انتخاب رشته: فرصتی برای بهتر کردن زندگی

انتخاب رشته، یکی از آن فرصت های طلایی است که برای ما در ایران به دست می آید. انتخاب رشته یعنی زندگی ما وارد روندی می شود که در اکوسیستم آن رشته و دانشگاه وجود دارد. سرنوشت کسی که در دانشگاه تهران قبول می شود با سرنوشت کسی که در دانشگاه شریف یا بهشتی قبول می شود بسیار متفاوت است.

انتخاب رشته ای که قرار است عمرمان را در مسیر آن سرمایه گذاری کنیم از خود انتخاب دانشگاه هم مهم تر است. کسی رشته شیمی می خواند با کسی که رشته حسابداری می خواند، از نظر طرز تفکر و روش تصمیم گیری زمین تا آسمان متفاوت است. سردرگمی در بازار کار یک رشته و وجود بازار کار بسیار خوب در یک رشته دیگر، باعث می شود تا سطح کیفیت زندگی تغییر کند. چقدر زیادند آدمهایی که دنبال کار گشته اند و ناامیدانه کاری شایسته خود پیدا نکرده اند و شب و روزشان تبدیل به کابوسی ناتمام شده است.

ای کاش انتخاب رشته فقط زندگی شغلی ما را تغییر می داد. انتخاب رشته حتی در تعیین همسر شما نیز نقش دارد. یک پزشک با یک پزشک ازدواج می کند و در مسیر زندگی بدون دغدغه مالی به پیش می رود. مهندس برق، مهندس مکانیک و بقیه مهندسی ها و رشته های علوم پایه، همسر خود را با نگرش دیگری انتخاب می کنند. انتخاب رشته به نوعی انتخاب یک عمر زندگی است.

انتخاب رشته: راهی برای رهایی یا چاهی برای جدایی!!!

انتخاب رشته: راهی برای رهایی یا چاهی برای جدایی!!!

به راستی که انتخاب رشته هم می تواند یک مسیر کاملاً روشن برای ادامه زندگی باشد و هم می تواند چاهی باشد برای جدایی و فراموش کردن تمامی رویاها و آرزوهایت. این مسیر رهایی و چاه جدایی، همه چیز را پیچیده می کند. اگر چه در کنکورهای ایران، انتخاب رشته بسیار به رتبه ای که در کنکور کسب می شود بستگی دارد ولی واقعاً تنها رتبه نیست که تعیین کننده است. مگر نه این است که می خواهیم آرامش داشته باشیم و با خوشحالی عمرمان را بگذرانیم. چه بسیار پزشک های ناامید از زندگی و چه بسیار ادبیات فارسی خوانده های خوشحال و پر از آرامش.

آنچه که در انتخاب رشته تعیین کننده است، فقط و فقط و فقط یک چیز است و بس:

“رشته ای را انتخاب کنید که متناسب با توانایی ها، استعدادها و مهارت هایتان باشد، حتی اگر به آن رشته علاقه مند نبودید.”

این تنها راهیست که هیچ وقت در آن اشتباه راه نمی یابد و به غیر از این راه، همه راهها به یک شکست و سرخوردگی مفتضحانه می انجامد. چرا این همه بر روی این عبارت تاکید دارم. چون معنای واقعی آن را در زندگی شخصی خودم دیده ام و در زندگی هزاران نفر، اثر آن را به وضوع مشاهده کرده ام.

انتخاب-رشته-براساس-علاقه-نباید-باشد

انتخاب رشته بر مبنای علاقه بدون استعداد و توانایی

غلط ترین چیزی که در انتخاب رشته به ما آموخته اند این است:

“رشته ای را انتخاب نکنید که فقط و فقط به آن علاقه مندید.”

این جمله بدترین جمله ایست که در مغز داوطلبان کنکور و دانش آموزان جا افتاده است. کسی که عاشق سینماست ولی استعداد هنری ندارد، کسی که به پزشکی علاقه دارد ولی مهارت و حوصله رو به رو شدن با بیماران را ندارد. علاقه یک مفهوم فانتزی است که مسیر انتخاب را برای شما بسیار دشوار می کند. اگر نابغه هستی و ریاضی و فیزیک را خوب می فهمی ولی عاشق نوشتن هستی، خودت را بسنج. آیا در ریاضی و فیزیک مهارت زیادی داری یا در نوشتن. اگر مهارتی در نوشتن نداری بهتر است به سراغ همان ریاضی و فیزیکی بروی که تو را برای آن ساخته اند و نوشتن را بگذار برای کسانی که مهارت و استعداد زیادی در آن دارند.

“انتخاب رشته صحیح یعنی پیدا کن رشته ای را که برای آن ساخته شده ای”

انتخاب-رشته-براساس-استعداد-و-مهارت

مشاوره انتخاب رشته: از کشف استعداد و مهارت تا پرورش ایده و تجربه

مشاوره انتخاب رشته در مرکز مشاوران تحصیلی اصلاً شبیه انتخاب رشته هیچ موسسه و هیچ مشاوری نیست. ما یاد گرفته ایم که تجربیات خودمان را از رشته ای که خوانده ایم و از شکست ها و موفقیت هایی که به دست آورده ایم، به دیگران منتقل کنیم. همه ما روزی با علاقه مندی و براساس رتبه ای که داشتیم، انتخاب رشته کردیم. موق ترین اعضای تیم ما کسانی هستند که مهارت و استعداد خوبی در رشته ای که خوانده اند دارند. شکست خورده ترین ما کسانی هستند که با علاقه به یک رشته انتخاب رشته کرده اند ولی هیچ ذوق و خلاقیتی در آن رشته ندارند.

روش انتخاب رشته در مرکز مشاوران تحصیلی

“ابتدا باید استعداد و مهارت شما کشف شود و سپس رشته های مرتبط با استعداد شما به شما ارائه شود. علاقه شما را در نظر نمی گیریم و شروع می کنیم به ساختن یک ذهن خلاق و ایده ساز که با توانایی و استعداد خودش، برای خودش بهترین شغل و بالاترین درآمد را ایجاد می کند.”

در روش انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی، اصلی ترین اساس این است که شما را در مسیری قرار دهیم که صد در صد در آن موفق شوید. ما شما را کشف می کنیم و در آن رشته ای که برای آن ساخته شده اید قرار می دهیم و در نهایت جایگاه شما را در آن رشته تثبیت می کنیم.

انتخاب رشته از دید ما یک جلسه مشاوره نیم ساعته با اولویت بندی های مبتنی بر علاقه و رتبه کنکور نیست. انتخاب رشته از نظر ما یک روند بلند مدت است که تا انتهای موفقیت افراد، خودمان را در کنار آنها نگه می داریم. تا موفق نشوید رهایتان نمی کنیم. شما وقتی در مرکز مشاوران تحصیلی انتخاب رشته می کنید باید متعهد شوید که تمامی مقاطع تحصیلی و کاری خود را با مشاوران مرکز مشاوران تحصیلی همراهی می کنید.

انتخاب رشته در مرکز مشاوران تحصیلی یعنی اینکه ما نسبت به انتخابی که برای شما انجام می دهیم احساس مسئولیت می کنیم و تا شاهد موفقیت شما نباشیم، شما را رها نمی کنیم. ما به گونه ای آموزش دیده ایم که انتخاب شما را انتخاب خودمان می دانیم و شکست شما مساویست با عذاب وجدان ما.

روش انتخاب رشته در مرکز مشاوران تحصیلی

انتخاب رشته چه مقاطعی را انجام می دهیم؟

ما در مرکز مشاوران تحصیلی هر گونه انتخاب رشته ای را از اولین آنها که از سال نهم به دهم است تا آخرین آنها که انتخاب رشته برای دکتری و فوق تخصص است، انجام می دهیم. دلیل اینکه خودمان را تا انتهای مسیر موفقیت در کنار شما قرار می دهیم همین است. ما همه انواع انتخاب و تغییر رشته را باید مسلط باشیم، چون که راهی را با شما شروع می کنیم که در هر مرحله ای از آن باید تسلط کامل داشته باشیم.

شما می توانید در انتخاب رشته های زیر، مرکز مشاوران تحصیلی را بدون تردید به عنوان بهترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره انتخاب رشته، انتخاب کنید:

انتخاب رشته نهم به دهم (هدایت تحصیلی)

انتخاب رشته کنکور سراسری: انتخاب رشته تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان های خارجی

انتخاب رشته تغییر رشته در دوران متوسطه دوم: از هر رشته ای اعم از رشته های نظری مانند تجربی و ریاضی به انسانی به یک رشته نظری دیگر و یا حتی فنی و حرفه ای و کار دانش به رشته های نظری و بالعکس)

انتخاب رشته کاردانی: انتخاب رشته کاردانی سراسری با آزمون و انتخاب رشته کاردانی با آزمون دانشگاه آزاد، انتخاب رشته کاردانی براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور برای دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد

انتخاب رشته کاردانی به کارشناسی: انتخاب رشته کاردانی به کارشناسی یا آزمون برای دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد. انتخاب رشته بدون کنکور کاردانی به کارشناسی دانشگاه های سراسری و دانشگاه های آزاد

تغییر رشته در دوران کاردانی

تغییر رشته در دوران کارشناسی

انتخاب رشته کارشناسی ارشد: انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری و انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد. انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت، انتخاب رشته کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

انتخاب رشته دکتری: انتخاب رشته دکتری وزارت علوم، انتخاب رشته دکتری وزارت بهداشت

انتخاب رشته تخصص پزشکی و دانشنامه تخصصی

انتخاب رشته فوق تخصص پزشکی

انتخاب رشته برای اپلای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.