تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402

تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1401
تخمین رتبه
4

تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402

تخمین رتبه ارشد کامپیوتر سال 1402، نسبت به سالیان گذشته تفاوتی ویژه دارد و آن، تغییرات در سطح سوالات درس های مختلف در گرایش های مختلف است. در کل ابتدا باید مفهوم و فرمول های تخمین رتبه را بدانید تا رتبه تخمینی خام خود را براساس اتفاقات سال گذشته انجام بدهید و در نهایت براساس تحلیل سطح سختی و آسانی سوالات و تغییرات در سوالات و تعداد شرکت کننده ها، تراز بدون خطاتر را محاسبه و آن را به رتبه تبدیل کرد.

با مشاهده و مقایسه کارنامه ها، درصدها و رتبه های سال های قبل به این اختلافات بیشتر آگاه می شوید.

تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402 براساس سهمیه های آزاد و ایثارگری

تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402 همانند کارنامه منتشر شده از طرف سازمان سنجش، باید دو جور باشد. یک نوع رتبه در سهمیه و یک نوع هم رتبه بدون سهمیه. رتبه در سهمیه، یعنی اینکه تراز کل شما، نسبت به تراز کل داوطلبان ارشد کامپیوتر سال 1402 در همان سهمیه محاسبه می شود و در نهایت از بالاترین تراز به کوچکترین تراز، مرتب می شود و رتبه شما در سهمیه به دست می آید.

رتبه بدون اعمال سهمیه هم مشخص است و در تخمین این رتبه، همه داوطلبان ارشد کامپیوتر را با هم مقایسه می کنند. مثلاً ممکن است یک نفر در کنکور ارشد کامپیوتر 1402 و مثلاً در گرایش کامپیوتر و در سهمیه 5 درصد ایثارگری رتبه یک شده باشد ولی رتبه بدون سهمیه همان داوطلب، 100 بشود. پس در تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402 علاوه بر تأثیر کد ضریب، درصدها و معدل، سهمیه نیز خیلی مهم است.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد به وضوح اختلاف بین رتبه در سهمیه و رتیه کشوری را نشان می دهد و همین اختلاف باعث تفاوت بسیار زیادی در تخمین رتبه می شود.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد کامپیوتر

سهمیه های رقابتی شامل سهمیه های آزاد، سهمیه 5 درصد ایثارگری، سهمیه 25 درصد ایثارگری، سهمیه رزمندگان و سهمیه خانواده شهدا هستند برای اطلاع از شرایط و مزایا و معایب سهمیه های کنکور ارشد 1402، می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید.

شرایط، مزایا و معایب سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد

نحوه محاسبه تراز کل کنکور ارشد کامپیوتر در سال 1402

قبل از پرداختن به تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402 در تک تک کد ضریب ها و گرایشهای مرتبط با آنها، فرمولهای محاسبه رتبه کنکور ارشد را باید بدانید.


{فرمول محاسبه درصد در هر درس}

درصد هر درس = ((3×تعداد سوالات صحیح – تعداد سوالات غلط) ÷ تعداد کل سوالات آن درس×3) × 100{فرمول محاسبه درصد وزنی هر درس}

درصد وزنی درس = درصد آن درس × ضریب آن درس{فرمول محاسبه میانگین وزنی کل دروس}

میانگین وزنی دروس= (جمع کل درصد وزنی همه دروس) ÷ (جمع کل ضرایب دروس){فرمول محاسبه تراز خام علمی}

تراز خام علمی = (میانگین وزنی دروس) ÷ (بالاترین میانگین وزنی به دست آمده){فرمول محاسبه تراز مفید علمی}

تزار علمی مفید = تراز خام علمی × 8000{فرمول محاسبه معدل موثر}

معدل موثر = معدل کل × ضریب کیفیت دانشگاه

ضریب کیفیت هر دانشگاه متفاوت است. مثلاً ضریب تأثیر دانتشگاه های آزاد عدد یک است. یعنی معدل شما هر چه باشد، معدل موثر شما نیز همان خواهد بود ولی برای دانشگاه های سراسری، این ضریب بین عدد 1.05 تا 1.1 است.{فرمول محاسبه تراز معدل}

تراز معدل = معدل موثر × 100{فرمول محاسبه تراز نهایی}

تراز کل = تراز مفید علمی + تراز معدل


در نهایت ترازها را از بزرگترین به کوچکترین مرتب می کنند و بالاترین تراز به دست آمده رتبه یک را کسب می کند و تراز شما در این مرتب کردن در یک ردیفی قرار می گیرد که همان رتبه شما خواهد بود.

برای فهم بیشتر شما از فرمول های تخمین رتبه ارشد 1402 در همه رشته ها، در مطلب زیر برای هر مرحله مثال زده ایم و محاسبات را به صورت عددی انجام داده ایم. بر روی مطلب زیر کلیک کنید تا به صورت یک مثال جامع و با توضیحات کامل، متوجه محاسبات بشوید.

محاسبه تراز کل و به دست آوردن رتبه در کنکور ارشد

تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402 براساس کد ضریب

در تخمین رتبه ارشد مجموعه کامپیوتر در سال 1402، باید کد ضریب ها را بشناسیم. کارشناسی ارشد مجموعه کامپیوتر یکی از عظیم ترین سیستمهای رشته/گرایش را دارد. ارشد کامپیوتر دارای 4 رشته است که این 4 رشته دارای گرایشهای متنوعی باشد.

4 رشته ارشد کامپیوتر 1402 بدون ذکر عناوین گرایش های آنها شامل این رشته هاست:

1- کامپیوتر، 2- الگوریتم ها و محاسبات، 3- قرآن کاوی رایانشی، 4- علوم و فناوری شبکه.

برخی از این رشته ها، داری گرایش می باشند و بعضی هیچ گرایشی ندارند. در نهایت ارشد کامپیوتر در دفترچه ثبت نام ارشد 1402، در مجموع در 4 کد ضریب دسته بندی شده اند. در جداول زیر، دروس و ضرایب دروس مربوط به هر کد ضریب آورده شده است تا بتوانید فرمول های تخمین رتبه را به راحتی مبتنی بر دروس و ضرایب هر درس برای رشته های مختلف محاسبه کنید.

درصدهایی را که در هر درس کسب کرده اید را در ضریب داده شده برای هر رشته و گرایش، در جداول زیر ضرب کنید و در نهایت میانیگن وزنی خودرا براساس فرمولی که در ابتدای مطلب گذاشتیم، محاسبه کنید.

تخمین رتبه ارشد گرایش های شبکه های کامپیوتری، رایانش امن (کد ضریب 1 ارشد مجموعه کامپیوتر)

گرایش های شبکه های کامپیوتری و رایانش امن از رشته کامپیوتر و رشته علوم و فناوری شبکه در کد ضریب 1 ارشد مجموعه کامپیوتر جای گرفته اند.

برای تخمین رتبه ارشد شبکه های کامپیوتری در سال 1402، باید درصد دروس زیر را براساس فرمول داده شده در ابتدای مطلب، حساب کنید و سپس در ضریب درسهای متعلق به شبکه های کامپیوتری، ضرب کنید.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 1 ارشد کامپیوتر (شبکه های کامپیوتری، رایانش امن )
زبان1
ریاضیات2
نظریه زبان ها و ماشین ها، سیگنال ها و سیستم ها2
ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی3
مدار منطقی، معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال3
سیستم های عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده ها4
جمع کل15

می توانید از طریق گذاشتن کامنت در بخش نظرات در پایین همین صفحه و یا مراجعه به فروم و گروه تخصصی ارشد کامپیوتر، از مشاوره های دپارتمان تخصصی مرکز مشاوران تحصیلی استفاده کنید.

تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402

تخمین رتبه ارشد گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز (کد ضریب 2 ارشد مجموعه کامپیوتر)

ارشد گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز در کد ضریب دو ارشد مجموعه کامپیوتر قرار دارد همچنین رشته قرآن کاوی رایانشی نیز با اختصاص کد ضریب 1 به خود در این مجموعه قرار گرفته است.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 2 ارشد کامپیوتر (هوش مصنوعی و رباتیکز و قرآن کاوی رایانشی )
زبان1
ریاضیات2
نظریه زبان ها و ماشین ها، سیگنال ها و سیستم ها3
ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی4
مدار منطقی، معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال2
سیستم های عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده ها3
جمع کل15

تخمین رتبه ارشد گرایش معماری سیستم های کامپیوتری (کد ضریب 3 ارشد مجموعه کامپیوتر)

تخمین رتبه ارشد گرایش معماری سیستم های کامپیوتری که در کد ضریب 3 ارشد مجموعه کامپیوتر قرار دارد، باید براساس اطلاعات جدول زیر و با استفاده از فرمول هایی که بالاتر گفته شد، انجام شود.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 3 ارشد کامپیوتر (معماری سیستم های کامپیوتری )
زبان1
ریاضیات2
نظریه زبان ها و ماشین ها، سیگنال ها و سیستم ها2
ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی3
مدار منطقی، معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال4
سیستم های عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده ها3
جمع کل15

تخمین رتبه ارشد گرایش های نرم افزار، بیوانفورماتیک و علوم داده (کد ضریب 4 ارشد مجموعه کامپیوتر)

ارشد گرایش های نرم افزار، بیوانفورماتیک و علوم داده از رشته کامپیوتر در کد ضریب 4 ارشد مجموعه کامپیوتر قرار دارند.

شایان دکر است که رشته الگوریتم ها و محاسبات نیز کد ضریب 4 را از مجموعه کامپیوتر به خود اختصاص داده اند.

برای تخمین رتبه ارشد نرم افزار در سال 1402، باید درصد دروس زیر را براساس فرمول داده شده در ابتدای مطلب، حساب کنید و سپس در ضریب درسهای متعلق به نرم افزار، ضرب کنید.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 4 ارشد کامپیوتر (نرم افزار،بیوانفورماتیک و علوم داده )
زبان1
ریاضیات2
نظریه زبان ها و ماشین ها، سیگنال ها و سیستم ها2
ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم و هوش مصنوعی4
مدار منطقی، معماری کامپیوتر و الکترونیک دیجیتال3
سیستم های عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده ها3
جمع کل15

می توانید از طریق گذاشتن کامنت در بخش نظرات در پایین همین صفحه و یا مراجعه به فروم و گروه تخصصی ارشد کامپیوتر، از مشاوره های دپارتمان تخصصی مرکز مشاوران تحصیلی استفاده کنید.

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد کامپیوتر 1402

اما یک نکته مهم که همه نرم افزار ها و همه سیستم های تخمین رتبه ارشد 1402، از آن غفلت می کنند این است:

” سطح سختی و آسانی کنکور در هر سال نسبت به سال گذشته فرق می کند.”

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد 1402 کامپیوتر یک مرحله دیگر را نیز نیاز دارد و آن این است که ضریب آسانتر شدن و یا سخت تر شدن سوالات کنکور ارشد کامپیوتر 1402 را در ترازی که براساس داده های سال 1400 محاسبه کرده اید، اعمال کنید.

به دست آوردن ضریب سختی و آسانی نیازمند یک مشاور متخصص در حوزه کارشناسی ارشد کامپیوتر است. براساس ضریبی که متخصص سوالات کنکور ارشد در دپارتمان تخصصی کامپیوتر مرکز مشاوران تحصیلی مشخص می کند، ما تخمین رتبه دقیق تری را برای ارشد 1402 نسبت به همه سیستمهای نرم افزاری تخمین رتبه ارشد انجام می دهیم.

با این کار تراز شما در ارشد کامپیوتر به صورت واقعی تر محاسبه می شود و عملاً تخمین رتبه شما یک تخمین رتبه بسیار بسیار دقیق برای ارشد کامپیوتر 1402 خواهد شد.

فروم و انجمن گفتگوی ارشد کامپیوتر

1/5 - (1 امتیاز)

سلام بااین درصدهای رتبه حدودا چی هست؟ روزانه تاریخ فلسفه شهرستان ها قبول میشه؟
آمار 6
تربیتی 26
فنون 33
اصول 21
سنجش،3
تعلیم تربیت 36

عرض ادب و احترام
لطفا با رتبه 193-233 در روان پرستاری روزانه تبریز و یا با رتبه ی 198-238 در داخلی جراحی روزانه ی تبریز شانسی برای قبولی با این حدود رتبه هست. از تخمین رتبه استفاده کردم ممنونم از راهنماییتون

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت منابع انسانی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت منابع انسانی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای …

کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت کارآفرینی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت کارآفرینی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای مشاهده محل قبولی …

کارنامه های ارشد مدیریت مالی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت مالی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت مالی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت مالی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت مالی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای مشاهده محل قبولی …