نمونه کارنامه کارشناسی ارشد 99
انتخاب رشته کارشناسی ارشد

راهنمای کارنامه انتخاب رشته ارشد 1400

کارنامه انتخاب رشته ارشد 1400 که منتشر شود، باید براساس اطلاعات آن، انتخاب رشته خود را انجام دهید. انتخاب رشته ارشد 1400 براساس کارنامه کنکور ارشد در رشته ای که آزمون داده اید و دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400 انجام می گیرد.

تاریخ انتشار کارنامه های ارشد 1400

تاریخ انتشار کارنامه های کنکور ارشد 1400، تقریباً یک ماه تا یک ماه و نیم پس از برگزاری کنکور ارشد است. در لینک زیر اخبار مربوط به انتشار کارنامه ها را به طور کامل پوشش داده ایم.

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

زمان اعلام نتایج ارشد 1400

انتشار کارنامه انتخاب رشته ارشد 1400 در سه بخش

کارنامه ارشد 1400، دو بخش اصلی الف و ب و یک بخش فرعی ج به شرط شرکت در رشته شناور در آزمون ارشد 1400 (رشته دوم) توسط سازمان سنجش ارائه می شود. کارنامه کارشناسی ارشد 1400 سازمان سنجش را بند به بند تشریح می کنیم تا راهنمای شما در درک کارنامه برای انتخاب رشته ارشد باشیم.

راهنمای بخش الف کارنامه ارشد 1400

در بخش الف کارنامه ارشد 1400، مشخصات ثبت نامی آورده می شود. در این بخش موارد زیر آمده است که باید حتماً مطابق با مشخصات داوطلبی شما باشد و حتی اگر یکی از آنها غلط باشد، عملاً شما انتخاب رشته ارشد درستی نخواهید داشت و حتی امکان دارد که با بهترین رتبه، امکان انتخاب رشته را از دست بدهید. در لیمک زیر توضیح داده ایم که در صورت مغایرت و اطلاعات غلط، چطور باید به سازمان سنجش درخواست اصلاح کارنامه ارشد را بدهید. با ثبت نام در سایت سنجش می توانید وارد بخش ارسال درخواست شده و درخواست اصلاح کارنامه ارشد 1400 خود را ثبت کنید. رایج ترین مشکل این است که بسیاری قبلاً ثبت نام کرده اند ولی رمز عبور خود را در سازمان سنجش فراموش کرده اند.

فراموشی رمز عبور ورود به سازمان سنجش

مغایرت سهمیه نهایی ایثارگران و سهمیه ثبت نامی در کارنامه ارشد 1400

در کارنامه ارشد 1400 شما، باید سهمیه نهایی و سهمیه ثبت نامی شما یکی باشد. اگر یکی نیست، چهار دلیل می تواند داشته باشد:

1- شما حائز شرایط دریافت سهمیه ثبت نامی نبوده اید: مدارک شما یا کافی نبوده و یا اینکه مدارک شما، تأیید کننده سهمیه درخواستی شما نبوده است. کار خاصی نمی شود انجام داد مگر اینکه مدرک معتبرتری که ارائه نداده اید را ارائه بدهید.

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

2- نقص مدارک شما باعث این اشتباه شده است: با تکمیل مدارک، شانس کسب سهمیه را خواهید داشت.

3- بنیاد ایثارگران و جانبازان تعلل و یا اشتباه کرده است: با مراجعه به بنیاد و پیگیری از بنیاد ایثارگران و جانبازان، سهمیه شما به احتمال زیاد تأیید خواهد شد.

4- سازمان سنجش اشتباه کرده است: با ارسال درخواست رسیدگی مجدد، سهمیه شما به شما برگردانده می شود.

سهمیه های ایثارگران کنکور ارشد 1400

مغایرت معدل کارنامه های کنکور ارشد 1400

معدل در کارنامه های ارشد 1400، بسیار اهمیت دارد. اگر معدل شما حتی به اندازه چند صدم نیز با معدلی که در نهایت توسط دانشگاه و یا مدرک شما تأیید می شود اختلاف داشته باشد، حتی اگر در کنکور ارشد 1400 قبول هم بشوید، قبولی شما لغو و از دانشگاه اخراج می شوید! دلیل اینکه سازمان سنجش برای انتخاب رشته و قبولی ارشد 1400، این همه روی معدل شما حساس و سختگیر است، تأثیر 20 درصدی معدل در رتبه ایست که همین حالا در کارنامه ارشد درج شده است. اطلاعات بیشتر را در مطلب زیر بخوانید.

اهمیت و نقش معدل در آزمون کارشناسی ارشد- معدل موثر

البته حتی اگر مغایرت معدل داشته باشدی و در کنکور ارشد قبول بشوید، راهی برای رسیدگی مجدد شرایط شما وجود خواهد داشت که شما باید برای درخواست مغایرت معدل قبولی ارشد به سنجش اقدام کنید و سازمان سنجش، بررسی می کند و اگر مغایرت معدل شما اختلاف زیادی را در رتبه کارنامه انتخاب رشته ارشد شما و قبولی نهایی شما ایجاد نکرده باشد، قایل بخشیدن است. ارسال صحیح درخواست و ارائه مدارک و متن درخواست بسیار اهمیت دارند.

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

توضیحات بخش ب کارنامه های انتخاب رشته ارشد 1400

بخش ب کارنامه ارشد 1400 مهم ترین قسمت کارنامه انتخاب رشته ارشد است. درصدهایی که در هر درس زده اید در این بخش به شما داده می شود و در پایین آن، هیجان انگیزترین قسمت کارنامه یعنی رتبه های شما درج شده است. 

در کارنامه های انتخاب رشته ارشد 1400، وضعیت کلی شما برای مجاز بودن برای انتخاب رشته ارشد درج شده است ولی باید بدانید که وضعیت رشته به رشته یا کد ضریب به کد ضریب در جدول پایین داده شده است و ممکن است کلا به خاطر رتبه بدتان، مجاز به انتخاب رشته دوره های روزانه و نوبت دوم نشده باشید.

در کارنامه انتخاب رشته ارشد 1400، مهم ترین بخش، در انتهاب کارنامه قرار دارد. به تعداد کد ضریب رشته ای که در آن شرکت کرده اید، برای شما رتبه درج شده است. 

براساس نمره کل یا همان تراز، شما رتبه خود را به دست آورده اید. فرمول سازمان سنجش در محاسبه نمره کل محصول نمره آزمون شما و تاثیر معدل شماست که اگر می خواهید بدانید این محاسبه چطور انجام می شود و در کارنامه ارشد می آید، به مطالعه مطلب زیر بپردازید.

محاسبه نمره کل یا تراز آزمون کارشناسی ارشد

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

رتبه ها در کارنامه های انتخاب رشته ارشد 1400

در کارنامه های انتخاب رشته ارشد 1400، دو نوع رتبهه دارید. رتبه در سهمیه و رتبه بدون اعمال سهمیه. رتبه در سهمیه، رتبه شما در سهمیه نهایی شماست و رتبه بدون اعمال سهمیه، رتبه شما در کل کشور است. برای داوطلبان با سهمیه آزاد، اختلاف بین رتبه در سهمیه و رتبه کشوری زیاد نیست ولی برای داوطلبان سهمیه های ایثارگران به خصوص داوطلبان سهمیه 25 درصد ایثارگری، اختلاف بین رتبه در سهمیه با رتبه کشوری بسیار زیاد است. 

در انتخاب رشته ارشد کدام رتبه کارنامه انتخاب رشته ارشد مهم تر است؟

در انتخاب رشته ارشد، اهمیترتبه در سهمیه بسیار بیشتر از رتبه کشوری است. برای داوطلبان سهمیه آزاد، رتبه در سهمیه عملاً همه سهم قبولی نهایی ارشد 1400 را به خود اختصاص می دهد. برای داوطلبان سهمیه 5 درصد و 25 درصد ایثارگری، رتبه در سهمیه، قبولی آنها را بهینه می کند ولی به اندازه رتبه در سهمیه داوطلبان سهمیه آزاد کنکور ارشد اهمیت ندارد. رتبه کشوری و نمره تراز کل نیز اهمیت دارند. کسب 70 درصد نمره تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد و همچنین نداشتن یک رتبه نجومی کشوری، بر روی قبولی بسیار تأثیر دارند. نحوه قبولی ارشد با سهمیه های ایثارگری بسیار متفاوت از نحوه قبولی با داوطلبان سهمیه آزاد است.

مجاز بودن به انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم

در کارنامه های ارشد 1400، جلوی هر کد ضریب یا هر رشته از زیر مجموعه کنکوری که داده اید، مجاز بودن برای انتخاب رشته به دو بخش تفکیک شده است:

1- مجاز به انتخاب رشته ارشد در دوره های روزانه و نوبت دوم

2- مجاز به انتخاب رشته ارشد در سایر دوره ها و دانشگاه آزاد: ممکن است برای دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه های دولتی مجاز به انتخاب رشته نشوید ولی برای دوره های پردیس خودگردان، مجازی دولتی، غیرانتفاعی و پیام نور و داشگاه آزاد مجاز شوید.

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

کد دسترسی به انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1400

در انتهای کارنامه شما، یک کد داده می شود که مخصوص انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1400 است. با این کد در سایت دانشگاه آزاد و براساس رتبه هایی که دارید، انتخاب رشته را انجام می دهید. پس انتخاب رشته ارشد 1400 به دو بخش تقسیم می شود.

  1. انتخاب رشته ارشد 1400 در سایت سازمان سنجش
  2. انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1400

راهنمای بخش ج کارنامه انتخاب رشته ارشد 1400

اگر در کنکور ارشد 1400، برای رشته دوم یا شناور هم ثبت نام کرده باشید، یک بخش اضافه تر در کارنامه انتخاب رشته ارشد شما خواهد بود. اطلاعات مربوط به انتخاب رشته شناور. مهم ترین نکته، این است که شما برای رشته دوم یا شناور، انتخاب رشته ای جداگانه ندارید و باید همراه با کد رشته محل های رشته اصلی یا اول خودتان، کد رشته های رشته دوم یا شناور خودتان را از روی دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400 انتخاب کنید و اولویت بندی نمایید. شما برای هر دو رشته با هم صد انتخاب دارید، هم در انتخاب رشته ارشد سازمان سنجش و هم در انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد. برای نحوه انتخاب رشته ارشد اصلی و شناور، باید مطلب زیر را کامل مطالعه کنید.

راهنمای انتخاب رشته اصلی و شناور ارشد 1400

برای انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰ از نرم افزار انتخاب رشته مرکز مشاوران تحصیلی استفاده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۰

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

منابع ارشد حقوق عمومی
کارشناسی ارشد
منابع ارشد حقوق عمومی 1401

منابع ارشد حقوق عمومی منابع ارشد حقوق عمومی پرفروشترین منابع کارشناسی ارشد در بین سایر گرایش های ارشد حقوق است. از انجایی که بسیاری از داوطلبان ارشد حقوق تمایل به قبولی در ارشد حقوق عمومی دارند بنابراین لزوم انتخاب منابع متناسب با شرایط هر داوطلب، اصلی ترین مرحله از آماذگی …

منابع ارشد حقوق جزا و جرم شناسی
کارشناسی ارشد
منابع ارشد حقوق جزا و جرم شناسی 1401

منابع ارشد حقوق جزا و جرم شناسی منابع ارشد حقوق جزا و جرم شناسی پرفروشترین منابع کارشناسی ارشد در بین سایر گرایش های ارشد حقوق است. از انجایی که بسیاری از داوطلبان ارشد حقوق تمایل به قبولی در ارشد حقوق جزا و جرم شناسی دارند بنابراین لزوم انتخاب منابع متناسب …

بهترین منابع ارشد حقوق خصوصی
کارشناسی ارشد
منابع ارشد حقوق خصوصی به روزرسانی 1401

منابع ارشد حقوق خصوصی منابع ارشد حقوق خصوصی پرفروشترین منابع کارشناسی ارشد در بین سایر گرایش های ارشد حقوق است. از انجایی که بسیاری از داوطلبان ارشد حقوق تمایل به قبولی در ارشد حقوق خصوصی دارند بنابراین لزوم انتخاب منابع متناسب با شرایط هر داوطلب، اصلی ترین مرحله از آماذگی …