سهمیه ایثارگران کنکور کارشناسی ارشد
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
137

سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد 1400

سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد سال 1400، همانند سال گذشته شامل سهمیه های آزاد، 5 درصد ایثارگری و 25 درصد ایثارگری و رزمندگان خواهد بود که هر کدام از آنها را به طور کامل شرح می دهیم و سپس شرایط و شیوه استفاده از سهمیه و تاثیر آنها بر قبولی نهایی شما در انتخاب رشته کارشناسی ارشد را شرح می دهیم.

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

سهمیه آزاد

سهمیه آزاد در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، همان سهمیه عادی داوطلبان ارشد 1400 است. یعنی شما به صورت کاملا بدون امتیاز و با در نظر گرفتن نمرات و رتبه خود، انتخاب رشته ارشد را انجام می دهید و بر همان اساس نیز انتخاب رشته شما بررسی می شود و در نهایت قبولی شما نیز بر همین اساس تعیین می شود. 

شما با داوطلبان کارشناسی ارشد که هم سهمیه شما باشند، مورد مقایسه می گیرید. یعنی کسی که سهمیه آزاد دارد نه کسی که سهمیه های ایثارگری دارد. در واقع شما براساس اینکه در مقایسه با بقیه داوطلبان هم رشته ای خود در آزمون کارشناسی ارشد، چه نمرات و رتبه ای به دست آورده باشید، سنجیده می شوید و قبولی شما براساس اولویت بندی شما و خالی بودن ظرفیت برای آن رتبه تعیین می شود. بیشترین تعداد داوطلبان در همین سهمیه آزاد قرار دارند. البته در آزمون های کارشناسی ارشد ماقبل سال 99، تعداد داوطلبان سهمیه آزاد خیلی بیشتر هم بود ولی با ورود سهمیه 5 درصد ایثارگری به جمع سمهیه های کنکوری، بخشی از این داوطلبان سهمیه آزاد به خاطر داشتن شرایط سهمیه 5 درصد، به سهمیه 5 درصد ایثارگری تعلق گرفتند. بیشترین ترافیک رقابت برای قبولی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد مربوط به همین سهمیه است. عملاً چون این سهمیه هیچ مزیت و امتیاز خاصی ندارد، قبولی در این سهمیه نسبت به دو سهمیه دیگر سخت تر است. یک نکته دیگر این است که اگر داوطلبان سهمیه های ایثارگری در سهمیه خود قبول نشوند، وارد سهمیه آزاد می شوند و مجدد با داوطلبان سهمیه آزاد نیز سنجیده می شوند.

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

“خبر خوب برای سهمیه های آزاد کارشناسی ارشد 1400”

اما یک خبر خیلی خوب برای شما این است که اگر ظرفیت یک رشته گرایش در یک دانشگاهی با داوطلبان کارشناسی ارشد دارای سهمیه های 5 درصد و 25 درصد ایثارگری پر نشود، آن سهمیه را به شما می دهند و همه ظرفیت های خالی مانده این سهمیه ها متعلق به شما خواهد بود. در ضمن اگر کسی که دارای سهمیه ایثارگری است، عملاً حد نصاب 70 درصد تراز قبولی آخرین رتبه قبولی سهمیه آزاد را در هر کد رشته محلی در دفترچه انتخاب رشته 1400 کارشناسی ارشد سازمان سنجش به دست نیاورد، ظرفیت به او تعلق نمی گیرد. حتی اگر رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد 1400 در سهمیه 5 درصد و یا 25 درصد ایثارگران باشد. بنابراین شرایط به آن سادگی که فکر میکنید نیست ولی به هر حال مزیت داشتن ظرفیت جداگانه نسبت به شما را دارند.

بیشتر بخوانید: روش بررسی فرم و اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد براساس سهمیه ها

سهمیه ایثاگران کنکور کارشناسی ارشد

سهمیه ایثارگران در کنکور کارشناسی ارشد 1400، براساس شاخص 25 درصد جانبازی تعریف و تعیین می شود. چنانچه جانبازی زیر 25 درصد باشد، سهمیه را سهمیه 5 درصد ایثارگران می نامند و اگر بیش از 25 درصد باشد، سهمیه را سمیه 25 درصد ایثارگران می نامند. ضمناً علاوه بر اینها یک شخاص دیگر برای جدایی این دو سهمیه از هم، درصد تعلق گرفته از ظرفیت پذیرش به داوطلبان دارای این سهمیه هاست. داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران، 5 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 را به خود اختصاص می دهند و داوطلبان دارای سهمیه 25 درصد ایثارگران، 25 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل از دفترچه انتخاب رشته ارشد را به خود اختصاص می دهند.

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

سهمیه 5 درصد ایثارگری

اگر داوطلبی در آزمون کارشناسی ارشد دارای جانبازی زیر 25 درصد باشد، خودش، همسر و فرزندانش می توانند از سهمیه ای با عنوان سهمیه 5 درصد ایثارگری استفاده کنند. معنی سهمیه 5 درصدی ایثارگری این است که 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل دانشگاه به آنها تعلق دارد. مثلاً فرض کنید دانشگاه تهران در رشته مدیریت بازرگانی در زیر گرایش بازاریابی، 20 نفر پذیرش دارد. 5 درصد از این ظرفیت به این سهمیه تعلق دارد. یعنی یک نفر. اگر شما با سهمیه 5 درصدی خود قبول نشدید نگران نباشید، سازمان سنجش شما را در سهمیه آزاد هم چک می کند. در کل شما یک شانس قبولی برای سهمیه 5 درصد ایثارگری دارید و یک شانس قبولی برای سهمیه آزاد. به هر حال امتیاز خوبی است. شاید در نگاه نخست این 5 درصد خیلی به نظر برسد ولی در نظر داشته باشید که شما این 5 درصد را به صورت انحصاری صاحب می شوید و حتی با سهمیه های آزاد هم در ظرفیت پذیرش آنها، سهیم هستید. البته معلوم است که این سهمیه به امتیازی که دارندگان سهمیه 25 درصد ایثارگری دارند نمی رسد و در مقایسه با سهمیه 25 درصد ایثارگری کارشناسی ارشد 1400، بسیار کمرنگ تر است.

اما

“بزرگترین مزیت سهیمه 5 درصد ایثارگران این است”

” ظرفیت های خالی مانده سهیمه 25 درصد ایثارگری انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، به شما می رسد. قبلاً مستقیماً به سهمیه آزاد می رسید. در حال حاضر اول به شما می رسد و بعد به سهمیه آزاد. البته شما باید 70 درصد تراز آخرین قبولی شهمیه آزاد در آن کدرشته محل دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400 را به دست آورده باشید. اگر از سهمیه 25 درصد ایثارگری کسی نتواند 70 درصد حد نصاب انتخاب رشته ارشد را به دست بیاورد، جای او خالی می ماند و در نتیجه شمایی که یک پنجم سهمیه 25 درصد ایثارگری انتخاب رشته ارشد شانس داشتید، حالا به اندازه آنها شانس خواهید داشت.”

اگر همه مزایای سهمیه 5 درصد ایثارگری در آزمون و انتخاب رشته کارشناسی ارشد می خواهید بدانید، توصیه می شود حتماً مطلب زیر را بخوانید:

مزایای سهمیه 5 درصد ایثارگری در کنکور

سهمیه 25 درصد ایثارگری

سهمیه 25 درصد ایثارگری، یکی از قدیمی ترین سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد است. این سهمیه متعلق به جانبازان بیش از 25 درصد، همسر و فرزندان آنهاست. نام این سهمیه از اینجا گرفته شده است که یک چهارم معادل 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی سال 1400 که سازمان سنجش در زمان انتخاب رشته منتشر می کند، متعلق به سهمیه 25 درصدیست. 

شرایط مجاز شدن سهمیه 5 و 25 درصد ایثارگری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد

اما شرایطی که باید داشته باشید تا مجاز به انتخاب رشته شوید نیز یکی از امتیازات شماست. شما باید 70 درصد تراز آخرین قبولی آزمون کارشناسی ارشد از سهمیه آزاد را باید به دست بیاورید تا مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد شوید. به عنوان مثال آخرین نفری که در سهمیه آزاد مجاز به انتخاب رشته شده است تراز 5000 آورده باشد. شما باید 70 درصد این تراز را بیاورید یعنی فقط 3500 که اصلا تراز بالایی در آزمون کارشناسی ارشد نیست. شما 3500 نمره تراز از 10000 نمره تراز که نمره کامل است را بیاورید، مجاز به انتخاب رشته می شوید. درست است که مجاز شدن به انتخاب رشته کارشناسی ارشد دلیلی بر قبولی در مقطع ارشد نیست ولی به هر حال شما 100 شانس خواهید داشت که می تواند شما را به قبولی در یکی از آنها برساند.

سهمیه 5 درصد و 25 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کارشناسی ارشد از مزایای یکسانی برخوردار هستند به جز حجم ظرفیت پذیرش اختصاص یافته

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

شرایط قبول شدن سهمیه 5 درصد و 25 درصد ایثارگری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد

شرایط قبول شدن پس از انتخاب رشته کارشناسی ارشد نیز همانند شرایط مجاز شدن است. تفسیر آن قدری متفاوت است. بیاید با هم به این مثال شفاف توجه کنیم:

داوطلب آزمون کارشناسی ارشد سال 1400، سهمیه 5 درصد ایثارگران دارد. تراز او در آزمون کارشناسی ارشد معادل 6600 شده است و رتبه او در سهمیه 5 درصد ایثارگری یک شده است. یعنی او رتبه یک سهمیه 5 درصد ایثارگران است. انتخاب اول او، گرایش بازاریابی در رشته مدیریت بازرگانی است. از طرفی آخرین نفری که از سهمیه آزاد در دانشگاه تهران قبول شده است دارای تراز 9500 بوده است. شرط اصلی قبولی سهمیه 5 درصد ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد این است که حتما 70 درصد تراز قبولی آخرین نفر قبولی سهمیه آزاد دانشگاه تهران در رشته مذکور را بیاورد. بیایید محاسبه کنیم. 70 درصد تراز آخرین قبولی می شود 6650، در حالی که تراز رتبه یک سهمیه 5 درصد ایثارگری آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت در رشته مدیریت بازرگانی، 6600 شده است. او 50 نمره تراز کم دارد. پس دانشگاه تهران قبول نمی شود و جای او خالی می ماند و به سهمیه آزاد می رسد. در نهایت او براساس سهمیه خود در انتخابی قبول می شود که 70 درصد تراز آخرین قبولی آن انتخاب، تراز 6600 یا عددی کمتر از این باشد

در ضمن داوطلبان سهمیه ایثارگری در گروه سهمیه خود مورد مقایسه قرار می گیرند. یعنی اگر یک نفر در سهمیه 5 درصد یا 25 درصد ایثارگری، توانسته باشد 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد را به دست بیاورد ولی در مقایسه با بقیه داوطلبان هم سهمیه ای خود در رتبه بهتری قرار بگیرد، همچنان شانس قبولی نخواهد داشت. تنها زمانی یک داطولب سهمیه 5 درصد یا 25 درصد ایثارگری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 قبول می شود که بتواند:

1- 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد را در آن کد رشته محل دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400 به دست اورده باشد.

2- در بین بقیه هم سهمیه ای های خود در تراز بهتری نسبت به آن انتخاب قرار داشته باشد. یعنی رتبه اش نسبت به سایر داوطلبانی که سهمیه ای مشابه سهمیه آن داوطلب را دارند و آن کد رشته محل را انتخاب کرده اند، بهتر باشد.

نکات مهم دیگری که باید در انتخاب رشته 5 و 25 درصد ایثارگری بدانید اینهاست:

1- اگر در آزمون کارشناسی ارشد در دانشگاه روزانه قبول شوید دیگر به صورت مجدد حق استفاده از سهمیه ایثارگری خود را در آزمون کارشناسی ارشد نخواهید داشت.

2- اگر در دوره های شهریه پرداز مثل نوبت دوم، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی و … قبول شده باشید، تنها یکبار دیگر حق استفاده از سهمیه ایثارگری خود را در آزمون کارشناسی ارشد خواهید داشت.

سهمیه رزمندگان در کنکور کارشناسی ارشد براساس شرکت و حضور داوطلبانه در جبهه تعریف می شود.

برای انجام دقیق ترین و صحیح ترین انتخاب رشته برای کارشناسی ارشد 1400 توصیه می شود که حتما مطلب زیر را با دقت و حوصله مطالعه کنید تا تمامی مراحل انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 خود را با دقت تمام و با دانش تمام و کمال خودتان انجام دهید.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

سهمیه رزمندگان

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، یک سهمیه دیگر نیز وجود دارد که معروف به سهمیه رزمندگان است. این سهمیه متعلق است به شخص رزمنده داوطلب بسیجی و همسر و فرزندان. یعنی اگر یک داوطلبی باشد که در جنگ به عنوان داوطلب حضور داشته باشد و آسیب ندیده باشد و یا اصطلاحا جانباز نباشد، به خودش و همسر و فرزندانش، سهمیه ای به نام رزمندگان اختصاص می یابد.

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

تفاوت سهمیه رزمندگان با سهمیه ایثارگران 5 درصدی و 25 درصدی ایثارگران در این است:

“سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته کارشناسی ارشد باید 80 درصد تراز آخرین قبولی آخرین فرد مجاز شده به انتخاب رشته در سهمیه آزاد را باید به دست بیاورد تا مجاز به انتخاب رشته شود و باید 80 درصد تراز قبولی آخرین فرد قبولی یک کدرشته محل یا همان رشته و دانشگاه را آورده باشد تا بتواند شانس قبولی خود را داشته باشد.

[select-faq faq_id=’190′]

سلام، متاسفانه در رشته ی زبان و ادبیات فارسی در اکثرا انتخاب هایی که کردم سهمیه ۵ درصد را قبول نکردن اما خدا رو شکر یکی از دانشگاه های تهران روزانه با سهمیه آزاد ضریب یک قبول شدم. در کارنامه دوم متوجه این شدم که کلا با سهمیه ی آزاد قبول شدم . از ۲۳ انتخابم ۱۴ انتخاب قبول شدم که فقط ۲ تاشون سهمیه اعمال شده بود که اونم شبانه بودن.

سلام. در سهمیه 5 درصد و کلا ایثارگری شما رو دو نوع پذیرش دارید. اگر با ظرفیت سهمیه و رتبه در سهمیه دانشگاه بهتری قبول بشید اون رو اعمال می کنند و اگر با سهمیه آزاد شرایط بهتری داشته باشید اون رو در نظر می گیرند. وقتی در دو انتخابتون زده شده که با سهمیه قبول شدید به معنای این هست که با ظرفیت اعمالی سهمیه قبول شدید ولی در اون سهمیه آزادی ها به دلیل کم بودن ظرفیت سهمیه 5 درصدی، ظرفیت برای رتبه شما کافی نبوده ولی رتبه کشوریتون تونسته به ظرفیت رتبه های سهمیه ازاد برسه.

ببخشید یه سوال داشتم سهمیه‌ پنج درصد واسه دانشگاه های بورسیه دار مثل علوم قضایی یا مالک اشتر که ظرفیت پذیرششون کمه نتیجه مثبت داره یا منفی؟؟

سلام من با سهمیه آزاد در کنکور ارشد شرکت کردم الان در کارنامه سبز نوشته سهمیه قبولی 25درصد ایثارگر آیا سازمان سنجش اشتباه کرده یا طبق فرمایش شما به صورت اتوماتیک به من اختصاص داده شده .ممنون

سلام. خیر سازمان سنجش اشتباه نکرده. سهمیه های ایثارگری نتونستند به حدنصای لازم برای قبولی تو کدرشته برسند و ظرفیتشون به بچه های سهیه آزاد رسیده.

سلام دوستان من دارای سهمیه آزاد هستم ولی در کارنامه سبز من نوشته سهمیه قبولی ایثارگر 25 درصد آیا سازمان سنجش اشتباه کرده است یا نه؟

سلام. خیر سازمان سنجش اشتباه نکرده. سهمیه های ایثارگری نتونستند به حدنصای لازم برای قبولی تو کدرشته برسند و ظرفیتشون به بچه های سهیه آزاد رسیده.

« درج عدد ۵ ‌(پنج) بدين معني است كه با توجه به اينكه در این کد رشته محل ظرفیت پذیرش به سهمیه شما تعلق نمی گیرد ، لذا رتبه و آخرین رتبه در سهمیه آزاد درج شده است . »

من اولويت اول قبول شدم

خواستم بدونم آيا اولويت دوم ميتونم با اعتراض با سنجش قبول بشم

سهميه 5 درصدي دارم و گويا الان در اولويت اول با سهميه 25 درصدي پذيرش شدم.

اولويت دوم هم زده =رتبه داوطلب 34 -آخرين رتبه قبولي 2- نتيجه 5

با تشكر

سلام خسته نباشید . اگر کسی هم در منطقه آزاد بتواند قبول بشه و هم در سهمیه . منطقه آزاد محسوب میشه یا سهمیه؟با تشکر فراوان

سلام. منطقه آزاد نداریم و منظورتون سهمیه آزاد هست. در برگه کارنامه سبز شما درج میشه کگه در کدوم نوع سمیه قبول شدید. اگر سهمیه آزاد باشید ولی در کارنامه سبز بززند با اعمال سهمیه ایثارگری قبول شدید یعنی اینکه سهمیه های ایثارگری نتونستند ظرفیت خودشون رو پر کنند و این سهمیه اتومات به بقیه سهمیه های آزاد رسیده. در ضمن همین شرایط برای سهمه های ایثارگری هم وجود داره. اگر سهمیه ایثارگری با رتبه کشوری خودش بتونه بهتر از رتبه سهمیه اش قبول بشه می زننند قبولی با سهمیه آزاد.

سلام بارتبه ۱۸۵سهمیه پنج درصد رشته علوم تربیتی شاخه تحقیقات اموزشی شهریاسوج شانس قبولی دارم؟

سلام و وقت بخیر.
با رتبه ی ۲۴ سهمیه ۵ درصدی و ۲۴۸ بدون سهمیه و تراز علمی ۴۹۰۷ در رشته ی میکروبیولوژی برای قبولی روزانه ی دانشگاه فردوسی مشهد شانسی دارم؟

سلام وقت بهیر
من رتبه 708 شده با سهمیه شده 7
سهمیه ام بالا 25%
و اینکه این کارنامه اولیه ام بود چون آزمون مرحله دوم عملی بود
که ضریب چهار داره و جمعه ۲ مهر شرکت کردم
به ترتیب تهران شهید بهشتی تربیت مدرس علم و صنعت هنر و زدم
بنظرتون قبول میشم
و اینکه آخر مهر جواب اصلی کارنامه ارشد میاد ؟

باسلام خدمت شما راستی توارسدعلوم تربیتی رتبه ی 88باتراز4228اورپم باسهمیه 5درصدراستی شانسی برای قبولی دردانشگاههای رورانه ارومیه تبریز سنندج اردبیل وهمدان دارم؟ممنون

سلام ، رتبه ام در رشته ی زبان و ادبیات فارسی ضریب 1 در سهمیه5 درصد 9 شده با تراز 5810 و در ضریب 3در همون سهمیه، رتبه ی 6 شده ام با تراز 6280 . آیا امکانش هست در گرایش اول دانشگاه تهران پذیرفته بشم.

سلام ببخشید سهمیه ثبت نامی ارشدم ازاد
و رتبه اصلی من در کارنامه در سهمیه یا بدون سهمیه کدوم ؟و کدومشون مهم تر است؟

تشکر از پاسخ شما. اما سهمیه رزمندگان در دفترچه نوشته شده 5درصد ایثارگر. شما می فرمایید که برای رزمندگان نوعی سهمیه مازاد تعلق میگیره. اگر ممکن است این رو توضیح بدید.

سلام. سهمیه 5 درصد ایثارگر شامل رزمندگان جانباز و رزمندگان با حضور حداقل 6 ماهه داوطلبانه تو جبهه و فرزندان اونها میشه ولی سهمیه رزمندگان خالی مربوط به کسانی میشه که حضور جبهه داشتند.

سلام. خسته نباشید. در مورد سهمیه رزمندگان و تفاوتش چه می‌باشند و اگر 25 درصد مازاد داشت به رزمندگان اول میرسه و سهمیه رزمندگان هم 5 درصد است برا رشته محل ها؟
پیامی ارسال کنید…

سلام.
سهمیه رزمندگان با سهمیه ایثارگران متفاوت هست. در سهمیه های ایثارگران باید 70 درصد حد نصاب تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد رو کسب کنید ولی تو سهمیه رزمندگان این مقدار به 80 درصد افزایش پیدا می کنه.
برای سهمیه های ایثارگری از خود ظرفیت اعلام شده، ظرفیت تعلق می گیره ولی برای سهمیه رزمندگان به نوعی سهمیه مازاد لحاظ میشه

سلام من با سهمیه پنج درصد ایثارگری رتبه ۵ رشته معدن گرایش استخراج آوردم خواستم بدونم تو دانشگاه های تهران که سه تاشون گرایش من رو ارائه دادند (امیر کبیر، تهران، تربیت مدرس) که بترتیب ظرفیت های ۶،۴،۹ برای پذیرش دارند ایا بین این سه دانشگاه با این رتبه و این سهمیه شانسی دارم قبول شم و اینکه تقریبا همه دانسگاه های دیگه ی شهر های دیگم ظرفیت زیر ده نفر دادند بجز دو تا شرایط من چجوریه آیا شانسی دارم در کل؟ و در نهایت برای اون سه تا دانشگاه تهران کلا شانسی هست بتونم قبول شم؟

سلام.بله در مجموع که شانس قبولی شما قطعیه. اگر تراز و رتبه کشوری تون رو هم اعلام می کردید شانس قبولی قطعی تون رو برای تهران ها هم می تونستم ارزیابی کنم و بهتون جواب دقیق بدم.

سلام میخواستم بدونم نحوه تاثیر سهمیه ها در رشته های کم ظرفیت چطوریه ؟ آیا اولویت با مناطقه یا نوع دیگه ای پر میشه ظرفیتا ؟
مثلا رشته ای دارای 5 نفر ظرفیت باشه ، اونی که سهمیه 5 درصدی ایثارگران داره چطوری میتونه تو این رشته قبول شه ؟

سلام. ظرفیت رو در 5 ردصد ضرب می کند. اگر این حاصلضرب به 0.5 و بالاتر برسه به عدد یک گرد میشه و اگر کمتر بشه برای اون کدرشته ظرفیت برای 5 درصد در نظر گرفته میشه. اما اون عدد زیر 0.5 به صورت انباشته جمع میشه و براساس اولویت بندی عمومی داوطلبان به یک دانشگاه با ظرفیت کمتر دیگه می رسه

سلام من از روزانه مجاز شدم اگر انتخاب رشته نکنم کلا سهمیم میمونه واسه سال بعد یا چون از روزانه مجاز شدم از بین میره؟

سلام. سهمیه تون به خاطر مجاز شدنتون از بین نمیره. شما وقتی که دوره روزانه قبول بشید سهمیه تون از بین میره. حتی اگر نوبت دوم و یا بقیه دوره ها به جز روزانه رو بول بشید هم سهمیه تون سرجاش هست برای سال بعد.

سلام؛ برای کد رشته هایی که ۱۰ نفر یا زیر ۱۰ نفر ظرفیت دارند، ۵ درصد ظرفیت اونها میشه ۰.۵ و کمتر
با این حساب، تکلیف چیه؟
بعضی جاها شنیدم که میگفتن اگه ۵ درصد ظرفیت یه دانشگاه بیشتر از ۰.۵ بشه به عدد صحیح ۱ گرد میشه و یک ظرفیت لحاظ میشه. ولی اگه ۵ درصد ظرفیت یک دانشگاه ۰.۵ و کمتر بشه، به پایین گرد میشه یعنی صفر
و عملا در اون کد رشته ظرفیتی اختصاص داده نمیشه!
یعنی حتما اون کدرشته ظرفیتش بیشتر از ۱۰ نفر باشه و حتی خود ۱۰ نفر هم قبول نیست.
خواستم بدونم چقدر این مطلب صحت دارد؟
لطفا در این مورد توضیح کافی بدهید

سلام. این مطلب کاملا صحت داره ولی در نظر داشته باشید که اون اعداد زیر 0.5 به هیچ عنوان حذف نمیشن و به صورت انباشته و جمع شده روی هم برای یک کدرشته و دانشگاه دیگه اعمال میشن.

با سلام و وقت بخیر.بنده یک بار از سهمیه 5 درصد در کنکور کارشناسی استفاده کردم باز هم میتوانم برای کنکور ارشد 1401 استفاده کنم؟

سلام من رتبه 41 ارشد علوم اجتماعی در سهمیه 5 شدم برای من احتمال قبولی در دانشگاه روزانه وجود دارد؟

سلام. در کدوم کد ضریب علوم اجتماعی؟ رتبه کشوری تون چند شده؟ ترازتو رو هم باید بگید تا به دقت ارزیابی کنیم. البته از نرم افزار هم می تونید استفاده کنید.
برای دیدن قبولی هاتون در همه دانشگاه های ایران از نرم افزار انتخاب رشته استفاده کنید.
نرم افزار انتخاب رشته ارشد

سلام من در کنکور ارشد در سهمیه ۵ درصد رتبه ی ۱۹ رو کسب کردم ایا امکانش هست شبانه یکی از دانشگاه های تهران قبول بشم ؟

سلام من پارسال ارشد بیوشیمی وزارت علوم قبول شدم روزانه والان دوباره کنکور ارشد وزارت بهداشت امتحان دادم و چون فکر میکردم دو وزارت متفاوت هستند اینجا هم سهمیه 5 درصد رو زدم الان اگه انتخاب رشته کنم مشکلی پیش میاد؟ یا اگه دانشگاه آزاد قبول بشم باز چون با سهمیه بوده قبولیم لغوه با توجه به شهریه پرداز بودن دوره؟

سلام. شما با استفاده از سهمیه در هر مقطع می تونید یک بار از سهمیه 5 درصدتون برای قبولی روزانه و دو بار برای سهمیه شبانه و یا هر دوره غیر روزانه ای استفاده کنید. توجه داشته باشید که گفته شده هر مقطع. در نتیجه شما برای مقطع ارشد از یک قبولی روزانه استفاده کردید. اگرچه مواردی بودند که برای دوره های دانشگاه آزاد و دانشگاه شهریه پرداز اجازه استفاده از سهمیه برای قبولی داده شده. خیلی خیلی احتمالش کمه که با قبولی تو دروه های شهریه پرداز به مشکلی بربخورید

سلام. پدرم کد ایثارگری نیروهای مسلح را دارند و باتوجه به مجروح شدن در جبهه شرایط جانبازی 5 درصد را دارن منتهی برای تشکیل پرونده به بنیاد شهید و ایثارگران نرفته اند و در سیستم شانن کد ایثارگری شناخته شده نیست . من در فرم ثبت نام کنکور ارشد (الان متوجه شدم) بجای سهمیه فرزند رزمنده (با کد رهگیری 12 رقمی) ، اشتباها جانبازی زیر 25 درصد (5 درصد) را زده ام الان نتیجه کنکور ارشد که اومد برای من سهمیه 5 درصد رزمندگان درج شد (البته در فرم ثبت نام سهمیه جانبازی زیر 25 درصد درج شد) . الان استرس دارم که اگه براساس اعمال سهمیه جایی قبول بشوم و از بنیاد شهید و ایثارگران استعلام بکنند و تایید نشه ممکنه قبولی من ابطال بشه و … م باید چکار بکنم تا به سازمان سنجش این موضوع را منتقل کنم که سهمیه ام را اصلاح کنند چون یادم هست کد 12 رقمی را موقع ثبت نام وارد نکردم جون برای جانبازی زیر 25 درصد این کد را نمیخواد.
البته تماس با سازمان سنجش گرفتم جواب ندادند. من این موضوع را به فرم اینترنتی در سامانه سنجش نوشتم و کد رهگیری گرفتم منتهی اینها براحتی پاسخ نمی دهند یا دیر میشه تا پاسخ بدهند. چه راهی وجود داره که قبل از نتیجه نهائی این را برایم اصلاح کننند تا جلوی مشکل بعدی برام گرفته بشه. ممنونم اگه پاسخ بدهید و مرا از استرس بیرون بیارید.

سلام. برای سهمیه 5 درصدی فرزندان جانباز و یا اعضای خانواده جانباز نیاز به کد 12 رقمی هست و عملا با توجه به اینکه جانبازی مستقیم زیر 25 درصد رو ثبت کردید شانس قبولی بسیار بالاتری خواهید داشت و در نتیجه برای تایید نهایی قبولیتون و استعلام از بنیاد به مشکل برمی خورید. با توجه به اینکه درخواست رو ثبت کردید و با توجه به اینکه قبل از اعلام نتایج نهایی حتما همه درخواست ها رو بررسی می کنند می توندی امیدوار باشید که بررسی می کنند و براساس اون اصلاحیه انجام می دن. البته شما پیگیری خودتون رو دایما انجام بدید. هر قدر پیگیرتر باشید شانس بررسی زودتر از موعدتون افزایش پیدا می کنه

سلام
اول ظرفیت های اعلام شده براساس شهمیه آزاد اعمال میشه بعد برا اساس 70 درصد نمره ی آخرین فرد قبولی سهمیه آزاد نوبت به سهمیه ایثارگر میرسه؟؟؟

سلام
من یکبار از سهمیه ام در دوره ارشد استفاده کردم و آزاد قبول شدم
دوباره میخوام ارشد شرکت کنم آیا میتونم در دوره روزانه با سهمیه قبول بشم؟

سلام و وقت بخیر خدمت شما واقعا مطالب جامع بود سوال بنده این است شخصی که دارای سهمیه فرزند جانباز است و فرد فرزند رزمنده 6 ماه حضور در جبهه ایا با هم در سهمیه 5 درصد مقایسه میشین و اگر ان ها درصد بالاتری از فرد فرزند جانباز 5 درصدی داشته باشند رتبه ای بالاتر و شانس قبولی بیشتری نسبت به فرد فرزند جانباز دارن و الویت خالی ملندن سهمیه 25 درصد ابتدا به انها میرسد ؟

سلام. تفاوت اصلی سهمیه رزمندگان و سهمیه 5 درصد اینه که سهمیه رزمندگان ظرفیت مازاد داره ولی سهمیه 5 درصد 5 درصد ظرفیت هر کد رشته رو داره. تفاوت بزرگ دیگه اینه که رزمندگان باید 80 درصد حد نصاب تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد رو بیاره تا تو کدرشته محل ها مورد مقایسه قرار بگیره ولی با سهمیه 5 درصد تا 70 درصد حد نصاب رو باید بیاره. خالی مونده سهمیه 25 درصد هم به سهمیه 5 درصد می رسه ابتدا و در نهایت سهمیه 5 درصد علاوه بر سهمیه خودش تو سهمیه آزاد هم یک دور مورد سنجش قرار میگیره

سلام من در ارشد رشته ی بیوشیمی بالینی وزارت بهداشت ۱۴۰۰ شرکت کردم. نمیدونستم که سهمیه رزمندگی پدرم شاملم میشه و موقع ثبت نام متقاضی این سهمیه نشدم. تا اینکه دیروز مدارک رزمندگی پدرم رو برای سازمان سنجش پزشکی ارسال کردم. به نظرتون امکان داره این سهمیه در زمان انتخاب رشته برام اعمال بشه؟ چه طور پیگیری کنم؟

سلام خسته نباشید
من پدرم دارای 3ماه داوطلبی بعلاوه 12ماه سربازی در جبهه هستم و تاییدیه و کد رهگیری را از سازمان گرفتم من شامل کدوم سهمیه میشم 5درصد یا رزمندگی؟

سلام وقت بخیر،پرداخت شهریه نوبت دوم(شهریه پرداز)برای افراد دارای سهمیه ۲۵ درصد به چه شکل است،؟رایگان؟مشخصا منظورم وزارت بهداشت هست

سلام . ببخشید من دوبار کنکور ارشد دادم با سهمیه و دوبار هم شهریه پرواز قبول شدم و نرفتم ولی روزانه قبول نشدم میخاستم ببینم حق استفاده دارم بازم یا نه؟

سلام. اگر دو بار در یک مقطع براتون اعلام قبولی شده از نوع شهریه پرداز، عملاً دیگه حق استفاده از سهمیه تون رو ندارید حتی اگر ثبت نام نکرده باشید. برای شهریه پرداز دو بار و برای روزانه یک بار حق استفاده از سهمیه ایثارگری وجود داره.
البته موارد استثنایی وجود داشته که با اعلام درخواست به سازمان سنجش و آوردن ادله محکم بر عدم ثبت نام، تونستند یک بار دیگه از سهمیه استفاده کنند که البته خیلی کم بوده ولی شانستون رو امتحان کنید.

سلام
اگه کسی در سهمیه 5 درصدی 70 درصد تراز آخرین نفر سهمیه آزاد رو رو نیاورد سهمیه آزاد محاسبه میشه یا کلا برا روزانه غیر مجاز میشه؟

سلام
اگه کسی در سهمیه 5 درصدی 70 درصد تراز آخرین نفر سهمیه آزاد رو رو نیاورد سهمیه آزاد محاسبه میشه یا کلا برا روزانه غیر مجاز میشه؟

سلام اگه کسی رتبش بشه 500بعد تو قبولی ها تا رتبه 1000روزانه قبول بشن خوبه از سهمیه 5درصد استفاده کنه یا ن به ضررش میشه و تو سهمیه آزاد هم شانسی نداره

سلام وقتتون بخیر

در آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی(وزارت بهداشت) همه سهمیه هارو نوشته تراز ۷۰ درصد و رزمنده نیاورده اما من کد ایثاری دریافت کردم مشکلی نیس که؟؟
+در زمان انتشار کارت ورود به جلسه هم میشه کد ایثارگری و ویرایش نوع سهمیه انجام داد؟؟

ببخشید سهمیه رزمندگان وفزندان رزمنده یکسانه؟ یعنی هر دو 5درصده؟ یا رزمنده بیشتره

سلام. سهمیه رزمندگان با سهمیه ایثارگران بسیار متفاوته. سهمیه رزمندگان حد نصاب 80 درصدی تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد رو باید داشته باشه ولی ایثارگران چه 5 درصد و چه 25 درصد باید سهمیه 25 درصدی ایثارگران رو داشته باشه.
سهمیه رزمندگان تک سهمیه ای هست و هیچ 5 درصد یا 25 درصدی براش مطرح نمیشه و حتی در دفترچه چیزی به نام فرزند و همسر رزمنده به عنوان دارا بودن سهمیه قید نشده

سلام/من سوال دوستمون را اینجوری مطرح کنم…اگر قسمتی از سهمیه رزمندگان خالی بمونه مابقیش به سهم 5درصدی فرزندان رزمندگان اضافه میشه؟(یعنی دقیقا مثل ایثارگران و فرزندانشوان)؟؟؟؟؟

سلام و خسته نباشید
من ارشدمو از دانشگاه روزانه گرفتم بدون سهمیه . دوباره میتونم ارشد برای روزانه شرکت کنم و از سهمیه ۵ درصد استفاده کنم؟

سلام. بله این امکان رو دارید. با توجه به مصوبه جدید دیوان عدالت اداری کل، هر تبعه ایرانی حق داره برای تعداد دفعاتی که بخواد در دوره های روزانه به شرط پذیرفته شدن در آزمون سراسری و یا هر شرایط دیگه ای که سازمان سنجش تعیین می کنه، تحصیل کنه. از سهمیه هم که می تونید برای یک بار برای قبولی در دوره روزانه و برای دو بار برای دوره های غیرورازنه استفاده کنید.

سلام
اگر کارشناسی ارشد نوبت دوم قبول بشیم و نریم دانشگاه فقط یکبار دیگه میتونیم با سهمیه کنکور بدیم؟

و امکان گرفتن دو مدرک کارشناسی ارشد هردو با سهمیه هست؟

سلام. برای دوره روزانه تنها یکبار میشه از سهمیه استفاده کرد ولی برای دورههای شهریه پرداز دو بار حق استفاده از سهمیه وجود داره. در هر صورتی اگر در دوره ای قبول بشید و نرید باز یکی از مرتبه های قبولی با سهمیه تون رو استفاده کردید. بله امکان دو قبولی ارشد با سهمیه هست. البته نه روزانه

سلام و درود. ممنون از مطلبتون. اما یک سوالی برای من ایجاد شده و اینکه در ظرفیتهای کدهای رشته ایی که میخوام ارشد شرکت کنم بین 4 تا هفت نفر(نهایتا هفت نفر) هستش و پنج درصد ظرفیت همه اینها زیر نیم و پس صفره. عملا پس در این شرایط خاص سهمیه پنج درصدی با سهمیه آزاد نداره و حتی ممکنه بدتر به ضرر بشه؟

با عرض معذرت،یه سوالی دیگه داشتم
من که میخوام از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران استفاده کنم،توی دفترچه ارشد برای قسمت سهمیه ها نزدیک به ۱۰ بخش وجود داره،کدوم قسمت رو باید تایید کنم؟

سلام و خسته نباشید
مطالب بسیار خوب و کامل بود و خیلی از ابهامات من رو برطرف کرد،یه سوال داشتم
پدر من کارت ایثارگری دارن و یه کد ۱۲ رقمی رو برای کنکور خواهرم گرفته بودن،الان باید دوباره بریم و یک کد جدید بگیریم برای کنکور ارشد من یا لازم نیست و میتونیم از همین کد استفاده کنیم؟

سلام وقتتون بخیر الان من رتبه بدون سهمیم شده ۲۹ که شانس قبولی در دانشگاه شریف را دارد ولی رتبه سهمیه ۵ درصدیم شده ۴ که شانس قبولی در شریف با رتبه سهمیه من کم است میخوام ببینم الان این سهمیه ۵ درصدی به ضرر من است یا نه انتخاب رشته اگر با سهمیه نتوانستم دانشگاه شریف قبول شم به رتبه بدون سهمیه نگاه میکنه و بر اساس اون مثلا شریف قبول میکنه؟

گفتین باید ۷۰ درصد تراز نفر اخر رو بیاریم. ببهید یعنی کل ظرفیت ازادا معلوم میشه بعد میان سراغ سهمیه دارا??

سلام. در کل به خاطر ابهاماتی که در اختصاص 5 درصد ظرفیت از هر کد رشته محل وجود داره چنین بحثهایی درباره این سهمیه وجود داره ولی اگر دقیق تر بخواید بررسی کنید چون تو سهمیه آزاد هم بررسی می شید عملا شانستون در هر حالت از بین نمی ره و به خاطر یه ظرفیت مازاد 5 درصد بیشتر هم میشه.

سلام. ممنون . خیلی خوب توضیح دادین. سوال من اینه تو رشته من که دانشگاه بهشتی 5 نفر می گیره 5 درصد 5 نفر اصن چی میشه. چطور حساب می کنن؟

سلام. 5 درصد از تعداد 5 نفر ظرفیت عملاً میشه 0.25 نفر. اگر درصد زیر عدد 0.5 باشه، از اون دانشگاه بهتون ظرفیت 5 درصد تعلق نمی گیره و عملاً این عدد 0.25 براساس اولویت بندی ها تجمیع میشه تا در نهایت به یک عدد صحیح و قابل تخصیص به یک نفر برسه.

اگر در سهمیه رزمندگان، داوطلبی به حداقل تراز مد نظر نرسد، ان سهمیه به کدام گروه تعلق می گیرد؟

هر سهمیه ای موفق نشه ظرفیت رو پر کنه و یا به حد نصاب نرسونه ترارشو به بقیه سهمیه منتقل میشه.
این سهمیه به سهمیه آزاد میرسه

بسیار جامع بود، هر فرد در هر مقطعی چه کارشناسی، جه ارشد، چه دکترا می تواند از این امتیاز استفاده کند؟

سلام. ممنون از شما. بله می تونه استفاده کنه. برای دوره های شهریه پرداز دو بار و برای دوره های روزانه فقط یکبار از یهمیه های ایثارگرانچه 5 درصدی و چه 25 درصدی می تونید استفاده کنید.

سلام. من دفعه اول قبولی ارشدم اصلن از سهمیم استفاده نکردم و قبول شدم، الان دوباره برای ارشد نمی تونم از 5 درصد استفاده کنم؟

با سلام، پس در نتیجه رقابت بین سهمیه ایثارگران صرفا بین خودشون هست براساس ظرفیت تخصیص داده شده؟

بله درسته. البته سهمیه های 5 درصد ایثارگران و 25 درصد ایثارگران تو سهمیه آزاد هم سنجیده میشن ولی طبیعتا اگر تو سهمیه خودشون قبول نشن تو سهمیه آزاد هم شانسی ندارند.

کاملترین مطلبی بود که درباره روش قبولی سهمیه ۵ درصد خوندم. ممنون از زحماتتون و سایت بی نظیرتون

ممنون از توجهی که داشتید. سهمیه های 5 درصد و 25 درصد ایثارگران نکات بسیار ظریفی داره که اگر د راین زمینه سوالی هم دارید می تونید در کامنت از ما بپرسید

137 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *

تعداد واحدها و دروس کارشناسی ارشد حسابداری
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
تعداد واحدها و دروس کارشناسی ارشد حسابداری

تعداد واحدها و دروس کارشناسی ارشد حسابداری تعداد واحدها و دروس کارشناسی ارشد حسابداری برای کسانی که به مقطع ارشد حسابداری علاقه مند هستند و یا در آن قبول شده اند، سوالی است که مطرح است. در دوره کارشناسی ارشد حسابداری به طور کلی 32 واحد در نظر گرفته شده …

انتخاب رشته کارشناسی ارشد
طرح های مشاوره و برنامه ریزی کارشناسی ارشد وزارت علوم

طرح های مشاوره و برنامه ریزی کارشناسی ارشد وزارت علوم طرح الماس طرح برلیان طرح نقره ای مشاوره تلفنی تخصصی و انگیزشی 7 4 0 مشاوره آنلاین نامحدود محدود محدود معرفی بهترین منابع دارد دارد دارد برنامه ریزی روزانه یا هفتگی (به انتخاب مشاور و پس از تعیین سطح پایداری …

تکمیل ظرفیت ارشد 1401-1400 سازمان سنجش
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
تکمیل ظرفیت ارشد 1401-1400 سازمان سنجش

تکمیل ظرفیت ارشد 1401-1400 اطلاعیه تکمیل ظرفیت ارشد 1401-1400 در سایت سازمان سنجش قرار گرفت. تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 1401-1400 برای تمامی داوطلبان کنکور ارشد باز است و می توانند انتخاب رشته ارشد تکمیل ظرفیت را انجام دهند. مهلت آن تا تاریخ 27 دی ماه 1400 اعلام شده است. دفترچه …