زیرگروه های رشته ریاضی و ضرایب دروس کنکور ریاضی 99

زیرگروه های رشته ریاضی و ضرایب دروس کنکور ریاضی 99
انتخاب رشته کنکور سراسری
8

زیرگروه ها و ضرایب دروس کنکور ریاضی 99

یکی از مهمترین سوالاتی که دانش آموزان رشته ریاضی در سال 99 با آن روبرو می شوند این است که برای قبولی در کنکور کدام دروس را بیشتر بخوانند و یا اینکه کدامیک از دروس در قبولی آنها در کنکور ریاضی موثرتر هستند. برای پاسخ به این سوال لازم است با مفهوم زیرگروه در کنکور ریاضی 99 آشنا شوید. اما منظور از زیرگروه چیست؟ کنکور ریاضی مانند سایر کنکورهای سراسری، رشته هایی را شامل می شود. به مجموعه ای از این رشته ها که دارای ضریب برابر در دروس هستند زیرگروه گفته می شود. با این مطلب همراه شوید تا از جزئیات زیرگروه های رشته ریاضی و ضرایب دروس ریاضی در کنکور سال 99 مطلع شوید.

برای مشاوره از طریق شماره تلفن های زیر اقدام نمایید.

تماس با شماره ثابت: 9099071515 با کد مشاور 1080

تماس با خطوط موبایل همراه اول: 99225052 با کد مشاور 1080

از ساعت 9 تا 17

زیرگروه چیست؟

در کنکور ریاضی 99 مانند سایر کنکورهای ریاضی در سال های قبل، از دو مجموعه دروس تخصصی و عمومی سوال طرح می شود. برای قبولی در رشته های مختلف رشته ریاضی، اهمیت این دروس متفاوت است. برای مثال برای قبولی در رشته مهندسی شیمی نسبت به رشته مهندسی مکانیک، درس شیمی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا برای قبولی در رشته مهندسی شیمی، درس شیمی در کنکور ریاضی 99 برای شما ضریب 3 دارد در حالی که برای قبولی در رشته مهندسی مکانیک درس شیمی در رشته ریاضی ضریب 2 دارد.

کنکور ریاضی دارای 3 زیرگروه است. هر زیرگروه رشته ریاضی در سال 99 مجموعه ای از رشته های دانشگاهی را شامل می شود. با توجه به اینکه هدف شما قبولی در کدام یک از رشته هاست، ضرایب دروس تخصصی در کنکور ریاضی برای شما متفاوت می شود. پس زیرگروه ها بخاطر تفاوت ضرایب دروس در کنکور رشته ریاضی اهمیت پیدا می کنند. 

در کنکور ریاضی سال 99 مانند سایر سال ها، دروس عمومی در تمامی زیرگروه های این رشته دارای ضرایب یکسان هستند ولی ضرایب دروس تخصصی در کنکور ریاضی متفاوت است.

برای اینکه بدانید برای قبولی در هر کدام از رشته های دانشگاهی زیر مجموعه کنکور ریاضی کدام یک از دروس مهم تر هستند ادامه مطلب را از دست ندهید. 

انواع زیرگروه های سال 99 کنکور رشته ریاضی

در سال 99، کنکور ریاضی دارای 3 زیرگروه می باشد. هنگام صدور کارنامه اولیه کنکور ریاضی از طریق سازمان سنجش، رتبه شما به عنوان داوطلب کنکور ریاضی برای هر زیرگروه به صورت جداگانه اعلام می شود. به خاطر متفاوت بودن ضریب درسهای تخصصی در زیر گروه های مختلف کنکور ریاضی، رتبه های شما در زیر گروه های متفاوت، مختلف خواهد بود. ضریب دروس عمومی در تمامی زیر گروه های رشته ریاضی، یکسان است. ضریب هر درس عمومی در تمامی زیر گروه های کنکور ریاضی به صورت زیر می باشد: 

زبان و ادبیات فارسی: ضریب 4

دین و زندگی: ضریب 3

عربی عمومی: ضریب 2

زبان انگلیسی: ضریب 2

ضریب دروس تخصصی در کنکور ریاضی براساس نیازمندی های رشته های مختلف دانشگاهی بسیار متفاوت است و هر درسی که در دوران دانشگاه برای آن رشته، بیشتر کاربرد داشته باشد، بالاترین ضریب را دارد و هر درسی که تاثیر زیادی در درس های دانشگاهی آن رشته نداشته باشد، ضریب بسیار پایینی خواهد داشت.

“توجه: ضریب هیچ درسی در زیر گروه های کنکور ریاضی 99، صفر نیست.”

رشته های سال 99 در زیر گروه 1 رشته ریاضی 

 آمار و سنجش آموزشی، آمار، آموزش ابتدایی، آموزش ریاضی، آموزش تربیت بدنی، آموزش فیزیک، آموزش کودکان استثنایی، ادیان و مذاهب، اقتصاد، الکترونیک و مخابرات دریایی، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، امنیت بین الملل، امنیت نرم، ایمنی صنعتی، پژوهشگری امنیت، تاریخ اسلام، تاریخ تمدن ملل اسلامی، تربیت مروج سیاسی، حسابداری، حفاظت اطلاعات، روان شناسی، ریاضیات و کاربردها، زبان و ادبیات عربی، شیعه شناسی، ضد تروریسم، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم انتظامی، علوم تربیتی، علوم سیاسی، علوم فنی امنیت، علوم قرآن و حدیث، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی، علوم ورزشی، علوم و مهندسی آب، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فیزیک، فیزیک مهندسی، گردشگری، مددکاری اجتماعی، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانکی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مربیگری عقیدتی، مطالعات امنیتی، معارف اسلامی، معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات، معارف اسلامی و اخلاق، معارف اسلامی و ادیان، معارف اسلامی و تاریخ، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معارف اسلامی و علوم قرآنی، معارف اسلامی و کلام، معارف اسلامی و مدیریت، معماری داخلی، مهندسی اپتیک و لیزر، مهندسی انرژی، مهندسی برق، مهندسی بهره برداری راه آهن، مهندسی پزشکی، مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما، مهندسی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه های ریلی، مهندسی دریا، مهندسی دریانوردی، مهندسی راه آهن،  مهندسی ساخت و تولید، مهندسی شهرسازی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کشتی، مهندسی ماشین آلات دریایی، مهندسی ماشین های ریلی، مهندسی ماشین های صنایع غذایی، مهندسی معماری، مهندسی مکانیک، مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی)، مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی نساجی، مهندسی نقشه برداری، مهندسی هوافضا، هتلداری، هنرهای چند رسانه ای، هوانوردی، اقتصاد کشاورزی.

ضرایب دروس زیر گروه 1 در کنکور ریاضی

ریاضی 4
فیزیک 3
شیمی 2

پس بنابراین هر قدر، درصدهای شما در درس های ریاضی و فیزیک بالاتر باشد، رتبه خیلی خیلی بهتری را برای رشته هایی مثل مهندسی مکانیک به دست می آورید.

رشته های سال 99 در زیر گروه 2 رشته ریاضی

شیمی کاربردی، شیمی محض، مهندسی ایمنی، مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی معدن، مهندسی نفت، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار، مهندسی ایمنی صنعتی، مهندسی ایمنی و بازرس فنی.

ضرایب دروس زیر گروه 2 در کنکور ریاضی

ریاضی 4
فیزیک 3
شیمی 3

در این زیرگروه ضریب درس شیمی نیز به اندازه فیزیک می باشد پس اهمیت درس شیمی در این زیرگروه بالاست. 

رشته های سال 99 در زیر گروه 3 رشته ریاضی

کاردانی الکترونیک هواپیمایی، کاردانی اویونیک هواپیما، کاردانی پالایش گاز، کاردانی شهرسازی، کاردانی فنی برق، کاردانی فنی جوشکاری، کاردانی فنی صنایع، کاردانی فنی صنایع شیمیایی، کاردانی فنی عمران، کاردانی فنی عملیات پتروشیمی، کاردانی فنی معدن، کاردانی فنی مکانیک، کاردانی نقشه‌برداری.

ضرایب دروس زیر گروه 3 در کنکور ریاضی

ریاضی 4
فیزیک 2
شیمی 3

پس بنابراین هر قدر، درصدهای شما در درس های ریاضی و شیمی بالاتر باشد، رتبه خیلی خیلی بهتری را در این زیرگروه به دست می آورید.

ضریب درس ریاضی در هر سه زیرگروه کنکور ریاضی، ثابت و برابر 4 است. پش ریاضی، مهم ترین درس کنکور ریاضی است.

نقش ضرایب دروس در هر زیر گروه رشته های ریاضی بر روی رتبه های 99 کنکور ریاضی

برای اینکه متوجه شوید که تقسیم بندی رشته های مختلف ریاضی به زیر گروه های مختلف، چه تاثیری بر روی رتبه های شما در کنکور 99 ریاضی می گذارد، به تصویر زیر که نمونه ای از یک کارنامه دانش آموز ریاضی است، توجه کنید.

نمونه کارنامه کنکور ریاضینقش ضرایب دروس در هر زیر گروه رشته های ریاضی بر روی رتبه های 99 کنکور ریاضی

در این کارنامه از داوطلب کنکور ریاضی، بهترین رتبه مربوط به زیر گروه سه است. در زیر گروه 3، درس شیمی و ریاضی ضریب بسیار بالایی دارد و به خاطر درصد خوب در درس ریاضی و همچنین میانگین بهتر سایر دروس دارای ضریب بالاتر در زیر گروه 3، رتبه زیر گروه سه داوطلب در کنکور ریاضی 99، نسبت به سایر زیر گروه ها بهتر شده است. بنابراین شما هر قدر، دروس با ضرایب بالاتر در هر زیر گروه را بهتر بزنید، رتبه ای که به دست می آورید در آن زیر گروه بهتر خواهد بود. 

سعی کنید هدف خود را از کنکور ریاضی تعیین کنید و سپس برای مطالعه و قبولی در کنکور ریاضی سال 1400 خود برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی کنکور ریاضی 1400

برای مشاوره از طریق شماره تلفن های زیر اقدام نمایید.

تماس با شماره ثابت: 9099071515 با کد مشاور 1080

تماس با خطوط موبایل همراه اول: 99225052 با کد مشاور 1080

از ساعت 9 تا 17

به این مطلب امتیاز دهید

سلام. یعنی اهمیت معارف از عربی بیش تره؟ اخه من شنیدم عربی خیلی رتبه جابه جا می کنه

تاثیر دینی بیشتره ولی یه عامل تاثیرگذار دیگه تعداد افرادی هست که یک درس رو پایین یا بالا می زنند. عربی به این دلیل تاثیر زیادی داره که تعداد خیلی زیادی از داوطلبا نمی تونن درصد بالایی بزنند، پس با زدن درصد بالاتر، تاثیرگذاری اون درس برای شما بیشتر میشه. دینی رو تعداد بیشتری، بالا می زنند و تاثیرش کمتر میشه به نسبت عربی

8 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *

آخرین رتبه های قبولی رشته بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها 1401-1400
انتخاب رشته کنکور سراسری
رتبه های قبولی رشته بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها 1401-1400

رتبه های قبولی رشته بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها 1401-1400 رتبه های قبولی رشته بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها دانشگاه ها 1401-1400 براساس رتبه های قبولی کنکور تجربی 1400 تخمین زده می شود. رتبه مورد نیاز برای قبولی بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها در کنکور تجربی به …

رتبه های قبولی ساخت پروتزهای دندانی دانشگاه ها 1401-1400
انتخاب رشته کنکور سراسری
آخرین رتبه لازم برای قبولی پروتزهای دندانی 1401-1400

آخرین رتبه لازم برای قبولی پروتزهای دندانی 1401-1400 آخرین رتبه لازم برای قبولی پروتزهای دندانی 1401-1400 براساس رتبه های قبولی کنکور تجربی 1400 تخمین زده می شود. رتبه های قبولی پروتزهای دندانی در کنکور تجربی در دانشگاه های مختلف به درصدهای داوطلب، سهمیه داوطلب و جنسیت داوطلب بستگی دارد. بنابراین …

رتبه های قبولی رشته رشته های تجربی در دانشگاه ها 1401-1400
انتخاب رشته کنکور سراسری
کارنامه ها و رتبه های قبولی کنکور تجربی 1401-1400

کارنامه ها و رتبه های قبولی کنکور تجربی 1401-1400 کارنامه ها و رتبه های قبولی کنکور تجربی 1401-1400 براساس رتبه های قبولی کنکور تجربی 1400 تخمین زده می شود. رتبه مورد نیاز برای قبولی رشته های مختلف در کنکور تجربی به درصدهای داوطلب، سهمیه داوطلب و جنسیت داوطلب بستگی دارد. …