنم.

1- با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور در سال 1403، حتماً توجه داشته باشید که باید انتخاب رشته ارشد خود را براساس این عوامل نهایی کنید: میزان اعتبار دانشگاه، ارزش گرایش براساس هدف شما (بازار کار،مهاجرت، توسعه فردی و …) و هزینه های اقتصادی تحصیل و دانستن شانس قبولی.

2- در انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳، در سهمیه های آزاد، رتبه در سهمیه اهمیت دارد و رتبه کشوری یا رتبه بدون اعمال سهمیه، هیچ تأثیری ندارد.

3- در سهمیه های ایثارگری 5 و 25 درصد، رتبه در سهمیه و رتبه کشوری، هر دو برای انتخاب رشته ارشد 1403، اهمیت دارند.

4- قبل از انتخاب رشته ارشد 1403، باید بدانید که در کدام دانشگاه ها و گرایش ها و دوره های دانشگاهی (روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پردیس و …) قبول می شوید.

5- براساس هدف خود انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳ را انجام دهید نه صرفاً براساس علاقه مندی.

6- برای اولویت بندی انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳، ابتدا باید رتبه خود را نادیده بگیرید و سپس براساس مجاز بودن خود در انتخاب رشته، اولویت بندی یا چیدمان انتخاب رشته را انجام دهید.

7- اولویت بندی را باید براساس اعتبار دانشگاه ها، ارزشمندی گرایش ها و هزینه های تحصیل انجام دهید. شرایط شخصی و خانوادگی شما می تواند این اولویت بندی را تغییر دهد ولی اصل اساسی، سه فاکتوری بود که گفتم.

میزان شانس قبولی در انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳

به یاد دارم که در گذشته وقتی یک نفر از من می پرسید که کجا قبول می شوم، مجبور بودم کلی رتبه قبولی و کارنامه های قبولی را مرتب کنم و بعد از مقایسه رتبه داوطلب به او بگویم که مثلاً برای فلان دانشگاه قطعاً شانس داری و برای فلان گرایش و دانشگاه، شاید شانس داشته باشی و یا اصلاً شانسی نداشته باشی. همین امر باعث شد تا تیم های تخصصی را در طول این سال ها جمع کنم و با کمک آنها، دقیق ترین نرم افزار انتخاب رشته ارشد را طراحی کنم. سالیانه حدود 9 تا 10 ماه نیز، وقت صرف این می شود که براساس رتبه های قبولی سال قبل، نرم افزار را به روزرسانی کنیم.

به هرحال، دانستن میزان شانس قبولی شما در همه دانشگاه ها و گرایش ها باعث می شود تا اشتباهات کمتری داشته باشید. با توجه به رشته ای که دارید، در دفترچه انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳ با کلی دانشگاه و گرایش رو به رو هستید که باید از بین آنها، 100 تا را انتخاب کنید. با توجه به حجم بسیار زیاد گرایش ها و دانشگاه ها در برخی از رشته ها، به هیچ عنوان نمی توان بدون یک سیستم نرم افزاری دقیق و به روزرسانی شده براساس اطلاعات رتبه های قبولی سال گذشته، پاسخ صحیح و دقیقی به میزان شانس قبولی در کنکور ارشد 1403 داد.

وارد نرم افزار شوید. رشته خود را انتخاب کنید. رتبه های خود را به نرم افزار بدهید و بعد نرم افزار براساس آخرین رتبه های قبولی سال گذشته به شما می گوید که چقدر شانس قبولی در همه دانشگاه ها و گرایش های رشته خود دارید. نرم افزار 4 حالت برای تعیین شانس قبولی دارد:

قطعی: یعنی شما قبول خواهید شد.

پر احتمال: یعنی رتبه شما در بازه آخرین رتبه قبولی سال گذشته قرار دارد و بیش از 80 درصد شانس قبولی دارید.

خوشبینانه: یعنی رتبه شما با آخرین رتبه قبولی سال گذشته، اختلاف کمی دارد و اگر خوش شانس باشید، قبول خواهید شد.

کم احتمال: یعنی رتبه شما با آخرین رتبه قبولی سال گذشته، اختلاف زیادی دارد و احتمال قبولی شما کم است.

قبل از توضیح بقیه نکات، بیایید دفترچه راهنمای انتخاب رشته ارشد 1403 را دانلود کنیم.

دفترچه انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد 1403، روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳  (به محض انتشار)

نقش سهمیه ها در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1403

در نکات اولیه به نقش مهم رتبه در سهمیه و رتبه کشوری در سهمیه های کنکور ارشد 1403 اشاره کردم. برای اینکه درک کنید که سهمیه ها چقدر در قبولی نهایی شما تأثیر دارند، یک نکته می گویم و بقیه موارد را به دلیل زیاد بودن آنها در یک مقاله مجزای دیگر که لینک آن را در ادامه خواهم گذاشت، شرح داده ام. اما نکته مهم این است:

” همین که رتبه شما در سهمیه است که برای سازمان سنجش مهم است، نشان می دهد که چقدر سهمیه ها اثرگذار هستند. سهمیه ها، شانس های قبولی را کاهش و افزایش می دهند. مثلاً اگر یک داوطلب سهمیه ایثارگری، حداقل نمره علمی لازم را به دست نیاورد، جای او را به یک داوطلب سهمیه آزاد می دهند.”

این نکته و بقیه موارد مهم و قوانین سازمان سنجش در پذیرش با سهمیه ها را توضیح داده ام. به مطلب سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد بروید و کامل تر مطالعه کنید. در ضمن، نرم افزار انتخاب رشته مشاوران تحصیلی، سهمیه آزاد و سهمیه 5 درصد ایثارگری را به طور کامل پوشش می دهد.

راهنمای شهریه ها در انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳

درباره شهریه ها و هزینه های تحصیل نیز، مطلب کامل تری را نوشته ام ولی قبل از اینکه لینک را آن را بدهم می خواهم، یک نکته اساسی را به شما بگویم.

“با توجه به کاهش ارزش پول ملی و از طرفی، فشارهای اقتصادی به خانواده ها، بر سر شهریه های ارشد ۱۴۰۳ یک تناقض و چالش وجود دارد. از طرفی، شهریه ها در برابر تورم و ارزش پول ملی، زیاد نیست و از طرف دیگر، همین مقدار را هم خانواده ها نمی توانند تأمین کنند. بنابراین باید براساس هزینه و فایده آن، تصمیم بگیرید.”

مثلاً اگر فقط می خواهید مدرک بگیرید و سربازی نروید، پس زیاد به پردیس های خودگردان اهمیت ندهید ولی دوره های نوبت دوم را اهمیت بدهید. اگر خانواده حاضر نیست شما را به یک شهرستان دیگر که در دوره روزانه آن قبول می شوید بفرستند و از طرفی هم هزینه تحصیل شما را مثلاً در شبانه یا پردیس خودگردان شهرستان خودتان نمی توانند بدهند، بهتر است که براساس اعتبار دانشگاه تصمیم بگیرید. عکس این موضوع هم صادق است، مثلاً شهرستان محل سکونتتان، دانشگاه به نسبت سطح پایینی دارد ولی شما شانس قبولی روزانه و یا نوبت دوم در تهران را دارید، بهتر است خانواده را راضی کنید تا به دانشگاه معتبرتر بروید. در بخش اولویت بندی به شما توضیح می دهم که چرا انقدر روی اعتبار دانشگاه تأکید دارم.

اولویت بندی انتخاب رشته ارشد 1403

یکی از مهم ترین کارهای شما این است که اولویت بندی انتخاب رشته ارشد 1403 را درست، دقیق و صحیح انجام دهید. سخت ترین کاری که در طول 18 سال تجربه کاریم در انتخاب رشته داشته ام، همین چیدمان و یا اولویت بندی انتخاب رشته بود. با توجه به شرایط مختلف داوطلبان و تعداد مراجعین بالا، مجبور بودم تا قبل از ایام انتخاب رشته، همه دانش خودم درباره اعتبار دانشگاه ها، بازار کار گرایش ها، نوع دروس و سختی و آسانی آنها، شرایط مهاجرت های تحصیلی و هزینه های تحصیل را به رزورسانی کنم. 

دانشی که در طول این سال ها کسب کردم را به تیم های تخصصی رشته های مختلف منتقل کردم و از آنها خواستم براساس سه اصل اساسی اولویت بندی در انتخاب رشته ارشد، همه دانشگاه ها و گرایش ها و دوره های دانشگاهی را براساس اعتبار دانشگاه، ارزش گرایش و هزینه های تحصیل، رتبه بندی کنند. کار بسیار سختی بود، به خصوص در بعضی از رشته ها، واقعاً کار بسیار طاقت فرسایی بود. در نهایت هم موفق شدیم و همین اولویت بندی را به سیستم نرم افزاری خودمان اضافه کردیم.

در نرم افزار انتخاب رشته ارشد 1403، پس از مشخص شدن شانس های قبولی تان، می توانید استان هایی که می خواهید را فیلتر کنید، گرایش هایی که می خواهید را فیلتر کنید و دوره های دانشگاهی که می خواهید را فیلتر کنید و بعد از انتخاب آنهایی که می خواهید و ذخیره آنها، بر روی دکمه اولویت بندی کلیک کنید. همه آن انتخاب ها براساس رتبه بندی اعتباری دانشگاه و ارزش مدرک گرایش و هزینه های تحصیل به تناسب اعتبار و ارزش گرایش، مرتب می شود.

راهنمایی و مشاوره انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳

خب تا به اینجای کار برای سوالات مختلف شما، راه حل هایی را برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳ ارائه کردم. اما یک سری از سوالات و مشکلات شما، کاملاً شخصی و وابسته به شرایط خانوادگی و فردی شماست. بدون شک هر داوطلب کنکور ارشدی در ایران، کلی مشکلات و دغدغه ها دارد که مهم ترین آن، دغدغه آینده است. با توجه به شرایط حال حاضر کشور و واقعاً دیدن موج گسترده ای از ناامیدی و بی انگیزگی در میان داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد، خود من و همه تیم های تخصصی انتخاب رشته کارشناسی ارشد، تمامی تجربه و دانش و مهارت خود را به کار می بندیم تا بتوانیم بهترین راه ها را به شما نشان بدهیم. مواردی که من و سایر همکارانم می توانیم به طور کامل، شما را راهنمایی و در حد امکان بهترین راه را نشان بدهیم، شامل موارد زیر است:

1- آینده شغلی و تحصیلی پس از گرفتن مدرک ارشد

2- مسیر مهاجرت تحصیلی

3- چالش در اولویت بندی براساس شرایط خاص خانوادگی و شخصی

4- تصمیم گیری برای ماندن پشت کنکور امسال و تلاش برای کنکور سال بعد

5- صحبت با خانواده شما در صورت مخالفت با اهداف و تصمیمات شما.

6- ترسیم مسیر انگیزشی برای ادامه تحصیل و روشن سازی مسیر در حین تحصیل و پس از تحصیل در ارشد.

دفترچه انتخاب رشته ارشد 1403 به تفکیک هر رشته

در جدول زیر دفترچه انتخاب رشته ارشد 1403 هر رشته از کل دفترچه، بریده شده است تا شما راحت تر به کدرشته های مربوط به رشته خود دسترسی پیدا کنید. در ضمن سعی کرده ایم که راهنمای جامع و تخصصی متناسب با رشته شما در هر کدام از لینک ها بگذاریم.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ رشته های گروه علوم انسانی

دفترچه انتخاب رشته ارشد حقوق 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مدیریت 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد حسابداری 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد روانشناسی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد علوم تربیتی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زبان انگلیسی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مشاوره 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد ادبیات فارسی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد سنجش از دور 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد فلسفه  1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد علوم اجتماعی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد جغرافی  1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد علوم ارتباطات اجتماعی1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زبان شناسی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد اقتصاد 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد تربیت بدنی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد فقه و حقوق 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد تاریخ 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زبان عربی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مدیریت جهانگردی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد علوم سیاسی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد باستان شناسی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مطالعات زنان 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مدیریت دریایی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مدرسی معارف اسلامی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مجموعه اطلاعات 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مطالعات جهان 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زبان و ادبیات اردو 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد آموزش زبان ژاپنی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد ایران شناسی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زبان آلمانی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زبان روسی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد زبان فرانسه 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مدیریت دفاعی (1) 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مدیریت دفاعی (2) 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد ادیان و عرفان 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد فلسفه و کلام اسلامی1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد علوم قرآن و حدیث 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد آماد 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زبان های باستانی ایران 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد اطلاعات استراتژیک 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد اطلاعات و حفاظت اطلاعات 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مطالعات استراتژیک دفاعی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد فرماندهی و مدیریت انتظامی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد تاریخ و فلسفه علم 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد پدافند غیرعامل 1403
  دفترچه انتخاب رشته ارشد مدیریت بحران 1403   

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ رشته های گروه علوم پایه

دفترچه انتخاب رشته ارشد شیمی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد فیزیک 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد ریاضی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد آمار 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد علوم کامپیوتر 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد زمین شناسی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زیست شناسی جانوری 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد علوم شناختی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد ژئوفیزیک و هواشناسی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد فوتونیک 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد علوم محیط زیست 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد زیست شناسی گیاهی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد اقیانوس شناسی فیزیکی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد زیست شناسی دریایی 1403

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ رشته های گروه علوم فنی و مهندسی

دفترچه انتخاب رشته ارشد برق 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد عمران 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مکانیک 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد کامپیوتر 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد فناوری اطلاعات – آی تی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد صنایع 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی معدن 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی نقشه برداری 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی معماری کشتی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی مواد و متالورژی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی پلیمر 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی نفت 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی شیمی-بیوتکنولوژی و داروسازی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی پلیمر – صنایع رنگ 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی طراحی محیط زیست 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی نساجی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی هوافضا 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی ایمنی،بهداشت و محیط زیست (HSE) 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی ایمنی،بهداشت و محیط زیست 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی بازرسی فنی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد مهندسی نانوفناوری-نانومواد 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد آموزش مهندسی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد  مهندسی در سوانح طبیعی 1403

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ رشته های گروه هنر

دفترچه انتخاب رشته ارشد معماری 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مدیریت شهری (شهرسازی) 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد هنرهای نمایشی و سینما 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد هنرهای تصویری و طراحی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد هنرهای ساخت و معماری 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد مرمت و احیای ابنیه و بناهای تاریخی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد طراحی شهری 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد طراحی پارچه و لباس 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد موسیقی 1403
دفترچه انتخاب رشته ارشد طراحی صنعتی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد هنرهای پژوهشی و صنایع دستی 1403 دفترچه انتخاب رشته ارشد نمایش عروسکی 1403
  دفترچه انتخاب رشته ارشد فرش 1403  
4.9/5 - (10 امتیاز)

سلام دوتا رشته باهم شرکت کنم باهم باید انتخاب رشته کنم یا جدا میشه انتخاب رشتشون؟؟

سوالات و کلید سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403
کارشناسی ارشد
سوالات و کلید سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403

دانلود سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403 برای دانلود سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1403 بر روی لینک زیر کلیک کنید. دانلود سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403 (به محض دریافت) دانلود کلید سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403 سنجش پزشکی براساس …

سوالات و کلید سوالات ارشد ژورنالیسم پزشکی 1404-1403
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
سوالات و کلید سوالات ارشد ژورنالیسم پزشکی 1404-1403

دانلود سوالات ارشد ژورنالیسم پزشکی 1404-1403 برای دانلود سوالات ارشد ژورنالیسم پزشکی 1403 بر روی لینک زیر کلیک کنید. دانلود سوالات ارشد ژورنالیسم پزشکی 1404-1403 (به محض دریافت) دانلود کلید سوالات ارشد ژورنالیسم پزشکی 1404-1403 سنجش پزشکی براساس نوع دفترچه سوالات کارشناسی ارشد ژورنالیسم پزشکی مربوط به سال 1404-1403، کلید …

رتبه های قبولی ارشد
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
کارنامه های قبولی، رتبه و محل قبولی ارشد ۱۴۰۲

کارنامه های قبولی، رتبه و محل قبولی ارشد ۱۴۰۲ رتبه ها و محل قبولی ارشد ۱۴۰۲ را در این مطلب برای شما قرار داده ایم. در ادامه به تفکیک گروه های مختلف تحصیلی، می توانید در جداول، لیست رتبه ها و محل قبولی رشته های مختلف در ارشد سال گدشته …