تخمین رتبه ارشد MBA 1401
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
14

تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402

تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA در سال 1402 همانند سال های گذشته به عنوان یک رشته شناور بسیار مهم، برای داوطلبانش هیجان بالایی دارد و متقاضیانش دوست دارند بدانند با درصدهای خودشان چه رتبه ای را نسبت به دیگران به دست می آورند. تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA سال 1402، نسبت به سالیان گذشته تفاوتی ویژه دارد و آن، تغییرات سطح سوالات 1402 نسبت به سالهای گذشته است.

با مشاهده و مقایسه کارنامه ها، درصدها و رتبه های سال های قبل به این اختلافات بیشتر آگاه می شوید.

تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 براساس سهمیه های آزاد و ایثارگری

تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 همانند کارنامه منتشر شده از طرف سازمان سنجش، باید دو جور باشد. یک نوع رتبه در سهمیه و یک نوع هم رتبه بدون سهمیه. رتبه در سهمیه، یعنی اینکه تراز کل شما، نسبت به تراز کل داوطلبان ارشد مدیریت کسب و کار MBA سال 1402 در همان سهمیه محاسبه می شود و در نهایت از بالاترین تراز به کوچکترین تراز، مرتب می شود و رتبه شما در سهمیه به دست می آید.

رتبه بدون اعمال سهمیه هم مشخص است و در تخمین این رتبه، همه داوطلبان ارشد مدیریت کسب و کار MBA را با هم مقایسه می کنند. مثلاً ممکن است یک نفر در کنکور ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 و مثلاً در گرایش مدیریت کسب و کار MBA بالینی و در سهمیه 5 درصد ایثارگری رتبه یک شده باشد ولی رتبه بدون سهمیه همان داوطلب، 100 بشود. پس در تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 علاوه بر تأثیر کد ضریب، درصدها و معدل، سهمیه نیز خیلی مهم است.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد به وضوح اختلاف بین رتبه در سهمیه و رتیه کشوری را نشان می دهد و همین اختلاف باعث تفاوت بسیار زیادی در تخمین رتبه می شود.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد مدیریت کسب و کار mba

سهمیه های رقابتی شامل سهمیه های آزاد، سهمیه 5 درصد ایثارگری، سهمیه 25 درصد ایثارگری، سهمیه رزمندگان و سهمیه خانواده شهدا هستند برای اطلاع از شرایط و مزایا و معایب سهمیه های کنکور ارشد 1402، می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید.

شرایط، مزایا و معایب سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد

تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 براساس کد ضریب

در تخمین رتبه ارشد مجموعه مدیریت کسب و کار MBA در سال 1402، باید کد ضریب ها را بشناسیم. کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت کسب و کار MBA، دارای زیرشاخه های بسیار متنوعی می باشد. ارشد مدیریت کسب و کار MBA و مدیریت امور شهری در دفترچه ثبت نام ارشد 1402، در مجموع دارای 2 گرایش اصلی است که 8 زیر شاخه دارد که همه این زیرشاخه ها مخصوص خود گرایش MBA هستند. گرایش های کلی این مجموعه در آزمون ارشد در دو کد ضریب دسته بندی شده اند. این گرایش ها که رتبه شما برای آنها بسیار متفاوت خواهد بود عبارتند از:

  • کد ضریب 1: مدیریت کسب و کار MBA که زیر شاخه های شامل: 
  • استراتژیک
  • بازاریابی
  • رفتار سازمانی و منابع انسانی
  • سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات
  • عملیات و زنجیره تأمین
  • فناوری
  • مالی
  • انرژی
  • کد ضریب 2: مدیریت امور شهری: قبولی نهایی در این گرایش وابسته به 5 سال سابقه کار مرتبط می باشد.

نحوه محاسبه تراز کل کنکور ارشد مدیریت کسب و کار MBA در سال 1402

قبل از پرداختن به تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 در تک تک کد ضریب ها و گرایشهای مرتبط با آنها، فرمولهای محاسبه رتبه کنکور ارشد را باید بدانید.


{فرمول محاسبه درصد در هر درس}

درصد هر درس = ((3×تعداد سوالات صحیح – تعداد سوالات غلط) ÷ تعداد کل سوالات آن درس×3) × 100{فرمول محاسبه درصد وزنی هر درس}

درصد وزنی درس = درصد آن درس × ضریب آن درس{فرمول محاسبه میانگین وزنی کل دروس}

میانگین وزنی دروس= (جمع کل درصد وزنی همه دروس) ÷ (جمع کل ضرایب دروس){فرمول محاسبه تراز خام علمی}

تراز خام علمی = (میانگین وزنی دروس) ÷ (بالاترین میانگین وزنی به دست آمده){فرمول محاسبه تراز مفید علمی}

تزار علمی مفید = تراز خام علمی × 8000{فرمول محاسبه معدل موثر}

معدل موثر = معدل کل × ضریب کیفیت دانشگاه

ضریب کیفیت هر دانشگاه متفاوت است. مثلاً ضریب تأثیر دانتشگاه های آزاد عدد یک است. یعنی معدل شما هر چه باشد، معدل موثر شما نیز همان خواهد بود ولی برای دانشگاه های سراسری، این ضریب بین عدد 1.05 تا 1.1 است.{فرمول محاسبه تراز معدل}

تراز معدل = معدل موثر × 100{فرمول محاسبه تراز نهایی}

تراز کل = تراز مقید علمی + تراز معدل


در نهایت ترازها را از بزرگترین به کوچکترین مرتب می کنند و بالاترین تراز به دست آمده رتبه یک را کسب می کند و تراز شما در این مرتب کردن در یک ردیفی قرار می گیرد که همان رتبه شما خواهد بود.

برای فهم بیشتر شما از فرمول های تخمین رتبه ارشد 1402 در همه رشته ها، در مطلب زیر برای هر مرحله مثال زده ایم و محاسبات را به صورت عددی انجام داده ایم. بر روی مطلب زیر کلیک کنید تا به صورت یک مثال جامع و با توضیحات کامل، متوجه محاسبات بشوید.

محاسبه تراز کل و به دست آوردن رتبه در کنکور ارشد

تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402

اولین گام تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA در کنکور سال 1402، این است که بدانید چه دروسی مخصوص ارشد مدیریت کسب و کار MBA است و چه ضریبی به درس های مختلف آن داده شده است.

دروس ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 و ضرایب آنها
زبان تخصصی ویژه مدیریت کسب و کار MBA1
استعداد و آمادگی تحصیلی (جی مت)2
ریاضی عمومی 1 و 2 فنی و مهندسی2
جمع کل ضرایب5

برای تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 از فرمول های گفته شده جدول بالا رتبه تخمینی خودتان را محاسبه کنید. هم چنین می توانید از طریق گذاشتن کامنت در بخش نظرات در پایین همین صفحه و یا مراجعه به فروم و گروه تخصصی ارشد مدیریت کسب و کار MBA، از مدیریت کسب و کار MBA های دپارتمان تخصصی مرکز مشاوران تحصیلی استفاده کنید.

فروم و انجمن گفتگوی ارشد مدیریت کسب و کار MBA

برای فهم بیشتر شما از فرمول های تخمین رتبه ارشد 1402 در همه رشته ها، در مطلب زیر برای هر مرحله مثال زده ایم و محاسبات را به صورت عددی انجام داده ایم. بر روی مطلب زیر کلیک کنید تا به صورت یک مثال جامع و با توضیحات کامل، متوجه محاسبات بشوید.

محاسبه تراز کل و به دست آوردن رتبه در کنکور ارشد

تخمین رتبه ارشد مدیریت امور شهری 1402

دروس ارشد مدیریت امور شهری و ضرایب آنها به شرح جدول زیر می باشد:

دروس ارشد مدیریت امور شهری 1402 و ضرایب آنها
زبان عمومی و تخصصی ویژه مدیریت امور شهری2
استعداد و آمادگی تحصیلی (جی مت)2
دانش مسائل روز2
نظریه ها یا تئوری های مدیریت2
زبان فارسی1
جمع کل ضرایب9

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402

اما یک نکته مهم که همه نرم افزار ها و همه سیستم های تخمین رتبه ارشد 1402، از آن غفلت می کنند این است:

” سطح سختی و آسانی کنکور در هر سال نسبت به سال گذشته فرق می کند.”

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد 1402 مدیریت کسب و کار MBA یک مرحله دیگر را نیز نیاز دارد و آن این است که ضریب آسانتر شدن و یا سخت تر شدن سوالات کنکور ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 را در ترازی که براساس داده های سال 1400 محاسبه کرده اید، اعمال کنید.

به دست آوردن ضریب سختی و آسانی نیازمند یک مشاور متخصص در حوزه کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار MBA است. براساس ضریبی که متخصص سوالات کنکور ارشد در دپارتمان تخصصی مدیریت کسب و کار MBA مرکز مشاوران تحصیلی مشخص می کند، ما تخمین رتبه دقیق تری را برای ارشد 1402 نسبت به همه سیستمهای نرم افزاری تخمین رتبه ارشد انجام می دهیم.

با این کار تراز شما در ارشد مدیریت کسب و کار MBA به صورت واقعی تر محاسبه می شود و عملاً تخمین رتبه شما یک تخمین رتبه بسیار بسیار دقیق برای ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402 خواهد شد.

تحلیل سختی و آسانی کنکور ارشد مدیریت کسب و کار MBA 1402

به این مطلب امتیاز دهید

سلام با درصد های
زبان ۱۵
جیمت ۳۰
ریاضی ۳۵
و سهمیه ۵ درصدی امیدی برای قبولی شهر تهران هست؟

با سلام با درصد های
زبان ۲۰
استعداد تحصیلی ۶۰
ریاضی ۴۰ به چه رشته و دانشگاهی میشه قبول شد؟
ممنون از توجه تون

سلام. با رتبه ۹۰۰ در سهمیه ایثارگری ۲۵ درصد احتمال قبولی اعم از ازاد و شهریه پرداز وجود دارد؟
با تشکر از عوامل زحمت کش گروه

سلام. با توجه به اعلام نتایج، جواب سوالتون رو قطعا گرفتید. متاسفانه به دلیل مشکلاتی که کرونا برامون به وجود آورد نتونستیم به موقع پاسختون رو بدیم.

14 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

کارنامه های رتبه و قبولی ارشد ژورنالیسم پزشکی 1402-1401
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
کارنامه های رتبه و قبولی ارشد ژورنالیسم پزشکی 1402-1401

کارنامه های رتبه و قبولی ارشد ژورنالیسم پزشکی 1402-1401 کارنامه های رتبه و قبولی ارشد ژورنالیسم پزشکی 1402-1401 برای داوطلبان ارشد ژورنالیسم پزشکی سال 1402 و حتی سال های آینده بسیار اهمیت دارد. آنچه که اهمیت کارنامه های قبولی ارشد ژورنالیسم پزشکی ۱۴۰۱ را برای داوطلبان ارشد ژورنالیسم پزشکی بسیار …

کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت منابع انسانی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت منابع انسانی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای …

کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت کارآفرینی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت کارآفرینی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای مشاهده محل قبولی …