تخمین رتبه ارشد شیمی 1402

تخمین رتبه ارشد شیمی 1401
تخمین رتبه

تخمین رتبه ارشد شیمی 1402

برای تخمین رتبه ارشد شیمی سال 1402 باید ابتدا مفهوم و فرمول های تخمین رتبه را بدانید تا رتبه تخمینی خام خود را براساس اتفاقات سال گذشته انجام بدهید و در نهایت براساس تحلیل سطح سختی و آسانی سوالات و تغییرات در سوالات و تعداد شرکت کننده ها، تراز بدون خطاتر را محاسبه و آن را به رتبه تبدیل کنید.

 با مشاهده و مقایسه کارنامه ها، درصدها و رتبه های سال های قبل به این اختلافات بیشتر آگاه می شوید.

تخمین رتبه ارشد شیمی 1402 براساس سهمیه های آزاد و ایثارگری

تخمین رتبه ارشد شیمی 1402 همانند کارنامه منتشر شده از طرف سازمان سنجش، باید دو جور باشد. یک نوع رتبه در سهمیه و یک نوع هم رتبه بدون سهمیه. رتبه در سهمیه، یعنی اینکه تراز کل شما، نسبت به تراز کل داوطلبان ارشد شیمی سال 1402 در همان سهمیه محاسبه می شود و در نهایت از بالاترین تراز به کوچکترین تراز، مرتب می شود و رتبه شما در سهمیه به دست می آید.

رتبه بدون اعمال سهمیه هم مشخص است و در تخمین این رتبه، همه داوطلبان ارشد شیمی را با هم مقایسه می کنند. مثلاً ممکن است یک نفر در کنکور ارشد شیمی 1402 و مثلاً در گرایش شیمی آلی و در سهمیه 5 درصد ایثارگری رتبه یک شده باشد ولی رتبه بدون سهمیه همان داوطلب، 100 بشود. پس در تخمین رتبه ارشد شیمی 1402 علاوه بر تأثیر کد ضریب، درصدها و معدل، سهمیه نیز خیلی مهم است.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد به وضوح اختلاف بین رتبه در سهمیه و رتیه کشوری را نشان می دهد و همین اختلاف باعث تفاوت بسیار زیادی در تخمین رتبه می شود.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد شیمی

سهمیه های رقابتی شامل سهمیه های آزاد، سهمیه 5 درصد ایثارگری، سهمیه 25 درصد ایثارگری، سهمیه رزمندگان و سهمیه خانواده شهدا هستند برای اطلاع از شرایط و مزایا و معایب سهمیه های کنکور ارشد 1402، می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید.

شرایط، مزایا و معایب سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد

نحوه محاسبه تراز کل کنکور ارشد شیمی در سال 1402

قبل از پرداختن به تخمین رتبه ارشد شیمی 1402 در تک تک کد ضریب ها و گرایشهای مرتبط با آنها، فرمولهای محاسبه رتبه کنکور ارشد را باید بدانید.


{فرمول محاسبه درصد در هر درس}

درصد هر درس = ((3×تعداد سوالات صحیح – تعداد سوالات غلط) ÷ تعداد کل سوالات آن درس×3) × 100{فرمول محاسبه درصد وزنی هر درس}

درصد وزنی درس = درصد آن درس × ضریب آن درس{فرمول محاسبه میانگین وزنی کل دروس}

میانگین وزنی دروس= (جمع کل درصد وزنی همه دروس) ÷ (جمع کل ضرایب دروس){فرمول محاسبه تراز خام علمی}

تراز خام علمی = (میانگین وزنی دروس) ÷ (بالاترین میانگین وزنی به دست آمده){فرمول محاسبه تراز مفید علمی}

تزار علمی مفید = تراز خام علمی × 8000{فرمول محاسبه معدل موثر}

معدل موثر = معدل کل × ضریب کیفیت دانشگاه

ضریب کیفیت هر دانشگاه متفاوت است. مثلاً ضریب تأثیر دانتشگاه های آزاد عدد یک است. یعنی معدل شما هر چه باشد، معدل موثر شما نیز همان خواهد بود ولی برای دانشگاه های سراسری، این ضریب بین عدد 1.05 تا 1.1 است.{فرمول محاسبه تراز معدل}

تراز معدل = معدل موثر × 100{فرمول محاسبه تراز نهایی}

تراز کل = تراز مفید علمی + تراز معدل


در نهایت ترازها را از بزرگترین به کوچکترین مرتب می کنند و بالاترین تراز به دست آمده رتبه یک را کسب می کند و تراز شما در این مرتب کردن در یک ردیفی قرار می گیرد که همان رتبه شما خواهد بود.

برای فهم بیشتر شما از فرمول های تخمین رتبه ارشد 1402 در همه رشته ها، در مطلب زیر برای هر مرحله مثال زده ایم و محاسبات را به صورت عددی انجام داده ایم. بر روی مطلب زیر کلیک کنید تا به صورت یک مثال جامع و با توضیحات کامل، متوجه محاسبات بشوید.

محاسبه تراز کل و به دست آوردن رتبه در کنکور ارشد

تخمین رتبه ارشد شیمی 1402 براساس کد ضریب

در تخمین رتبه ارشد مجموعه شیمی در سال 1402، باید کد ضریب ها را بشناسیم. کارشناسی ارشد مجموعه شیمی به عنوان یکی از مهم ترین رشته علوم پایه، دارای 6 رشته است و گرایش های متنوعی دارد.

رشته ارشد شیمی 1402 بدون ذکر عناوین گرایش های آنها شامل این رشته هاست:

1- شیمی با بیشترین تعداد گرایش، 2- فیتوشیمی، 3- نانوشیمی، 4- آموزش شیمی، 5- دکتری پیوسته شیمی و 6- مواد، انرژی و تکنولوژی کوانتومی.

برخی از این رشته ها، داری گرایش می باشند، مانند خود شیمی که همه گرایش های مهم در خود رشته شیمی دسته بندی شده اند (آلی، تجزیه، معدنی و …) و بعضی هیچ گرایشی ندارند. در نهایت ارشد شیمی در دفترچه ثبت نام ارشد 1402 در 7 کد ضریب دسته بندی شده است. در جداول زیر، دروس و ضرایب دروس مربوط به هر کد ضریب آورده شده است تا بتوانید فرمول های تخمین رتبه را به راحتی مبتنی بر دروس و ضرایب هر درس برای رشته های مختلف محاسبه کنید.

درصدهایی را که در هر درس کسب کرده اید را در ضریب داده شده برای هر رشته و گرایش، در جداول زیر ضرب کنید و در نهایت میانیگن وزنی خودرا براساس فرمولی که در ابتدای مطلب گذاشتیم، محاسبه کنید.

تخمین رتبه ارشد شیمی فیزیک (کد ضریب 1 ارشد مجموعه شیمی)

در تخمین رتبه ارشد شیمی سال 1402 و به ترتیب کد ضریب ها، اولین رتبه ای که در کارنامه سازمان سنجش، درج می شود گرایش شیمی فیزیک است. کارشناسی ارشد آموزش شیمی نیز در کد ضریب 1 قرار دارد. البته شایان ذکر است که پذیرش دانشجو در رشته آموزش شیمی فقط توسط دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی وابسته به وزارت آموزش و پرورش امکان پذیر است.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 1 ارشد شیمی (شیمی فیزیک)
زبان1
شیمی تجزیه1
شیمی معدنی1
شیمی فیزیک2
شیمی آلی1
جمع کل6

تخمین رتبه ارشد رشته های مرتبط با شیمی آلی (کد ضریب 2 ارشد مجموعه شیمی)

گرایش شیمی آلی، شیمی پلیمر، شیمی دارویی، فیتوشیمی، دکتری پیوسته شیمی با گرایش آلی و مواد، انرژی و تکنولوژی کوانتومی همگی در کد ضریب 2 قرار دارند که محبوبترین کد ضریب داوطلبان ارشد شیمی است.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 2 ارشد شیمی (رشته های مرتبط با شیمی آلی)
زبان1
شیمی تجزیه1
شیمی معدنی1
شیمی فیزیک1
شیمی آلی2
جمع کل6

برای بحث و تبادل نظر و پرسیدن سوالاتتان درباره تخمین رتبه ارشد شیمی در سال 1402، به فروم مربوط به آن بروید.

فروم تخمین رتبه ارشد شیمی 1402

تخمین رتبه ارشد شینی معدنی (کد ضریب 3 ارشد مجموعه شیمی)

تخمین رتبه ارشد شیمی معدنی که در کد ضریب 3 قرار دارد، باید براساس اطلاعات جدول زیر و با استفاده از فرمول هایی که بالاتر گفته شد، انجام شود.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 3 ارشد شیمی (شیمی معدنی)
زبان1
شیمی تجزیه1
شیمی معدنی2
شیمی فیزیک1
شیمی آلی1
جمع کل6

تخمین رتبه ارشد شینی تجزیه (کد ضریب 4 ارشد مجموعه شیمی)

تخمین رتبه ارشد شیمی تجزیه به دلیل شرایط خاص بازار کار برای بسیاری از داوطلبان ارشد شیمی سال 1402 اهمیت دارد. البته ارشد شیمی آلی، محبوبیت بیشتر از شیمی تجزیه دارد. دکتری پیوسته شیمی با گرایش شیمی تجزیه نیز در سال های اخیر وارد جدول ارشد شیمی شده است.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 4 ارشد شیمی (شیمی تجزیه)
زبان1
شیمی تجزیه2
شیمی معدنی1
شیمی فیزیک1
شیمی آلی1
جمع کل6

برای بحث و تبادل نظر و پرسیدن سوالاتتان درباره تخمین رتبه ارشد شیمی در سال 1402، به فروم مربوط به آن بروید.

تخمین رتبه ارشد شیمی کاربردی (کد ضریب 5 ارشد مجموعه شیمی)

کد ضریب 5 کارشناسی ارشد مجموعه شیمی در سال 1402، به شیمی کاربردی و البته رشته ها و گرایش های مرتبط با آن اختصاص داده شده است. شیمی و فناوری اسانس و شیمی پیشرانه نیز در همین کد ضریب قرار دارند.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 5 ارشد شیمی (شیمی کاربردی)
زبان1
شیمی تجزیه1
شیمی معدنی1
شیمی فیزیک1
شیمی آلی1
شیمی کاربردی2
جمع کل7

تخمین رتبه ارشد شیمی کاتالیست و شیمی دریا (کد ضریب 6 ارشد مجموعه شیمی)

گرایش های شیمی کاتالیست و دریا، محبوبیت چندانی بین داوطلبان ارشد شیمی ندارد و تخمین رتبه آن برای بسیاری از داوطلبان اهمیت زیادی ندارد.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 6 ارشد شیمی (شیمی کاتالیست، شیمی دریا)
زبان1
شیمی تجزیه1
شیمی معدنی1
شیمی فیزیک1
شیمی آلی1
جمع کل5

تخمین رتبه ارشد نانو شیمی (کد ضریب 7)

ارشد نانو شیمی کد ضریب 7 ارشد مجموعه شیمی را به خود اختصاص داده است.

دروس و ضرایب دروس کد ضریب 7 ارشد شیمی (نانوشیمی)
زبان1
شیمی تجزیه1
شیمی معدنی1
شیمی فیزیک1
شیمی آلی1
شیمی کاربردی1
جمع کل6

برای بحث و تبادل نظر و پرسیدن سوالاتتان درباره تخمین رتبه ارشد شیمی در سال 1402، به فروم مربوط به آن بروید.

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد شیمی 1402

اما یک نکته مهم که همه نرم افزار ها و همه سیستم های تخمین رتبه ارشد 1402، از آن غفلت می کنند این است:

” سطح سختی و آسانی کنکور در هر سال نسبت به سال گذشته فرق می کند.”

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد 1402 شیمی یک مرحله دیگر را نیز نیاز دارد و آن این است که ضریب آسانتر شدن و یا سخت تر شدن سوالات کنکور ارشد شیمی 1402 را در ترازی که براساس داده های سال 99 محاسبه کرده اید، اعمال کنید.

به دست آوردن ضریب سختی و آسانی نیازمند یک مشاور متخصص در حوزه کارشناسی ارشد شیمی است. براساس ضریبی که متخصص سوالات کنکور ارشد در دپارتمان تخصصی شیمی مرکز مشاوران تحصیلی مشخص می کند، ما تخمین رتبه دقیق تری را برای ارشد 1402 نسبت به همه سیستمهای نرم افزاری تخمین رتبه ارشد انجام می دهیم.

با این کار تراز شما در ارشد شیمی به صورت واقعی تر محاسبه می شود و عملاً تخمین رتبه شما یک تخمین رتبه بسیار بسیار دقیق برای ارشد شیمی 1402 خواهد شد.

فروم و انجمن گفتگوی ارشد شیمی

به این مطلب امتیاز دهید
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت منابع انسانی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت منابع انسانی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای …

کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت کارآفرینی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت کارآفرینی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای مشاهده محل قبولی …

کارنامه های ارشد مدیریت مالی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت مالی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت مالی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت مالی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت مالی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای مشاهده محل قبولی …