تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402

تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1401
تخمین رتبه
20

تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402

تخمین رتبه ارشد اقتصاد سال 1402، نسبت به سالیان گذشته تفاوتی ویژه دارد و آن، تغییرات سطح سوالات 1402 نسبت به سالهای گذشته است. از طرفی، ظرفیت پذیرش های متغیر و نوسانات بازار کار رشته اقتصاد، ممکن است جابجایی زیادی را در محل قبولی نهایی رتبه تخمین زده شده ایجاد کند.

با مشاهده و مقایسه کارنامه ها، درصدها و رتبه های سال های قبل به این اختلافات بیشتر آگاه می شوید.

تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402 براساس سهمیه های آزاد و ایثارگری

تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402 همانند کارنامه منتشر شده از طرف سازمان سنجش، باید دو جور باشد. یک نوع رتبه در سهمیه و یک نوع هم رتبه بدون سهمیه. رتبه در سهمیه، یعنی اینکه تراز کل شما، نسبت به تراز کل داوطلبان ارشد اقتصاد سال 1402 در همان سهمیه محاسبه می شود و در نهایت از بالاترین تراز به کوچکترین تراز، مرتب می شود و رتبه شما در سهمیه به دست می آید.

رتبه بدون اعمال سهمیه هم مشخص است و در تخمین این رتبه، همه داوطلبان ارشد اقتصاد را با هم مقایسه می کنند. مثلاً ممکن است یک نفر در کنکور ارشد اقتصاد 1402 و مثلاً در گرایش اقتصاد بالینی و در سهمیه 5 درصد ایثارگری رتبه یک شده باشد ولی رتبه بدون سهمیه همان داوطلب، 100 بشود. پس در تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402 علاوه بر تأثیر کد ضریب، درصدها و معدل، سهمیه نیز خیلی مهم است.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد به وضوح اختلاف بین رتبه در سهمیه و رتیه کشوری را نشان می دهد و همین اختلاف باعث تفاوت بسیار زیادی در تخمین رتبه می شود.

کارنامه های سهمیه های ایثارگری ارشد اقتصاد

سهمیه های رقابتی شامل سهمیه های آزاد، سهمیه 5 درصد ایثارگری، سهمیه 25 درصد ایثارگری، سهمیه رزمندگان و سهمیه خانواده شهدا هستند برای اطلاع از شرایط و مزایا و معایب سهمیه های کنکور ارشد 1402، می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید.

شرایط، مزایا و معایب سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد

تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402 براساس کد ضریب

در تخمین رتبه ارشد مجموعه اقتصاد در سال 1402، باید کد ضریب ها را بشناسیم. کارشناسی ارشد مجموعه اقتصاد، دارای گرایشهای متنوعی می باشد ولی در مجموع ارشد اقتصاد در دفترچه ثبت نام ارشد 1402، در مجموع دارای 2 گرایش ولی 17 زیرشاخه است که در یک کد ضریب دسته بندی شده اند! این گرایش ها و زیرشاخه های آنها که رتبه شما برای آنها یکسان خواهد بود عبارتند از:

زیر شاخه های گرایش علوم اقتصادی
توسعه اقتصادی و برنامه ریزی
برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی
اقتصاد انرژی
بانکداری اسلامی
اقتصاد و تجارت الکترونیک
اقتصاد اسلامی
اقتصاد نظری
اقتصاد شهری
اقتصاد فرهنگ و هنر
اقتصاد محیط زیست
اقتصاد مالی اسلامی
اقتصاد آموزش
دفاع و پدافند اقتصادی
زیر شاخه های گرایش اقتصاد نفت و گاز
تجارت نفت و گاز
نهادها و سیاستهای بین المللی در نفت و گاز
حقوق تجاری و قراردادهای بین المللی نفت و گاز
مدیریت مالی نفت و گاز

در لینک زیر، بهترین گرایش های اقتصاد را تحلیل کرده ایم:

بهترین گرایش ارشد اقتصاد

نحوه محاسبه تراز کل کنکور ارشد اقتصاد در سال 1402

قبل از پرداختن به تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402 در تک تک کد ضریب ها و گرایشهای مرتبط با آنها، فرمولهای محاسبه رتبه کنکور ارشد را باید بدانید.


{فرمول محاسبه درصد در هر درس}

درصد هر درس = ((3×تعداد سوالات صحیح – تعداد سوالات غلط) ÷ تعداد کل سوالات آن درس×3) × 100{فرمول محاسبه درصد وزنی هر درس}

درصد وزنی درس = درصد آن درس × ضریب آن درس{فرمول محاسبه میانگین وزنی کل دروس}

میانگین وزنی دروس= (جمع کل درصد وزنی همه دروس) ÷ (جمع کل ضرایب دروس){فرمول محاسبه تراز خام علمی}

تراز خام علمی = (میانگین وزنی دروس) ÷ (بالاترین میانگین وزنی به دست آمده){فرمول محاسبه تراز مفید علمی}

تزار علمی مفید = تراز خام علمی × 8000{فرمول محاسبه معدل موثر}

معدل موثر = معدل کل × ضریب کیفیت دانشگاه

ضریب کیفیت هر دانشگاه متفاوت است. مثلاً ضریب تأثیر دانتشگاه های آزاد عدد یک است. یعنی معدل شما هر چه باشد، معدل موثر شما نیز همان خواهد بود ولی برای دانشگاه های سراسری، این ضریب بین عدد 1.05 تا 1.1 است.{فرمول محاسبه تراز معدل}

تراز معدل = معدل موثر × 100{فرمول محاسبه تراز نهایی}

تراز کل = تراز مقید علمی + تراز معدل


در نهایت ترازها را از بزرگترین به کوچکترین مرتب می کنند و بالاترین تراز به دست آمده رتبه یک را کسب می کند و تراز شما در این مرتب کردن در یک ردیفی قرار می گیرد که همان رتبه شما خواهد بود.

برای فهم بیشتر شما از فرمول های تخمین رتبه ارشد 1402 در همه رشته ها، در مطلب زیر برای هر مرحله مثال زده ایم و محاسبات را به صورت عددی انجام داده ایم. بر روی مطلب زیر کلیک کنید تا به صورت یک مثال جامع و با توضیحات کامل، متوجه محاسبات بشوید.

محاسبه تراز کل و به دست آوردن رتبه در کنکور ارشد

تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402 در همه گرایش ها

تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402 برای همه گرایش ها، یک رتبه یکسان دارد. یک کد ضریب داریم و بنابراین یک تخمین رتبه داریم.

تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402

اولین گام تخمین رتبه ارشد اقتصاد در کنکور سال 1402، این است که بدانید چه دروسی مخصوص ارشد اقتصاد است و چه ضریبی به درس های مختلف آن داده شده است.

دروس ارشد گروه اقتصاد 1402 و ضرایب آنها
زبان عمومی و تخصصی اقتصاد1
اقتصاد خرد4
اقتصاد کلان4
ریاضی2
آمار2
مجموعه دروس تخصصی اقتصاد3
جمع کل ضرایب16

برای تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402 از فرمول های گفته شده جدول بالا رتبه تخمینی خودتان را محاسبه کنید. هم چنین می توانید از طریق گذاشتن کامنت در بخش نظرات در پایین همین صفحه و یا مراجعه به فروم و گروه تخصصی ارشد اقتصاد، از مشاوره های دپارتمان تخصصی مرکز مشاوران تحصیلی استفاده کنید.

فروم و انجمن گفتگوی ارشد اقتصاد

برای فهم بیشتر شما از فرمول های تخمین رتبه ارشد 1402 در همه رشته ها، در مطلب زیر برای هر مرحله مثال زده ایم و محاسبات را به صورت عددی انجام داده ایم. بر روی مطلب زیر کلیک کنید تا به صورت یک مثال جامع و با توضیحات کامل، متوجه محاسبات بشوید.

محاسبه تراز کل و به دست آوردن رتبه در کنکور ارشد

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد اقتصاد 1402

اما یک نکته مهم که همه نرم افزار ها و همه سیستم های تخمین رتبه ارشد 1402، از آن غفلت می کنند این است:

” سطح سختی و آسانی کنکور در هر سال نسبت به سال گذشته فرق می کند.”

دقیق ترین تخمین رتبه ارشد 1402 اقتصاد یک مرحله دیگر را نیز نیاز دارد و آن این است که ضریب آسانتر شدن و یا سخت تر شدن سوالات کنکور ارشد اقتصاد 1402 را در ترازی که براساس داده های سال 1400 محاسبه کرده اید، اعمال کنید.

به دست آوردن ضریب سختی و آسانی نیازمند یک مشاور متخصص در حوزه کارشناسی ارشد اقتصاد است. براساس ضریبی که متخصص سوالات کنکور ارشد در دپارتمان تخصصی اقتصاد مرکز مشاوران تحصیلی مشخص می کند، ما تخمین رتبه دقیق تری را برای ارشد 1402 نسبت به همه سیستمهای نرم افزاری تخمین رتبه ارشد انجام می دهیم.

با این کار تراز شما در ارشد اقتصاد به صورت واقعی تر محاسبه می شود و عملاً تخمین رتبه شما یک تخمین رتبه بسیار بسیار دقیق برای ارشد اقتصاد 1402 خواهد شد.

تحلیل سختی و آسانی کنکور ارشد اقتصاد 1402

به این مطلب امتیاز دهید

سلام، من کارشناسی رو رشته دیگه ای رو خوندم و صرفا جهت علاقه اومدم کنکور علوم اقتصادی. سوالی که داشتم اینه برای قبولی در هر کدوم از گرایش های توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، اقتصاد انرژی و اقتصاد نظری روی کدوم عناوین باید فوکوس کنم و بخونمشون؟ (اقتصاد خرد، اقتصاد کلان، ریاضی، آمار، تجارت بین الملی، مالیه بین الملی و…) ممنون.

سلام. طبیعتا همه گرایش های ارشد اقتصاد ضرایب یکسانی دارند و رتبه همه شون یکی میشه یعنی اصلا ربطی به نوع گرایش نداره نوع فوکوس شما ولی ریاضی و امار و خرد و کلان دروسی هستند که باید جتما بیشتر از بقیه دروس اهمیت داده بشه و خونده بشه

بزرگوار برای کسی که کارشناسی حسابداری داره وقصد مهاجرت در مقطع دکتری داره به نظرتون تو مقطع ارشد اقتصاد بخونه خوبه؟ واین که کشورهای دیگه هم بازار کار داره؟

کلا بازار کار ارشد اقتصاد براساس مهارت شما تعیین میشه. اصلا ربطی به گرایش شما نداره. شما هر قدر نسبت به موضوع روز افتصاد تو حوزه های تجاری و شرکتهای خصوصی تسلط داشته باشید راحت تر وارد بازار کار میشید.

کلا برای قبولی تراز اهمیت خاصی نداره. تراز با سختی و آسونی کنکور جابجا میشه. مهم رتبه شماست. در چه گرایشی می خواید تو علامه قبول بشید؟

در حال حاضر تمایل بیشتر به سمت اقتصاد انرژی هست تا نظری.
البته اقتصاد نظری در دانشگاههای برتر همچنان علاقه مندان رتبه برتر خودش رو داره

20 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت منابع انسانی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت منابع انسانی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت منابع انسانی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای …

کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت کارآفرینی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت کارآفرینی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت کارآفرینی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای مشاهده محل قبولی …

کارنامه های ارشد مدیریت مالی 1401-1402
تخمین رتبه
کارنامه های ارشد مدیریت مالی 1401-1402

نمونه کارنامه های ارشد مدیریت مالی سال 1402-1401 کارنامه های کنکور ارشد مدیریت مالی 1402-1401، برای فهمیدن رتبه ها و درصدها، برای داوطلبان کنکور ارشد 1402 بسیار حائز اهمیت است. در کارنامه های کنکور ارشد مدیریت مالی 1401، مهم ترین اطلاعات شامل رتبه ها و درصدهاست. برای مشاهده محل قبولی …