تخمین رتبه ارشد برق کنکور 1403

تخمین رتبه ارشد برق همه گرایشها آپدیت 1401-1400
تخمین رتبه

تخمین رتبه ارشد برق کنکور 1403

تخمین رتبه ارشد برق در همه گرایشها در کنکور 1403، نسبت به سالیان گذشته تفاوتی ویژه دارد و آن، تغییرات در سطح سوالات درس های مختلف در گرایش های مختلف است. در کل ابتدا باید مفهوم و فرمول های تخمین رتبه را بدانید تا رتبه تخمینی خام خود را براساس اتفاقات سال گذشته انجام بدهید و در نهایت براساس تحلیل سطح سختی و آسانی سوالات و تغییرات در سوالات و تعداد شرکت کننده ها، تراز بدون خطاتر را محاسبه و آن را به رتبه تبدیل کرد.

 با مشاهده و مقایسه کارنامه ها، درصدها و رتبه های سال های قبل به این اختلافات بیشتر آگاه می شوید.

تخمین رتبه ارشد برق 1403 براساس سهمیه های آزاد و ایثارگری

تخمین رتبه ارشد برق 1403 همانند کارنامه منتشر شده از طرف سازمان سنجش، باید دو جور باشد. یک نوع رتبه در سهمیه و یک نوع هم رتبه بدون سهمیه. رتبه در سهمیه، یعنی اینکه تراز کل شما، نسبت به تراز کل داوطلبان ارشد برق سال 1403   در همان سهمیه محاسبه می شود و در نهایت از بالاترین تراز به کوچکترین تراز، مرتب می شود و رتبه شما در سهمیه به دست می آید.

رتبه بدون اعمال سهمیه هم مشخص است و در تخمین این رتبه، همه داوطلبان ارشد برق را با هم مقایسه می کنند. مثلاً ممکن است یک نفر در کنکور ارشد برق 1403 و مثلاً در گرایش برق بالینی و در سهمیه 5 درصد ایثارگری رتبه یک شده باشد ولی رتبه بدون سهمیه همان داوطلب، 100 بشود. پس در تخمین رتبه ارشد برق 1403 علاوه بر تأثیر کد ضریب، درصدها و معدل، سهمیه نیز خیلی مهم است.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد به وضوح اختلاف بین رتبه در سهمیه و رتیه کشوری را نشان می دهد و همین اختلاف باعث تفاوت بسیار زیادی در تخمین رتبه می شود.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد برق

سهمیه های رقابتی شامل سهمیه های آزاد، سهمیه 5 درصد ایثارگری، سهمیه 25 درصد ایثارگری، سهمیه رزمندگان و سهمیه خانواده شهدا هستند برای اطلاع از شرایط و مزایا و معایب سهمیه های کنکور ارشد 1403، می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید.

شرایط، مزایا و معایب سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد

نحوه محاسبه تراز کل کنکور ارشد برق در سال 1403

قبل از پرداختن به تخمین رتبه ارشد برق 1403 در تک تک کد ضریب ها و گرایشهای مرتبط با آنها، فرمولهای محاسبه رتبه کنکور ارشد را باید بدانید.


{فرمول محاسبه درصد در هر درس}

درصد هر درس = ((3×تعداد سوالات صحیح – تعداد سوالات غلط) ÷ تعداد کل سوالات آن درس×3) × 100{فرمول محاسبه درصد وزنی هر درس}

درصد وزنی درس = درصد آن درس × ضریب آن درس{فرمول محاسبه میانگین وزنی کل دروس}

میانگین وزنی دروس= (جمع کل درصد وزنی همه دروس) ÷ (جمع کل ضرایب دروس){فرمول محاسبه تراز خام علمی}

تراز خام علمی = (میانگین وزنی دروس) ÷ (بالاترین میانگین وزنی به دست آمده){فرمول محاسبه تراز مفید علمی}

تزار علمی مفید = تراز خام علمی × 8000{فرمول محاسبه معدل موثر}

معدل موثر = معدل کل × ضریب کیفیت دانشگاه

ضریب کیفیت هر دانشگاه متفاوت است. مثلاً ضریب تأثیر دانتشگاه های آزاد عدد یک است. یعنی معدل شما هر چه باشد، معدل موثر شما نیز همان خواهد بود ولی برای دانشگاه های سراسری، این ضریب بین عدد 1.05 تا 1.1 است.{فرمول محاسبه تراز معدل}

تراز معدل = معدل موثر × 100{فرمول محاسبه تراز نهایی}

تراز کل = تراز مقید علمی + تراز معدل


در نهایت ترازها را از بزرگترین به کوچکترین مرتب می کنند و بالاترین تراز به دست آمده رتبه یک را کسب می کند و تراز شما در این مرتب کردن در یک ردیفی قرار می گیرد که همان رتبه شما خواهد بود.

برای فهم بیشتر شما از فرمول های تخمین رتبه ارشد 1403 در همه رشته ها، در مطلب زیر برای هر مرحله مثال زده ایم و محاسبات را به صورت عددی انجام داده ایم. بر روی مطلب زیر کلیک کنید تا به صورت یک مثال جامع و با توضیحات کامل، متوجه محاسبات بشوید.

محاسبه تراز کل و به دست آوردن رتبه در کنکور ارشد

تخمین رتبه ارشد برق 1403 براساس کد ضریب

در تخمین رتبه ارشد مجموعه برق در سال 1403-1402، باید کد ضریب ها را بشناسیم. کارشناسی ارشد مجموعه برق عظیم ترین سیستم رشته/گرایش را دارد. ارشد برق دارای 17 رشته است که این 17 رشته دارای گرایشهای متنوعی باشد.

17 رشته ارشد مهندسی برق 1403 بدون ذکر عناوین گرایش های آنها شامل این رشته هاست:

1- مهندسی برق، 2- مهندسی پزشکی، 3- مهندسی مکاترونیک، 4- مهندسی راه آهن برقی، 5- مهندسی پدافند غیر عامل، 6- مهندسی سیستم های انرژی، 7- مهندسی انرژی های تجدید پذیر، 8- مهندسی هسته ای، 9- مهندسی هوافضا، 10- مهندسی کنترل و علائم، 11- مهندسی فتونیک، 12- مهندسی نانوفناوری، 13- مهندسی صدا، 14- مهندیس سیستم های میکرو و نانوالکترومکانیک، 15- مهندسی مخابرات امنیتی، 16- مهندسی خودرو و 17- مواد، انرژی و تکنولوژی کوانتومی.

برخی از این رشته ها، داری گرایش می باشند و بعضی هیچ گرایشی ندارند. در نهایت ارشد برق در دفترچه ثبت نام ارشد 1402، در مجموع در 8 کد ضریب دسته بندی شده اند. در جداول زیر، دروس و ضرایب دروس مربوط به هر کد ضریب آورده شده است تا بتوانید فرمول های تخمین رتبه را به راحتی مبتنی بر دروس و ضرایب هر درس محاسبه کنید.

نکته بسیار مهم: ارشد برق از معدود رشته های کارشناسی ارشد است که دروس همه کد ضریب ها و رشته های آن، مشترک است و فقط ضرایب این دروس عوض می شود. برای ایجاد تفاوت رتبه در گرایش های مختلف ارشد برق، دروس اصلی هر کد ضریب، ضریب تأثیر بسیار بالاتری را به خود اختصاص می دهد. اما با توجه به روند تغییرناپذیر رفتار داوطلبان ارشد برق در مطالعه دروس، رتبه ها در گرایش های اصلی اختلاف زیادی پیدا نمی کند.

درصدهایی را که در هر درس کسب کرده اید را در ضریب داده شده برای هر رشته و گرایش، در جداول زیر ضرب کنید و در نهایت میانیگن وزنی خودرا براساس فرمولی که در ابتدای مطلب گذاشتیم، محاسبه کنید.

تخمین رتبه ارشد برق در کد ضریب 1: رشته های مرتبط با الکترونیک

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 1 ارشد برق
زبان 2
ریاضی 3
مدار 3
الکترونیک 4
ماشین 1
کنترل 1
سیگنال 2
الکترومغناطیس 2
جمع کل 20

تخمین رتبه ارشد برق در کد ضریب 2: رشته های مرتبط با قدرت

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 1 ارشد برق
زبان 2
ریاضی 3
مدار 3
الکترونیک 1
ماشین 4
کنترل 2
سیگنال 1
الکترومغناطیس 1
جمع کل 17

می توانید از طریق گذاشتن کامنت در بخش نظرات در پایین همین صفحه و یا مراجعه به فروم و گروه تخصصی ارشد برق، از مشاوره های دپارتمان تخصصی مرکز مشاوران تحصیلی استفاده کنید.

تخمین رتبه ارشد برق در کد ضریب 3 و 4: رشته های مرتبط با مخابرات

اختلاف این دو کد ضریب فقط در جابجایی ضریب دو درس سیگنال و الکترومغناطیس است.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 3 و 4 ارشد برق
درس کد ضریب 3 کد ضریب 4
زبان 2 2
ریاضی 3 3
مدار 3 3
الکترونیک 2 1
ماشین 1 4
کنترل 1 2
سیگنال 2 4
الکترومغناطیس 4 2
جمع کل 18 18

تخمین رتبه ارشد برق در کد ضریب 5: کنترل

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 5 ارشد برق
زبان 2
ریاضی 3
مدار 3
الکترونیک 1
ماشین 2
کنترل 4
سیگنال 2
الکترومغناطیس 1
جمع کل 19

تخمین رتبه ارشد برق در کد ضریب 6: مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 1 ارشد برق
زبان 2
ریاضی 3
مدار 3
الکترونیک 3
ماشین 1
کنترل 4
سیگنال 4
الکترومغناطیس یا مقدمه ای بر مهندسی پزشکی 1
جمع کل 21

تخمین رتبه ارشد برق در کد ضریب 7 و 8: مکاترونیک و هوافضا

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 7 و 8 ارشد برق
درس کد ضریب 7 کد ضریب 8
زبان 2 2
ریاضی 3 3
مدار 3 3
الکترونیک 4 2
ماشین 4 1
کنترل 4 2
سیگنال 1 1
الکترومغناطیس 1 4
جمع کل 22 18

می توانید از طریق گذاشتن کامنت در بخش نظرات در پایین همین صفحه و یا مراجعه به فروم و گروه تخصصی ارشد برق، از مشاوره های دپارتمان تخصصی مرکز مشاوران تحصیلی استفاده کنید.

تخمین رتبه ارشد برق 1403

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد برق 1403 

اما یک نکته مهم که همه نرم افزار ها و همه سیستم های تخمین رتبه ارشد 1403، از آن غفلت می کنند این است:

” سطح سختی و آسانی کنکور در هر سال نسبت به سال گذشته فرق می کند.”

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد 1403 برق یک مرحله دیگر را نیز نیاز دارد و آن این است که ضریب آسانتر شدن و یا سخت تر شدن سوالات کنکور ارشد برق 1403 را در ترازی که براساس داده های سال 1402 محاسبه کرده اید، اعمال کنید.

به دست آوردن ضریب سختی و آسانی نیازمند یک مشاور متخصص در حوزه کارشناسی ارشد برق است. براساس ضریبی که متخصص سوالات کنکور ارشد در دپارتمان تخصصی برق مرکز مشاوران تحصیلی مشخص می کند، ما تخمین رتبه دقیق تری را برای ارشد 1403 نسبت به همه سیستمهای نرم افزاری تخمین رتبه ارشد انجام می دهیم.

با این کار تراز شما در ارشد برق به صورت واقعی تر محاسبه می شود و عملاً تخمین رتبه شما یک تخمین رتبه بسیار بسیار دقیق برای ارشد برق 1403 خواهد شد.

فروم و انجمن گفتگوی ارشد مهندسی برق

به این مطلب امتیاز دهید
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.

سوالات و کلید سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403
کارشناسی ارشد
سوالات و کلید سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403

دانلود سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403 برای دانلود سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1403 بر روی لینک زیر کلیک کنید. دانلود سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403 (به محض دریافت) دانلود کلید سوالات ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی 1404-1403 سنجش پزشکی براساس …

رتبه های قبولی ارشد
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
کارنامه های قبولی، رتبه و محل قبولی ارشد ۱۴۰۲

کارنامه های قبولی، رتبه و محل قبولی ارشد ۱۴۰۲ رتبه ها و محل قبولی ارشد ۱۴۰۲ را در این مطلب برای شما قرار داده ایم. در ادامه به تفکیک گروه های مختلف تحصیلی، می توانید در جداول، لیست رتبه ها و محل قبولی رشته های مختلف در ارشد سال گدشته …

سوالات و کلید سوالات ارشد بیماری شناسی گیاهی 1403
تخمین رتبه
سوالات و کلید سوالات ارشد بیماری شناسی گیاهی 1403

سوالات و کلید سوالات ارشد بیماری شناسی گیاهی 1403 برای دانلود سوالات و کلید سوالات ارشد بیماری شناسی گیاهی 1403، از طریق لینک های زیر اقدام نمایید. دانلود سوالات ارشد بیماری شناسی گیاهی 1404-1403  پاسخنامه و کلید سوالات ارشد بیماری شناسی گیاهی 1404-1403  توجه مهم: در ادامه مطلب لینک های …