انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
25

دسترسی سریع تر به محتوا از طریق فهرست عناوین

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

قبل از آنکه همه نکات انتخاب رشته ارشد مختص سال 1400 را شرح دهیم، باید از شما درخواست کنیم که با حوصله باشید و این مطلب را به دقت و خط به خط بدون آنکه خطی را رد کنید، مطالعه کنید. شما قرار است تمامی سرنوشت خود را با یک فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد تعیین کنید. پس با حوصله باشید و دقیق تا اسیر اطلاعات غلط دیگران نشوید و هزینه و وقت خود را بیهوده تلف نکنید. انتخاب رشته کارشناسی ارشد 99 انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، همانند سال های قبل در بازه انتخاب رشته توسط سازمان سنجش اعلام و داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 1400، براساس رتبه و علاقه خود انتخاب رشته ارشد 1400 را انجام می دهند. انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 نیز تفاوتی با انتخاب رشته های سال های قبل ندارد و تنها تفاوت در دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400 و تعداد پذیرش های هر رشته و گرایش خواهد بود که تقریباً می توان گفت با تغییرات همراه خواهد بود ولی این تغییرات آنقدر زیاد نیست که تفاوت چندانی با سال های قبل ایجاد کند.

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

براساس دفترچه کارشناسی ارشد 1400، انتخاب رشته در گروه های زیر انجام خواهد گرفت:

گروه علوم انسانی

گروه فنی و مهندسی

گروه علوم پایه

گروه هنر

گروه دامپزشکی

مهم ترین عوامل انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

قطعاً مهم ترین عوامل در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، این است که شما چه رتبه ای را در هر گرایش به دست آورده باشید و چه سهمیه ای داشته باشید. این عوامل، پایه ثابت و بدون تغییر در هر کدام از گروه های کنکور ارشد 1400 است.

مهم ترین عامل در انتخاب رشته کارشناسی ارشد شما موارد زیر خواهند بود که با دقت تمام، همه این موارد برای شما شرح می دهیم. به خاطر داشته باشید که هر قدر اطلاعات شما درباره نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد بیشتر باشد و بدانید که انتخاب رشته ارشد 1400 در سازمان سنجش چگونه انجام خواهد گرفت و سازمان سنجش به چه روشی انتخاب رشته شما را بررسی خواهد کرد و شما در یکی از اولویت هایتان قبول خواهید شد، انتخاب رشته دقیق تری را انجام خواهید داد.

اما مهم ترین عوامل در انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400 چه عواملی خواهند بود:

 1.  کارنامه کارشناسی ارشد سال 1400: در کارنامه ای که سازمان سنجش برای انتخاب رشته ارشد منتشر می کند ردیف های اطلاعاتی بسیار مهمی وجود دارد که هر کدام از این ردیف ها در انتخاب رشته کارشناسی ارشد می تواند تعیین کننده باشد.
 2. سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد 1400 و تاثیر آنها بر روی انتخاب رشته ارشد 1400: انتخاب رشته کارشناسی ارشد شما براساس رتبه شما در سهمیه تعیین می شود. سهمیه ها در کنکور کارشناسی ارشد 1400، نقش تعیین کننده ای را در قبولی نهایی شما خواهند داشت. قوانین سهمیه ها برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد و در نهایت مشخص شدن قبولی نهایی شما، قدری پیچیده است که به طور کامل توضیح داده می شود.
 3. دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد 1400: شما برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 خود باید بدانید که هر دوره ای از کارشناسی ارشد چه شرایطی دارد. دوره هایی مانند روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد و ….
 4.  شهریه های دوره های شهریه پرداز کارشناسی ارشد 1400: هزینه تحصیلی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400، یکی از مهم ترین موارد است که می تواند کل انتخاب رشته کارشناسی ارشد را تحت تاثیر قرار دهد به خصوص وقتی که رتبه آزمون کارشناسی ارشد، آن رتبه دلخواه شما نشده باشد.
 5. شیوه های تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد در سال 1400: شیوه های تحصیلی در آزمون کارشناسی ارشد امسال نیز همانند دوره های قبل است. شما باید تفاوت های بین شیوه ها و تاثیر آنها را بر روی ادامه تحصیل و بازار کار بدانید.
 6. رتبه های قبولی کارشناسی ارشد دانشگاه ها در سال 1400: اینکه کدام رشته و کدام گرایش بتواند، کیفیت مورد نیاز شما را تامین کند، بحثی است که نیازمند اطلاعات بسیار دقیقی از متخصاص آن رشته ها و گرایشهاست.
 7. بازار کار و آینده شغلی کارشناسی ارشد: اینکه کدام دانشگاه و کدام دوره را انتخاب کنم، یکی از اصلی ترین بحث های انتخاب رشته کارشناسی ارشد است. مثلا انتخاب بین دوره نوبت دوم و یا پردیس خودگردان دانشگاه تهران یا دوره روزانه دانشگاه زنجان؟! یکی اعتبار دارد و هزینه و دیگری اعتبار کمتری دارد ولی بدون هزینه. پس می بینید که چقدر اهمیت دارد این اصل.
 8. ادامه تحصیل دکترا پس از کارشناسی ارشد: هر گرایش و رشته ای با توجه به شرایط کشور از نظر اقتصادی، می تواند بازار کار و درآمد خاصی را داشته باشد. دوره کارشناسی ارشد با توجه به گرایش ها و ریز گرایشها، نیازمند اطلاعات خوبی در مورد بازار کار و آینده شغلی و سطح درآمد هر گرایش دارد.
 9. سایر عوامل موثر در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400: عواملی مانند فاصله جغرافیایی، نظارت و دخالت خانواده و آشنایان و دوستان، امکان ادامه تحصیلی در خارج از ایران، گرفتن دوره های بورسیه و سخت و یا آسان بودن تحصیل با توجه به پایه علمی داوطلب از دیگر عواملی هستند که انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400 را جذاب تر خواهد کرد.

کارنامه کارشناسی ارشد 1400 و انتخاب رشته براساس اطلاعات آن

کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد که منتشر شود، به نوعی نتیجه تمامی زحمت های شما مشخص می شود. انتخاب رشته دقیقاً باید براساس اطلاعات این برگه که به نام کارنامه شما در آزمون ارشد 1400 ارائه شده است، انجام شود. ابتدا باید بدانید که کارنامه سازمان سنجش که پس از آزمون ارشد 1400 منتشر می شود چه بخش ها و چه ویژگیهایی دارد.

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

نمونه ای از کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

بخش بندی کارنامه 1400 برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد 

کارنامه کارشناسی ارشد 1400 نیز همانند کارنامه سال های قبل، با دو بخش الف و ب و شاید ج به شرط شرکت در دو رشته در آزمون کارشناسی ارشد 1400 (رشته شناور) توسط سازمان سنجش ارائه می شود. کارنامه کارشناسی ارشد سازمان سنجش، اطلاعات بسیار زیادی دارد که فقط در یک برگه منتشر شده است. تصویر زیر یک تصویر کامل از کارنامه انتخاب رشته ارشد است. می خواهیم بند به بند و آیتم به آیتم این کارنامه را رمزگشایی و یا به عبارت بهتر تشریح کنیم تا شما بتوانید با درک این کارنامه برای انتخاب رشته 100 تایی خود در مقطع تحصیلات تکمیلی ارشد آمادگی کامل به دست بیاورید.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 در دو رشته اصلی و شناور

همانطور که دیدید، کارنامه در دو بخش ارائه شده است.

کارنامه انتخاب رشته ارشد (بخش الف: مشخصات ثبت نامی داوطلب ارشد 1400)

با دقت در تصویر بالا متوجه می شوید که در بخش الف کارنامه کارشناسی ارشد شما، مشخصات ثبت نامی شما آورده شده است. در این بخش موارد زیر آمده است که باید حتماً مطابق با مشخصات داوطلبی شما باشد و حتی اگر یکی از آنها غلط باشد، عملاً شما انتخاب رشته درستی نخواهید داشت و حتی امکان دارد که با بهترین رتبه، امکان انتخاب رشته در ارشد 1400 را از دست بدهید.

بخش الف کارنامه کارشناسی ارشد 1400، به مشخصات شناسنامه ای و تحصیلی شما اختصاص دارد.

حتما مواردی که در این بخش وجود دارد را کامل با مشخصات خودتان چک کنید. اطلاعات زیر را در این بخش می توانید ببینید:

در بخش الف و در گوشه سمت راست بخش الف کارنامه ارشد 1400، شماره پرونده شما درج می شود.

شماره پرونده: در زمان ثبت نام کارشناسی ارشد 1400، شما پس از ثبت نام یک شماره دریافت کرده اید که عملا این شماره پرونده، هویت شما در سازمان سنجش به عنوان یک داوطلب ارشد آن هم در سال 1400 خواهد بود. هیچ مغایرتی بین این شماره پرونده در کارنامه ارشد شما با شماره ای که پس از ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 1400 دریافت کردید نباید وجود داشته باشد. در غیر اینصورت باید بلافاصله به سازمان سنجش مراجعه کنید تا این مورد تصحیح شود. پس مغایرت شماره پرونده شما در کارنامه با شماره پرونده شما در هنگام ثبت نام در آزمون ارشد 1400 باید بلافاصله از طریق پیگیری شما از طریق سازمان سنجش، تصحیح شود. بیشتر بدانید:

ارسال درخواست و پیگیری درخواست از سازمان سنجش برای اشتباهات کارنامه کارشناسی ارشد

در بخش الف، مشخصات شخصی شما به طور کامل درج شده است

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

نام و نام خانوادگی، جنسیت، شماره شناسنامه، سال تولد: تمامی این اطلاعات باید منطبق بر اطلاعات شناسنامه ای و ثبت نامی شما در آزمون کارشناسی ارشد باشد. مواردی در کارنامه کارشناسی ارشد در سال های قبل وجود داشته است که حتی جنسیت داوطلب کارشناسی ارشد به اشتباه درج شده است. پس دقت داشته باشید. این اطلاعات کوچکترین مغایرتی نباید با اطلاعات پرونده شما و شناسنامه شما داشته باشد.

در کارنامه کارشناسی ارشد 1400 شما، سهمیه ثبت نامی و سهمیه نهایی شما در بخش الف درج می شود.

سهمیه نهایی و سهمیه ثبت نامی: می رسیم به یکی از مهم ترین اطلاعات در کارنامه کارشناسی ارشد شما. سهمیه نهایی شما تاثیر بسیار زیادی در قبولی شما خواهد داشت. سهمیه های ثبت نامی در آزمون کارشناسی ارشد چند نوع هستند که حتماً باید منطبق با آن سهمیه ای باشد که شما در روز ثبت نام در سایت سازمان سنجش وارد کرده اید. هر کدام از سهمیه ها شرایط خاصی در پذیرش و قبولی خواهند داشت.

 نکته بسیار بسیار مهم: اگر شما در فرم ثبت نام خود، مثلا سهمیه 5 درصد ایثارگری را انتخاب کرده باشید ولی سهمیه نهایی شما، آزاد قید شده باشد به این معنی است که سازمان سنجش کد ایثارگری شما را قبول نکرده است و مدارک شما در آزمون ارشد 1400 برای سازمان سنجش ناقص و یا دارای ایراد مهمی بوده است. در این مورد به یاد داشته باشید که باید حتما پیگیری کنید، زمانی که سهمیه ثبت نامی شما با سهمیه نهایی شما یکی نباشد. شما یکی از این 4 سهمیه را در کارنامه کارشناسی ارشد سال 1400 خود مشاهده خواهید کرد: سهمیه آزاد، سهمیه 5 درصد ایثارگران، سهمیه 25 درصد ایثارگران و سهمیه رزمندگان. درباره سهمیه ها در ادامه همین مطلب توضیحات کامل داده شده است که می توانید آن را سریعتر مطالعه کنید:

سریعتر بخوانید: سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد 1400 و شرایط آنها در انتخاب رشته کارشناسی ارشد

معدل دوره های کاردانی (در صورت داشتن این مدرک) و دوره کارشناسی شما در بخش الف کارنامه کارشناسی ارشد باید معادل معدل نهایی شما در مدرکتان باشد

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

معدل: معدلی که در کارنامه کارشناسی ارشد می آید بسیار بسیار اهمیت دارد. از روی این معدل، معدل موثر شما محاسبه می شود. معدل موثر شما به بیان ساده عبارتست از معدلی که به دست آورده اید یا می آورید ضرب در ضریب کیفیت و اعتبار دانشگاهی که در آن درس خوانده و یا می خوانید و فارغ التحصیل شده و یا می شوید. هر دانشگاهی بسته به اعتبار و کیفیت خودش یک ضریبی دارد. ضریب معدل موثر دانشگاهها در آزمون کارشناسی ارشد 1400 جالب است بدانید که بیشترین خطاهای داوطلبان و اشتباهات فاحش در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 در همین معدل اتفاق می افتد. توجه داشته باشید که اگر شما مدرک کاردانی هم داشته باشید، معدل مقطع کاردانی شما هم در این کارنامه قید می شود. توجه داشته باشید که مهم نیست که مغایرتی بین معدل شما با آن معدلی که در مدرک شما وجود دارد وجود داشته باشد، مهم این است: “معدل شما حتماً باید مساوی با معدل مدرک کاردانی (در صورت داشتن مدرک کاردانی) و کارشناسی شما و یا کمتر از آن باشد. اگر معدل شما، حتی یک صدم بیشتر از معدل نهایی شما باشد، قبولی شما لغو می شود و اگر در دوره روزانه قبول شوید، یک سال از دادن کنکور کارشناسی ارشد محروم می شوید.” اما واقعاً چرا سازمان سنجش نسبت به معدل شما در آزمون و انتخاب رشته کارشناسی ارشد انقدر حساس است؟ با خواندن مطلبی که در لینک زیر گذاشته ایم، متوجه می شوید که چقدر معدل در تراز و رتبه و قبولی نهایی شما در آزمون و انتخاب رشته کارشناسی ارشد اهمیت دارد.

اهمیت و نقش معدل در آزمون کارشناسی ارشد- معدل موثر

عنوان رشته تحصیلی شما در دروه لیسانس در کارنامه کارشناسی ارشد 1400 شما درج می شود

نام رشته تحصیلی: در کارنامه کارشناسی ارشد سال 1400، در بخش اول که مربوط به اطلاعات شخصی داوطلب است، عنوان رشته تحصیلی شما در مقطع لیسانس قید می شود که نباید مغایرتی با رشته تحصیلی شما در مقطع لیسانس داشته باشد. عنوان رشته مقطع کاردانی شما در کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد نمی آید.

دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده اید تعیین کننده ضریب معدل موثر شما خواهد بود.

نام موسسه فارغ التحصیلی: دانشگاهی که از آن در مقطع لیسانس فارغ التحصیل شده اید و یا می شوید، در این قسمت می آید که باید منطبق با دانشگاهی که از آن مدرک لیسانس را خواهید گرفت باشد.

تاریخ فارغ التحصیلی شما، آخرین اطلاعاتی است که در گوشه سمت چپ پایین کارنامه انتخاب رتشه کارشناسی ارشد 1400 شما درج می شود.

تاریخ فراغت از تحصیل: در این قسمت تاریخی که شما مقطع کارشناسی خود را تمام کرده اید یا قرار است تمام کنید نوشته شده است. توجه داشته باشید که این تاریخ برای کسانی که هنوز دانشجو هستند نباید از تاریخ 31 شهریور ماه سال 1400 (1400/6/31) فراتر برود. شما در هنگام ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد عملاً متعهد شده اید که تا تاریخ 31 شهریور 1400 فارغ التحصیل می شوید. اگر فارغ التحصیل نشوید و دانشگاه روزانه قبول شوید، عملاً هم قبولی شما لغو می شود و هم حق شرکت در کنکور سال بعد کارشناسی ارشد را نخواهید داشت و محروم از شرکت در آن خواهید شد. اگر شما در زمان ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 1400، قید کرده باشید که می خواهید به صورت آزمایشی و یا المپیادی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنید، مشکلی نخواهید داشت، چرا که سازمان سنجش اصلا به شما اجازه انتخاب رشته کارشناسی ارشد را نمی دهد.

کارنامه انتخاب رشته ارشد (بخش ب: اطلاعات امتحانی رشته اول داوطلب ارشد 1400)

خب می رسیم به مهم ترین قسمت کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400، یعنی نتیجه آزمون و درصدهایی که شما در هر درس کسب کرده اید و رتبه هایی که در رشته و گرایش های مختلف آزمون کارشناسی ارشد 1400 کسب کرده اید.

بخش “ب” کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد شما در سال 1400 مربوط به درصدها و رتبه های شماست.

این بخش شامل 7 قسمت یا بند است. هر قسمت و هر بند بسیار اهمیت دارد و باید به طور کامل بدانید که این قسمت ها چه معنایی دارند و چه تاثیری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400 و طبیعتاً قبولی آزمون ارشد 1400 دارند. در سمت راست کارنامه کارشناسی ارشد خودتان یک جدول شامل 5 قسمت را می بینید. در این جدول، قسمت های زیر قرار دارند:

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

1- شماره داوطلبی: شماره داوطلبی شما، همان شماره ایست که در کارت حضوردر جلسه آزمون کارشناسی ارشد 1400 به شما ارائه شده است. این شماره داوطلبی نیز مانند شماره پرونده باید دقیق باشد و هیچ مغایرتی با شماره داوطلبی شما در آزمون کارشناسی ارشد نداشته باشد.

برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد در دوره های پیام نور و غیر انتفاعی باید، سریال کارت علاقه مندی که خریداری کرده اید را داشته باشید

2- علاقه مند پیام نور و غیرانتفاعی: اگر شما در ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1400 و یا در هر کدام از مراحل ویرایش اطلاعات ثبت نامی ارشد، کارت علاقه مندی به شرکت در دوره های پیام نور و غیرانتفاعی را خریداری کرده باشید و شماره سریال مربوط به آن را در فرم ثبت نام خود وارد کرده باشید، در این قسمت، “بله” درج می شود و در غیر اینصورت “خیر” درج می وشود. 

در پایین جدول رتبه های شما، سازمان سنجش مجدداً اعلام می کند که می توانید با خرید کارت علاقه مندی انتخاب رشته دوره های پیام نور و غیرانتفاعی، از انتخاب این کد رشته محل ها در سیستم انتخاب رشته استفاده نمایید.

نگران نباشید. در همین مرحله انتخاب رشته نیز می توانید علاقه مندی خود را به شرکت در دوره های پیام نور و غیرانتفاعی اعلام کنید و کارت علاقه مندی آن را خریداری کنید. حتی در زیر قسمت هفتم بخش “ب” کارنامه ارشد 1400 نیز، این مطلب را سازمان سنجش مجدداً متذکر می شود.

با توجه به تراز و رتبه ای که در سهمیه به دست آورده اید، در اینجا قید می شود که مجاز به انتخاب رشته ارشد 1400 هستید یا خیر

3- وضعیت انتخاب رشته داوطلب: در این قسمت اگر سازمان سنجش درج کرده باشد “مجاز هستید”، شما حق انتخاب رشته را خواهید داشت. در غیراینصورت شما عملاً در آزمون کارشناسی ارشد 1400 حق انتخاب رشته را نخواهید داشت. توجه داشته باشید که اگر شما حتی اگر در یک کد ضریب هم مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد شوید، سازمان سنجی شما را مجاز اعلام می کند. اینکه در کدام رشته و گرایش و یا کدام کد ضریب، مجاز به انتخاب رشته شده اید را در قسمت هفتم مشاهده خواهید کرد. حتی ممکن است شما در هیچ دوره روزانه و یا نوبت دومی در آزمون کارشناسی ارشد 1400، مجاز به انتخاب رشته نشده باشید ولی در دوره های دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب رشته شده باشید، در اینصورت باز هم در این قسمت از کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد عنوان “مجاز هستید” درج خواهد شد. همچنین دوره های پیام نور و غیرانتفاعی هم با خرید سریال، شما را در انتخاب رشته کارشناسی ارشد نگه خواهند داشت و می توانید انتخاب رشته را انجام بدهید. پس چندان نگران مجاز شدن در انتخاب رشته نباشید، به هر حال سازمان سنجش یک پیشنهادی برای شما برای انتخاب رشته خواهد داشت. یا در دوره های دانشگاه آزاد مجاز می شوید و یا در دوره های پیام نور و غیرانتفاعی به شما حق انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 را می دهند.

معدل موثر شما که به دانشگاه لیسانس شما بستگی دارد در اینجا قید می شود

4- معدل موثر: در همین مطلب و در قسمت مربوط به معدل کاردانی و کارشناسی، به شما گفتیم که این معدل ها بسیار اهمیت دارند و اهمیت آنها هم در این است که معدل موثر را تعیین می کنند. در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، معدل موثر از این نظر اهمیت دارد که 20 درصد بر روی نمره تراز شما تاثیر گذار است. فرمول محاسبه تراز و تاثیر معدل بر این تراز را می توانید به طور کامل در مطلب زیر بخوانید:

محاسبه نمره کل یا تراز آزمون کارشناسی ارشد

اگر شما در دانشگاهی با کیفیت و معتبر درس خوانده باشید، معدل موثر شما بالاتر از معدل عادی شما خواهد بود و اگر در دانشگاهی متوسط باشید، معدل موثر شما تقریباً نزدیک به معدل عادی خواهد بود و اگر در دانشگاهی بسیار بی کیفیتی مثلا علمی کاربردی درس خوانده باشید این معدل موثر کمتر از معدل اصلی شما نیز می تواند باشد.

کد و نام رشته امتحانی اول یا همان رشته اصلی شما در اینجا قید می شود

5- کد و نام رشته امتحانی اول: در آزمون کارشناسی ارشد امسال، شما برای یک رشته خاصی تلاش کرده اید و زحمت کشیده اید. شما در روز آزمون کارشناسی ارشد، در آن رشته آزمون داده اید و حالا کارنامه ای که دریافت کرده اید مربوط به مان رشته است. شما حق انتخاب رشته کارشناسی ارشد در آن رشته و یا رشته شناور یا همان رشته دوم را خواهید داشت، البته اگر در رشته شناور هم در آزمون ثبت نام کرده باشید.  در قسمت راست، بخش “ب” کارنامه آزمون ارشد 1400، نمرات و درصدهای شما در آزمون کارشناسی ارشد درج شده است. این بخش به عنوان ششمین قسمت شناخته می شود.

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

نمرات شما در درس های مربوط به آزمون کارشناسی ارشدی که در آن شرکت کرده اید به صورت درصد در جلوی هر درس قید می گردد

6- نمرات اکتسابی: می رسیم به جایی که شما جزییات تلاش شما و عملکردی که در جلسه آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 داشته اید را دریافت می کنید. در این قسمت، شما در کارنامه ارشد خود یک جدول می بینید که ستون اول آن مربوط به نام درس است و ستون دوم ان مربوط به نمره شما به درصد است. اینکه این درصدها چگونه محاسبه شده است را می توانید در این مطلب بخوانید:

نحوه محاسبه درصد و نمرات دروس در کنکور کارشناسی ارشد

درباره نمره درصد خود در هر درس باید بدانید که سازمان سنجش به وضوح به شما حق اعتراض می دهد و اعلام می کند که اگر به نتیجه ای که در کارنامه کارشناسی ارشد درج شده است، اعتراض دارید تا تاریخ خاصی که خود سنجش اعلام می کند، این اعتراض رو کتباً و از طریق سیستم پاسخگویی به این سازمان اعلام کنید. در سال های قبل بسیاری از داوطلبان به درصدهای خود اعتراض کرده اند و سازمان سنجش، پاسخنامه آنها را مجدداً بررسی و نتیجه را به انها اعلام کرده است. براساس درصدها و معدل موثر شما، تراز شما در آزمون کارشناسی ارشد 1400 محاسبه می شود. این تراز، با تراز بقیه داوطلبان مقایسه می شود و در نهایت براساس تراز شما و سهمیه شما، رتبه شما تعیین می شود. این رتبه، انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 را هدایت و مدیریت می کند. 

نمرات کل یا تراز و رتبه های شما در جدول قسمت هفتم بخش “ب” کارنامه کارشناسی ارشد 1400 ارائه می شود.

تمامی تلاش ما در آزمون کارشناسی ارشد در این قسمت گنجانده شده است. جایی که شما می فهمید براساس درصدها و نمره های خود در آزمون ارشد، چه رتبه و یا رتبه هایی را در آزمون کارشناسی ارشد 1400 به دست آورده اید. در چه رشته و گرایش هایی مجاز به انتخاب رشته هستید. در وقاع قسمت 7، همه آن چیزیست که سازمان سنجش از آن برای بررسی و قبولی شما در آزمون کارشناسی ارشد 1400 استفاده می کند. به سراغ توضیح مهم ترین بخش یعنی قسمت هفتم کارنامه کارشناسی ارشد سال 1400 برویم.

کد ضریب ها که در ستون اول قسمت هفتم درج شده است، همان گرایش های رشته امتحانی شما در آزمون کارشناسی ارشد 1400 هستند

7- وضعیت داوطلب در هر کد ضریب در رشته امتحانی اول: در این قسمت نمره کل (تراز) آزمون کارشناسی ارشد 1400 برای شما اعلام می شود که برای هر کد ضریب یا رشته-گرایش به صورت جداگانه درج می شود. براساس نمره کل یا همان تراز شما در کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، رتبه شما در در سهمیه تعیین می شود و براساس همان نمره کل در ستون دوم، رتبه شما بدون سهمیه مشخص می شود. توجه داشته باشید که رتبه شما در سهمیه، برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد بسیار اهمیت دارد و باید براساس رتبه خودتان در سهمیه انتخاب رشته کارشناسی ارشد را انجام دهید.

سازمان سنجش برای هر کد ضریب به صورت جداگانه، براساس درصدهای مربوط به آن کد ضریب و معدل موثر، نمره تراز و از روی نمره تراز رتبه شما در سهمیه و بدون سهمیه را تعیین می کند

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

رتبه شما بدون سهمیه برای اطلاع خودتان درج شده است تا بدانید در کل کشور بدون هیچ سهمیه ای چه رتبه ای را به دست آورده اید. برای اینکه به طور کامل متوجه بشوید که تفاوت رتبه در سهمیه و رتبه بدون سهمیه چیست و چرا و چگونه رتبه داوطلب در سهمیه، برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد استفاده می شود، مطلب زیر را حتما بخوانید:

اگر رتبه شما از آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم آزمون ارشد 1400، کمتر باشد مجاز و در غیر اینصورت غیرمجاز خواهید بود

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که در این جدول وجود دارد، مربوط می شود به ستونی که در آن آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم اعلام شده است. توجه داشته باشید که این آخرین رتبه است که باعث می شود تا شما در دوره های روزانه و نوبت دوم، مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد بشوید یا نشوید. اگر رتبه شما از این رتبه کمتر باشدی، مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و نوبت دوم و یا همان دانشگاه های سراسری هستید و در غیر اینصورت در این دوره ها نمی توانید انتخاب رشته کارشناسی ارشد را انجام دهید. دقت کنید که ممکن است از بین کد ضریب ها مختلف، شما در یکی مجاز باشید و در دیگری مجاز نباشید، چرا که رتبه شما از آخرین رتبه مجاز کمتر یا بیشتر بوده است. براساس همین معادله است که در ستون بعدی وضعیت مجاز بودن یا نبودن شما تعیین می شود.

در سه ستون آخر کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 شما، رتبه های شما برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ارائه شده است

همانند ستونهای سمت راست در جدول کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 در قسمت هفتم بخش “ب”، برای هر کد ضریب به صورت جداگانه رتبه شما برای دوره های دانشگاه آزاد درج شده است و آخرین رتبه مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد دوره های دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد نیز آمده است که براساس این دو رتبه، مجاز بودن یا نبودن شما تعیین می شود. انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد دارای نکات بسیار ریز، مهم و زیادی است که بهتر است در صورت تمایل به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد، در مطلب پایین، انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد را به طور کامل درک کنید.

با کد دسترسی به انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، شما می توانید با توجه به مجاز بودن خودتان، اقدام به انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1400 بکنید.

توجه داشته باشید که شما برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در سال 1400، نیاز به یک کد دارید که سازمان سنجش در پایین کارنامه این کد را درج کرده است.

کارنامه انتخاب رشته ارشد (بخش ج: اطلاعات امتحانی رشته دوم یا رشته شناور داوطلب ارشد 1400)

اگر شما در آزمون کارشناسی ارشد 1400 در رشته امتحانی دوم یا همان رشته شناور هم کرده باشید، یک قسمت دیگر همانند قسمت “ب” کارنامه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، برای شما ارائه می شود. مهم ترین سوالی که داوطلبان برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد در مورد رشته شناور دارند، این است که انتخاب رشته کارشناسی ارشد برای رشته اصلی و شناور چگونه انجام می شود. در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 نیز مانند سال های اخیر، شما کلاً حق صد انتخاب را خواهید داشت. منظور از این اینکه شما 100 انتخاب را می توانید در فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد خود وارد کنید این است که شما در رشته هایی که شرکت کرده اید و با توجه به کد رشته محل هایی که در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 سازمان سنجش برای آن رشته ها آمده است، باید 100 انتخاب را اولویت بندی کنید. این 100 انتخاب در فرم انتخاب رشته ارشد 1400 هم برای رشته اول و هم برای رشته دوم یا همان رشته شناور است. یعنی اینکه به شما دو تا فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد داده نمی شود که 100 انتخاب برای رشته اول و 100 انتخاب برای رشته دوم انجام دهید. شما 100 اولویت خود در انتخاب رشته ارشد 1400 را باید ذر صورت علاقه مندی با هر دو رشته اولویت بندی کنید. پس شما 100 انتخاب در مجموع برای هر دو رشته را در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 دارید که براساس علاقه و یا سایر شرایط خودتان، آنها را می چینید. می توانید حتی یکی از آن رشته ها را اصلاً انتخاب رشته نکنید و فقط رشته ای را که هدف اصلی شما بوده است را انتخاب رشته کنید. پس رشته شناور و رشته اصلی را با هم انتخاب رشته می کنید و در یک فرم نه دو فرم جداگانه. برای داشتن اطلاعات کامل و دیدن مثال هایی از شیوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400 برای رشته اصلی (رشته اول) یا رشته شناور (رشته دوم) و اهمیت نوع چیدمان و اولویت بندی انها، مطلب زیر را باید بخوانید. انتخاب رشته کارشناسی ارشد رشته شناور در سال 1400

سهمیه های 5 درصد و 25 درصد و رزمندگان معروف به سهمیه های ایثارگران هستند

سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد 1400 و تاثیر آنها بر روی انتخاب رشته ارشد 1400

شما یکی از 4 سهمیه زیر را در کارنامه کارشناسی ارشد سال 1400 خود مشاهده خواهید کرد:

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

سهمیه آزاد: سهمیه آزاد در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، همان سهمیه عادی داوطلبان ارشد 1400 است. یعنی شما به صورت کاملا بدون امتیاز و با در نظر گرفتن نمرات و رتبه خود، انتخاب رشته ارشد را انجام می دهید و بر همان اساس نیز انتخاب رشته شما بررسی می شود و در نهایت قبولی شما نیز بر همین اساس تعیین می شود. توجه داشته باشید که سهمیه های 5 درصد و 25 درصد ایثارگران، تا 70 درصد از تراز شما را نیاورند، عملاً نمی توانند ظرفیت مربوط به خود را استفاده کنند و این سهمیه مجدداً به شما می رسد. در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، در مجموع زمانی یک سهمیه ایثارگران می تواند از سهمیه خود استفاده کند که اولاً 70 درصد تراز آخرین داوطلب مجاز شده در سهمیه آزاد را کسب کرده باشد تا بتواند مجاز به انتخاب رشته بشود و هم اگر قرار است در دانشگاهی قبول شود باید 70 درصد تراز آخرین نفر قبولی سهمه آزاد را به دست آورده باشد.

سهمیه 5 درصد ایثارگران: اگر داوطلبی در آزمون کارشناسی ارشد دارای جانبازی زیر 25 درصد باشد، خودش، همسر و فرزندانش می توانند از سهمیه ای با عنوان سهمیه 5 درصد ایثارگری استفاده کنند. معنی سهمیه 5 درصدی ایثارگری این است که 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل دانشگاه به آنها تعلق دارد. این سهمیه که سر و صدای زیادی هم به راه انداخت، در انتخاب رشته کارشناسی ارشد امکانات زیر را دارد:

 • برای مجاز شدن فقط کافیست که 70 درصد نمره تراز آخرین رتبه مجاز در سهمیه آزاد آزمون کارشناسی ارشد را به دست آورده باشد. مثلاً اگر تراز آخرین نفر مجاز در سهمیه آزاد، 5000 باشد، داوطلب دارای سهمیه 5 درصد ایثارگران باید 3500 نمره تراز را به دست اورده باشد.
 • برای قبولی در هر کد رشته ای باید، 70 درصد تراز آرخرین قبولی سهمیه آزاد را به دست اورده باشیند. مثلاً اگر آخرین قبولی سهمیه آزاد در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، معادل 90000 باشد، داوطلب سهمیه 5 درصد ایثارگران باید، 70 درصد این نمره تراز یعنی معادل 6300 را به دست آورده باشد.
 • ظرفیت های خالی مانده سهمیه 25 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، اببتدا به داوطلبان سهمیه 5 درصد و سپس به داوطلبان سهمیه آزاد می رسد.

سهمیه 25 درصد ایثارگران: سهمیه 25 درصد ایثارگری، یکی از قدیمی ترین سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد است. این سهمیه متعلق به جانبازان بیش از 25 درصد، همسر و فرزندان آنهاست. نام این سهمیه از اینجا گرفته شده است که یک چهارم معادل 25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی سال 1400 که سازمان سنجش در زمان انتخاب رشته منتشر می کند، متعلق به سهمیه 25 درصدیست. در سهمیه 25درصد ایثارگران انتخاب رشته کارشناسی ارشد نیز همانند سهمیه 5 درصد ایثارگری شرایط 70 درصد حد نصاب آخرین رتبه مجاز در سهمیه آزاد برای مجاز شدن و 70 درصد آخرین تراز قبولی سهمیه آزاد در یک کد رشته محل از دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، ضروریست ولی توجه داشته باشید که کافی نیست. ما ممکن است 70 درصد تراز را آورده باشید ولیکن، رتبه ها و ترازهای بسیار بهتری بالا دست شما از سهمیه 25 درصد ایثارگری وجود داشته باشد، در نتیجه شما به خاطر رتبه بدتر از هم سهمیه ایهای خود، قبول نمی شوید. پس 70 درصد تراز آخرین قبولی سهمیه آزاد شرط لازم است ولی کافی نیست. شما باید در بین هم سهمیه ایهای خود حائز بهترین و نزدیکترین تراز به آخرین قبولی سهمیه آزاد باشید.

4- سهمیه رزمندگان: در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، یک سهمیه دیگر نیز وجود دارد که معروف به سهمیه رزمندگان است. این سهمیه متعلق است به شخص رزمنده داوطلب بسیجی. یعنی اگر یک داوطلبی باشد که در جنگ به عنوان داوطلب حضور داشته باشد و آسیب ندیده باشد و یا اصطلاحا جانباز نباشد، سهمیه ای به نام رزمندگان اختصاص می یابد.  تفاوتی که در سهمیه رزمندگان نسبت به سهمیه های 5 درصد و 25 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 وجود دارد این است که باید 80 درصد حد نصاب تراز آخرین رتبه مجاز سهمیه آزاد را برای مجاز شدن و 80 درصد تراز قبولی آخرین نفر قبولی سهمیه آزاد را برای قبول شدن در یک کد رشته محل خاص کسب کرده باشند. در اینجا نیز، کسب 80 درصد نمره تراز آخرین قبولی داوطلب سهمیه آزاد، شرط لازم هست ولی شرط کافی نیست و باید نسبت به هم سهمیه ایهای خود شرایط بهتری را از نظر تراز و رتبه داشته باشید. اهمیت سهمیه در قبولی شما در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 آنقدر زیاد است که آن را به طور کامل در یک مطلب مهم توضیح داده ایم که چگونه سهمیه های مختلف، باعث قبولی شما می شوند و یا حتی سهمیه های دیگران باعث می شود تا قبولی شما در خطر قرار بگیرد. لطفا بخش سهمیه های انتخاب رشته کارشناسی ارشد را با دقت تمام بخوانید. اصلا شوخی بردار نیست.

سهمیه های ایثارگری 5 درصد و 25 درصد ایثاگری کارشناسی ارشد

دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد 1400

در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند دوره لیسانس، دوره های مختلف تحصیلی وجود دارد. در انتخاب رشته کارشناسی ارشد امسال نیز، جنین موضوعی استثنا نیست. دوره هایی که در کارشناسی ارشد 1400 نیز خواهیم داشت عبارتند از:

اولین ستون دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400، مربوط به عنوان دوره است

دوره های روزانه: دوره های روزانه یا بدون شهریه در کارشناسی ارشد، بهترین دوره ها هستند. هزینه و یا شهریه ای برای تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد پرداخت نمی کنید. معتبرترین دوره بین تمامی دوره های کارشناسی ارشد است. بیشترین شانس را برای ادامه تحصلی در دوره های دکتری خواهند داشت. دلیل این امر رتبه خوبی است که آنها در آزمون کارشناسی ارشد به دست می آورند. البته باید یادآور شد که مثلا دوره روزانه یک دانشگاه متوسط و یا ضعیف از دوره نوبت دوم یک دانشگاه بسیار قوی و باکیفیت، اعتبار پایین تری دارد. مثلا دوره نوبت دوم کارشناسی ارشد دانشگاه تهران ممکن است حتی از دوره روزانه کارشناسی ارشد دانشگاه هایی همچون علامه طباطبایی و تربیت مدرس نیز ارزشمند تر باشند و یا در رشته های فنی و مهندسی دوره های نوبت دوم دانشگاه هایی مانند دانشگاه صنعتی شریف و یا دانشگاه امیرکبیر از دوره های روزانه دانشگاه هایی همچون شهید بهشتی، خوارزمی، علم و صنعت و خواجه نصیر در کارشناسی ارشد نیز می توانند معتبرتر و ارزشمندتر باشند. دوره روزانه فقط مختص دانشگاه های سراسری است.

دوره های نوبت دوم دانشگاه های سراسری حالت شهریه پرداز دوره های روزانه هستند

دوره های نوبت دوم: دوره های نوبت دوم، معادل دوره های روزانه است اما باید بابت قبولی در آن در مقطع کارشناسی ارشد هزینه پرداخت کنید. دوره های نوبت دوم با دوره های روزانه یک دانشگاه، دو تفاوت بزرگ دارند: 1- شهریه: دوره نوبت دوم در مقطع کارشناسی ارشد نسبت به دوره روزانه، نیازمند پرداخت هزینه است. 2- رتبه: رتبه داوطلبان دوره های روزانه به مراتب از دوره های نوبت دوم بهتراست. استثنائاتی نیز وجود دارد. ممکن است داوطلبی که رتبه یک آزمون کارشناسی ارشد شده است، به خاطر شرایط خاص خودش و یا حتی به خاطر اینکه امکان تحصیلی مجدد در دوره روزانه را نداشته است، مجبور به انتخاب دوره هیا نوبت دوم به جای دوره های روزانه کند. دوره های روزانه و دوره های نوبت دوم دانشگاههای کارشناسی ارشد با همدیگر مشترکات خیلی زیادی دارند: 1- هم دوره روزانه و هم دوره نوبت دوم در یک کلاس در مقطع کارشناسی ارشد قرار دارند و در واقع دوره های نوبت دوم و روزانه کارشناسی ارشد در یک کلاس و با اساتید مشترک و شرایط کاملاً یکسان تحصیلی، درس خواهند خواند. 2- مدرک تحصیلی آنها هیچ تفاوتی با هم ندارد. در مدرک کارشناسی ارشد دوره های نوبت دوم، عنوان نوبت دوم قید نمی شود و عملاً مدرک انها هیچ تفاوتی با دوره های روزانه ندارد. 3- تمامی امتحانات و سایر امکانات تحصیلی و پژوهش در کارشناسی ارشد برای هر دو دوره یکسان است.

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

دوره تحصیلی پردیس خودگردان در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

دوره های پردیس خودگردان: گران ترین دوره های کارشناسی ارشد در سال 1400، دوره های پردیس خودگردان هستند که قبلاً دوره های بین الملل نیز خوانده می شدند. شهریه این دوره ها تقریبا سه تا حتی 4 برابر دوره های نوبت دوم است. در بخش شهریه ها مفصل به بحث شهریه های دوره های مختلف کارشناسی ارشد در سال 1400 می پردازیم. در مدرک این دوره ها نوشته می شود که شما پردیس خودگردان دانشگاهها بوده اید. همچنین، کلاس های تحصیلی شما به صلاحدید دانشگاه ممکن است در جایی دیگر و کلاس هایی جدای از دوره های روزانه و نوبت دوم دانشگاه تشکبل شود و یا ممکن است در صورت تعداد پایین پذیرش، با همان دوره های روزانه و نوبت دوم کلاس بندی شود. در دوره کارشناسی ارشد چنین موردی بستگی به تصویب دانشگاه کارشناسی ارشد دارد. اعتبار این دوره ها کمتر از روزانه و نوبت دوم است ولی به خاطر اینکه در دانشگاه سراسری درس میخوانید کیفیتی بهتر از دانشگاه آزاد و پیام نور و غیرانتفاعی دارد.

دوره های مجازی دانشگاه های دولتی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، به صورت الکترونیک و از راه دور و کلاس های آنلاین انجام می شود.

دوره های مجازی دولتی: در کنار دوره های روزانه، نوبت دوم و پردیس خودگردان، دانشگاه های سراسری، یک نوع دوره دیگر را نیز برای کارشناسی ارشد پذیرش می کنند. دوره های مجازی، به صورت تحصیل از راه دور و از طریق کلاسهای آنلاین می باشد. با شیوع کرونا، این دوره های مجازی بیشتر شناخته شده است. امتحانات آنها در سال های قبل به صورت حضوری و در محلی که دانشگاه تعیین می کرد برگزار می شد. ممکن است به خاطر تغییرات آموزشی به خاطر کرونا، شیوه امتحانات تغییر کند. در کل شهریه این دوره ها نیز کم نیست و شاید نزدیک به سه برابر دوره های نوبت دوم در دانشگاه های سراسری برسد. از دوره های پردیس خودگردان شهریه کمتری دارند. در مدرک شما عنوان مجازی کارشناسی ارشد ثید می شود. نسبت به دوره های حضوری دانشگاه سراسری کیفیت کمتری دارد ولی نسبت به دوره هایی پیام نورو غیرانتفاعی می تواند کیفیت بیشتری را داشته باشد. دوره های مجازی تحت عنوان ویژه شاغلین نیز وجود دارد که این دوره ها نیز در کارشناسی ارشد چند سالی است که باب شده است و دانشگاه های سراسری به خصوص دانشگاههای مثل علم و صنعت، این دوره ها را برگزار می کنند. برای قبولی در این دوره ها شما باید مدارکی مثل مدارک بیمه ای داشته باشید و از طرف کارفرمای خود تایید بشوید تا بتوانید در این دوره ها ثبت نام و انتخاب رشته کنید. در کل این دوره ها، شهریه ای کمی بیشتر از دوره های مجازی عادی دولتی دارند.

در دوره های مشترک در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، دانشگاههای داخلی با توافق یک دانشگاه خارجی اقدام به جذب دانشجوی ارشد می کنند

دوره های مشترک: دوره های مشترک تقریباً دو تا سه سال است که در انتخاب رشته کارشناسی ارشد وارد شده است، به صورت مشترک با یک دانشگاه خارجی برگزار می شود. شهریه بسیار بالاتری دارند و مدرک تحصیلی شما بین دو دانشگاه ایرانی و خارجی مشترک قلمداد می شود. این دوره ها در رشته هایی خاص و با توافقاتی خاص بین دانشگاه ایرانی و خارجی برگزار می شود. دانشگاههایی همچون تهران و شریف، امیرکبیر در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد، در این دوره ها پذیرش دارند.

دوره های پیام نور دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400 را با خرید کارت علاقه مندی به این دوره می توانید انتخاب رشته کنید

دوره های پیام نور: این دوره ها، یکی از قدیمی ترین دوره های شهریه پرداز در آزمون کارشناسی ارشد هستند. کمترین شهریه مربوط به همین دوره هاست و به نوعی ارزانترین شکل تحصیل کارشناسی ارشد در دوره های شهریه پرداز به همین دوره ها مربوط می شود. کیفیت مدرک ان پایین است، زیرا کلاس ها به صورت خودخوان برگزار می شود و ممکن است تعدادی نیز به صورت حضوری برگزار شود. در کل امتحانات همه پیام نورها به صورت حضوری و سراسری تشکیل می شود که امتحانات آنها را قدری سخت تر می کند.

دوره های مجازی کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور، شیوه آموزش محور دارند

دوره های مجازی پیام نور: دانشگاههای پیام نور در کارشناسی ارشد به خاطر ماهیت خودشان، دوره های مجازی را خیلی زود وارد کد رشته های دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد کردند. این دوره ها شهریه کمتری نسبت به پیام نور عادی دارند و طبیعتاً کیفیت تحصیل در آنها نیز پایین تر است.

دانشگاههای غیرانتفاعی دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400 را با خرید کارت علاقه مندی به این دوره می توانید انتخاب رشته کنید

دوره های غیرانتفاعی: دانشگاههای غیرانتفاعی نیز جزء دوره های شهریه پرداز کارشناسی ارشد به حساب می آیند. شهریه آنها تقریباً با توجه به کیفیت دانشگاه غیرانتفاعی تعیین می شود و ممکن است معادل نوبت دوم یا دانشگاه آزاد باشد ولی در هر حال بیشتر از پیام نور است. کیفیت تحصیل در این دانشگاهها بسیار به قدمت دانشگاه و سطح کیفی آن دانشگاه بستگی دارد. دانشگاههای غیرانتفاعی یک رده بندی در سطوح مختلف دارند که می توانید در مطلب زیر، دانشگاه های غیرانتفاعی را با دسته بندی از سطح یک تا پنج مشاهده کنید و متوجه شوید که هر دانشگاه غیرانتفاعی چه شرایطی دارد. 

مانند دانشگاههای دولتی و پیام نور، دانشگاههای غیرانتفاعی نیز دوره های مجازی در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می کنند

دوره های مجازی غیرانتفاعی: این دوره ها نیز، شکل مجازی تحصیل در دانشگاه غیرانتفاعی در دوره کارشناسی ارشد است که کیفیت پایینی دارد و شهریه کمتری از غیرانتفاعی عادی و شهریه بیشتری از دوره های مجازی پیام نور دارد.

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400 جدای از سیستم انتخاب رشته سازمان سنجش انجام می شود

دوره های دانشگاه آزاد: همانطور که مشخص است، این دوره ها مربوط به کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد است که شهریه آنها کمتر از نوبت دوم و بیشتر از پیام نور و شاید معادل غیرانتفاعی باشد. در بخش شهریه ها به طور کامل به این موضوع خواهیم پرداخت. در کل اطلاعات کامل انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد در یک مطلب جداگانه آورده شده است که بهتر است آن مطلب را برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد مطالعه کنید. انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1400

شهریه های کارشناسی ارشد 1400، با 15 الی 20 درصد نسبت به شهریه های سال 99، محاسبه می شوند

شهریه های دوره های شهریه پرداز کارشناسی ارشد 1400

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، یک نکته بسیار بسیار مهم دارد. هزینه و شهریه، مهم ترین بخش در اولویت بندی های انتخاب رشته کارشناسی ارشد است که همه چیز را تحت الشعاع قرار می دهد، از کیفیت رشته و دانشگاه تا بازار کار و …. پس در این بخش باید همه چیز را نکته به نکته و مو به مو بدانید. در ادامه شهریه های هر کدام از دوره های مختلف را برای شما شرح می دهیم. 

شهریه دوره های روزانه کارشناسی ارشد 1400

دوره های روزانه عملاً رایگان هستند و هیچ شهریه ای بابت تحصیل از شما دریافت نمی شود. هزینه خوابگاه و غذای شما، بسیار ارزان قیمت است و مبالغ کمی بابت خوابگاه و غذا از شما دریافت می شود.

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

شهریه دوره های نوبت دوم یا شبانه کارشناسی ارشد 1400

اولین نکته ای که باید بدانید این است که دانشگاه های مختلف با توجه به سطح کیفی و اعتبار خود در کارشناسی ارشد، شهریه های متفاوتی را از شما می خواهند. گرانترین شهریه ها مربوط به دانشگاه هایی مانند تهران، صنعتی شریف، شهید بهشتی و امیرکبیر است. دانشگاه ها تعرفه های خاص خود را دارند. وزارت علوم هم تعرفه خاص خود را دارد. دانشگاه هایی که با هیئت امنای خود اداره می شوند، تعرفه مخصوص به خود را تعیین می کنند و دانشگاه هایی که به صورت هیئت امنایی اداره نمی شوند و توسط وزارت علوم مدیریت می شوند، با تعرفه های وزارت علوم شهریه نوبت دوم را دریافت می کنند. شهریه های همه دانشگاه ها نسبت به سال قبل بین 15 تا 20 درصد افزایش می یابد. در کل شهریه کارشناسی ارشد دانشگاههای بسیار معتبری همچون دانشگاه تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف، امیرکبیر، علامه طباطبایی، علم و صنعت، اصفهان، صنعتی اصفهان و شیراز در سال 1400 برای مجموعه رشته های مختلف به قرار زیر تخمین زده می شود: شهریه نوبت دوم کارشناسی ارشد 1400 دانشگاههای معتبر مذکور در دوره های علوم انسانی: 

حداقل حداکثر
4،000،000 تومان 6،500،000 تومان

شهریه نوبت دوم کارشناسی ارشد 1400 دانشگاههای معتبر مذکور در دوره های فنی و مهندسی، علوم پایه و سایر گروه های آموزشی: 

حداقل حداکثر
5،000،000 تومان 8،000،000 تومان

شهریه نوبت دوم کارشناسی ارشد در سایر دانشگاهها در دوره های علوم انسانی درس ال 1400:

حداقل حداکثر
2،800،000 تومان 4،500،000 تومان

شهریه نوبت دوم کارشناسی ارشد در سایر دانشگاهها در دوره های فنی و مهندسی، علوم پایه و سایر گروه های آموزشی در سال 1400:

حداقل حداکثر
3،500،000 تومان 5،500،000 تومان

اگر می خواهید شهریه هر کدام از دانشگاه های معتبر در دوره های نوبت دوم را با جزئیات بدانید باید به سراغ مطلب زیر بروید.

شهریه دوره های پردیس خودگردان کارشناسی ارشد

پیشتر هم گفتیم که در انتخاب رشته کارشناسی ارشد، گرانترین دوره ها مربوط است به دوره های پردیس خودگردان دانشگاههای سراسری. با رشد تورم، این دوره ها نیز بسیار گرانتر شدند.  در دانشگاههای بسیار معتبر، این شهریه رشد چشمگیری را در سال 1400 شاهد است. شهریه پردیس خودگران سال 1400 دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های معتبر در گروه های علوم انسانی

حداقل شهریه هر ترم حداکثر شهریه هر ترم
5،000،000 تومان 8،000،000 تومان

شهریه پردیس خودگردان سال 1400 دوره کارشناسی ارشد دانشگاههای معتبر مذکور در دوره های فنی و مهندسی، علوم پایه و سایر گروه های آموزشی:

حداقل شهریه هر ترم حداکثر شهریه هر ترم
6،000،000 تومان 9،500،000 تومان

شهریه پردیس خودگردان کارشناسی ارشد در سایر دانشگاهها در دوره های علوم انسانی در سال 1400:

حداقل شهریه هر ترم حداکثر شهریه هر ترم
4،500،000 تومان 6،500،000 تومان

شهریه پردیس خودگردان کارشناسی ارشد در سایر دانشگاهها در دوره های فنی و مهندسی، علوم پایه و سایر گروه های آموزشی در سال 1400: 

حداقل شهریه هر ترم  حداکثر شهریه هر ترم
5،000،000 تومان 7،500،000 تومان

برای اطلاع از جزییات دقیق شهریه های پردیس خودگردان کارشناسی ارشد دانشگاه ها می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

شهریه دوره های مجازی کارشناسی ارشد 1400

همانطور که گفته شد در انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400، شهریه دوره ها یمجازی از شهریه های دوره های نوبت دوم بیشتر و از پردیس های خودگردان کمتر است. در کل شهریه دوره های مجازی دولتی یا مجازی سراسری کارشناسی ارشد نیز به اعتبار دانشگاه های کارشناسی ارشد بستگی دارد. هر قدر اعتبار آن دانشگاه بیشتر باشد، میزان شهریه آن در دوره های مجازی الکترونیک کارشناسی ارشد در سال 1400 بیشتر خواهد شد. شهریه دوره های مجازی الکترونیکی کارشناسی ارشد برای دوره های علوم انسانی در سال 1400:

دانشگاه های معتبر و سطح اول دانشگاه های متوسط و سطح پایین
بین 4،000،000 تومان تا 6،000،000 تومان بین 3،500،000 تومان تا 5،500،000 تومان

شهریه دوره های مجازی الکترونیکی کارشناسی ارشد برای دوره های فنی و مهندسی، علوم پایه و سایر گروههای آموزشی در سال 1400:

دانشگاه های معتبر و سطح اول دانشگاه های متوسط و سطح پایین
بین 5،000،000 تومان تا 7،500،000 تومان بین 4،500،000 تومان تا 6،000،000 تومان

شهریه دوره های مجازی ویژه شاغلین کارشناسی ارشد سال 1400 نیز تقریباً در همین حدود است و ممکن است 5 تا 10 درصد بیشتر از این مقادیر باشد. برای اطلاع از جزییات دقیق شهریه های دوره های مجازی الکترونیکی کارشناسی ارشد دانشگاه ها می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

شهریه کارشناسی ارشد دوره های مشترک دانشگاههای سراسری و دولتی در سال 1400:

دوره های مشترک در دانشگاه های سراسری برای مقطع کارشناسی ارشد برگزار می شود. شهریه این دوره ها تقریباً معادل پردیس های خودگردان دانشگاه های سراسری است. البته بسته به تصمیم هیئت امنای دانشگاه و دانشگاه مشترک خارجی، ممکن است این شهریه بین 10 تا 30 درصد بیشتر از شهریه دوره های پردیس خودگردان شود. شهریه دوره های مشترک سال 1400 دوره کارشناسی ارشد دانشگاههای معتبر مذکور در دوره های علوم انسانی:

حداقل شهریه هر ترم حداکثر شهریه هر ترم
5،000،000 تومان 8،000،000 تومان

  شهریه پردیس خودگردان کارشناسی ارشد در سایر دانشگاهها در دوره های فنی و مهندسی، علوم پایه و سایر گروه های آموزشی در سال 1400: 

حداقل شهریه هر ترم  حداکثر شهریه هر ترم
6،000،000 تومان 10،000،000 تومان

شهریه دوره های دانشگاه پیام نور کارشناسی ارشد 1400

دوره های پیام نور، ارزانترین دوره های کارشناسی ارشد 1400 هستند و به طور یکسان و سراسری شهریه این دانشگاه ها توسط، سازمان مرکزی پیام نور تعیین می شود و هرساله نسبت به سال قبل خود در مقطع کارشناسی ارشد بین 15 تا 20 درصد افزایش قیمت خواهند داشت. شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه های پیام نور در سال 1400 برای گروه رشته های علوم انسانی:

حداقل شهریه هر ترم  حداکثر شهریه هر ترم
2،500،000 تومان 4،000،000 تومان

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه های پیام نور در سال 1400 برای دوره های فنی و مهندسی، علوم پایه و سایر گروههای آموزشی

حداقل شهریه هر ترم  حداکثر شهریه هر ترم
3،000،000 تومان 4،500،000 تومان

شهریه دوره های مجازی پیام نور در دوره های کارشناسی ارشد از شهریه دوره عادی پیام نور کمتر است و تقریباً معادل 70 درصد شهریه دوره عادی پیام نور برای مقطع کارشناسی ارشد در سال 1400 خواهد بود. برای اطلاع از جزییات دقیق شهریه های کارشناسی ارشد دانشگاه های پیام نور در سال 1400 می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه های غیرانتفاعی در سال 1400

دانشگاه های غیرانتفاعی برای قبول شدگان آزمون کارشناسی ارشد 1400 پس از انتخاب رشته، شهریه هایی مشابه و نزدیک به کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد دارند. دانشگاه های غیرانتفاعی با سطح بالاتر یا همان سطح یک که در رتبه بندی دانشگاه های غیرانتفاعی، کیفیت بالاتری را دارند، شهریه بیشتری را نسبت به دانشگاه های سطوح پایین تر دریافت می کنند. دانشگاه های غیرانتفاعی همچون دانشگاه غیرانتفاعی خانم، علم و فرهنگ و سوره، شهریه های به نسبت بالاتری دارند. شهریه کارشناسی ارشد دانشگاههای غیرانتفاعی در گروه های علوم انسانی در سال 1400:

حداقل شهریه هر ترم  حداکثر شهریه هر ترم
2،800،000 تومان 4،300،000 تومان

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه های غیرانتفاعی در سال 1400 برای دوره های فنی و مهندسی، علوم پایه و سایر گروههای آموزشی:

حداقل شهریه هر ترم  حداکثر شهریه هر ترم
3،200،000 تومان 4،500،000 تومان

شهریه دوره های مجازی غیرانتفاعی در دوره های کارشناسی ارشد از شهریه دوره عادی دانشگاههای غیرانتفاعی کمتر است و تقریباً معادل 75 تا 80 درصد شهریه دوره عادی پیام نور برای مقطع کارشناسی ارشد در سال 1400 خواهد بود. برای اطلاع از جزییات دقیق شهریه های کارشناسی ارشد دانشگاه های غیرانتفاعی در سال 1400 می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

شیوه های تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد در سال 1400

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400، سه شیوه تحصیلی وجود دارد: شیوه آموزشی – پژوهشی کارشناسی ارشد: در این شیوه، شما همان شکل نرمال و عادی کارشناسی ارشد را طی می کنید. هم کلاس و امتحان و پروژه و سمینا و تحقیق دارید و هم پایان نامه و مقاله. این دوره معتبرترین دوره برای ادامه تحصیل در مقطع دکتراست.

در شیوه آموزش محور کارشناسی ارشد، پایان نامه وجود ندارد

شیوه آموزش محور کارشناسی ارشد: برای شیوه آموزش محور کارشناسی ارشد، بیشتر دوره ها و کلاس های آموزشی ترتیب داده شده است. یعنی شما واحدهای تئوری می گذارنید و شاید هم یک کار تحقیقاتی تئوری محور با یک ارائه برای شما گنجانده شود. بهخ نوعی شما پایان نامه ندارید  خبری از دفاع از پایان نامه و سمینارهای مقاله محور نیست. برای دکترا ارزش این دوره از کارشناسی ارشد پایین است. دوره های مجازی کارشناسی ارشد، شیوه آموزش محور دارند.

رتبه های قبولی کارشناسی ارشد سالهای قبل به خصوص 99، به شما کمک می کند تا بدانید در چه رشته ها و دانشگاه هایی شانس قبولی بیشتری دارید و مبنای اولویت بندی خود را بهتر بدانید

رتبه های قبولی کارشناسی ارشد دانشگاه ها در سال 1400

حساس ترین و پنهانی ترین بخش اطلاعاتی انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400 مربوط به رتبه های قبولی است.سوال مهم داوطلبان این است: “چه رتبه ای در چه دانشگاهی در کارشناسی ارشد 99 قبول شده است؟” اگر شما بدانید که با چه رتبه ای در چه رشته و گرایش و دانشگاهی قبول می شوید، اصل قضیه انتخاب رشته است. رتبه هایی که در سال 99 در کدرشته محل های مختلف دفترچه انتخاب رشته قبول شده اند، می توانند به شما بگویند در چه کدرشته محلی در انتخاب رشته ارشد 1400 پذیرفته خواهید شد. بنابراین شما نیاز دارید تا بدانید رشته ها و گرایشهای مختلف کارشناسی ارشد در چه دانشگاهی در سال های قبل قبول دشه اند. این اطلاعات از رشته ای به رشته دیگر متفاوت است. برای اطلاع از رتبه های قبولی کارشناسی ارشد در سال های قبل به خصوص رتبه های قبولی کارشناسی ارشد سال 99، می توانید به لینک زیر مراجعه کنید. رشته خود را پیدا کنید و برخی از رتبه های قبولی کارشناسی ارشد در سال 99 را مشاهده کنید. به احتمال بسیار زیاد، شما نیز در کدرشته محلی از دفترچه انتخاب رشته سال 1400 قبول خواهید شد که رتبه های مشابه شما در سال 99 قبول شده اند.

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 به بازار کار بهتر و آینده شغلی ایمن تر، بستگی زیادی دارد

بازار کار و آینده شغلی کارشناسی ارشد

یکی از مهم ترین فاکتورهای داوطلبان کارشناسی ارشد این است که در انتخاب رشته سال 1400، بتوانند به سراغ رشته ها و گرایش هایی با بالاترین سطح امنیت شغلی، بازار کار بهتر و آینده شغلی درخشان تر و بهتر بروند. انتخاب رشته و گرایش و حتی دانشگاههایی با امنیت شغلی و بازار کار بهتر پس از فارغ التحصیلی از کارشناسی ارشد، برای همه داوطلبان ارشد اهمیت دارد. پیش بینی وضعیت بازار کار در دو تا سه سال آینده با توجه به شرایط فعلی کشور و حتی جهان، بسیار بسیار پیچیده است ولیکن ما سعی کرده ایم پیش بینی های خود را در مطالب زیر به شما ارائه دهیم. تلاش ما این بوده است که حتی گرایش ها و شاخه های مختلف رشته های گوناگون را بررسی کنیم. عملاً چنین مطالب و اطلاعاتی را در هیچ جای دیگری پیدا نمی کنید و ما تمامی تلاش خود را کرده ایم تا با بررسی کامل بازار کار رشته های کارشناسی ارشد، انتخاب رشته ارشد 1400 شما را بسیار مطمئن تر بسازیم و شما بدانید که چه آینده شغلی در انتظار شما خواهد بود.

بازار کار کارشناسی ارشد رشته های مختلف بهترین رشته های کارشناسی ارشد از نظر بازار کار و آینده شغلی پیش بینی بازار کار رشته های مختلف تا 5 سال آینده

در انتخاب رشته کارشناسی ارشد خود حتماً امکان ادامه تحصیلی در مقطع دکترا را در نظر بگیرید.

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

ادامه تحصیل دکترا پس از کارشناسی ارشد

هدف هر داوطلبی برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد 1400 با داوطلب دیگر متفاوت است. ممکن است داوطلبی فقط برای امکان ادامه تحصیلی در مقطع دکترا و یا ادامه تحصیل در خارج از ایران، در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کرده باشد. بنابراین به نحوی انتخاب رشته می کند که براساس هدف خود بیشترین شانس را برای هدف بعدی خود به دست بیاورد. طبیعتاً فردی که به دنبال تحصیل در مقطع دکتری است، بهتر است انتخاب رشته خود را به گونه ای انجام بدهد که دانشگاه دوره کارشناسی ارشد او، دوره دکتری را نیز داشته باشد. اگر هم قصد اپلای و خارج از کشور را دارد، بدون شک باید در دانشگاه های سطح یک و بسیار معتبر تحصیل کند. در این شرایط ممکن است داوطلب حتی گرایش های بسیار کم طرفدار و بدون بازار کار در ایران را هدف قرار دهد تا بتواند در دانشگاه های بسیار معتبر پذیرفته شود به جای آنکه در یک گرایش با بازار کار بهتر ولی در دانشگاه متوسط و ضعیف قبول شود. 

در هنگام انتخاب رشته کارشناسی ارشد از روی دفترچه انتخاب رشته ارشد 1400، به توضیحات جلوی هر کد رشته محل انتخابی دقت کنید

سایر عوامل موثر در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

انتخاب رشته کارشناسی ارشد، تنها در عوامل بالا خلاصه نمی شود. در زیر سایر عواملی که انتخاب رشته ارشد شما را در سال 1400، پیچیده تر و البته دقیق تر می کند، شامل موارد زیر است:

 1. شرایط دانشگاه از نظر خوابگاه: طبیعتاً وقتی که قرار است شما از منطقه سکونت خود فاصله بگیرید و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاهی غیر از دانشگاه محل سکونت خود بخوانید، خوابگاه برای شما بسیار اهمیت پیدا می کند. در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، شرایط دانشگاه های مختلف از نظر اعطای خوابگاه به پذیرفته شدگان دوره کارشناسی ارشد سال 1400، نوشته شده است.
 2. شرایط خاص یک داوطلب از نظر ویژگی های مشترک فرهنگی: یکی ا زمواردی که شاید بسیاری به ان نپرداخته باشند این است. مثلاً یک فرد اهل زنجان، تمایل به انتخاب کدرشته محل هایی از دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال 1400 دارد که از نظر زبانی (زبان آذری) مشترک باشد.
 3. دوری و نزدیکی به محل سکونت: این عامل جغرافیایی، در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 و به خصوص در اولویت بندی نهایی انتخاب رشته 100 تایی در سازمان سنجش، بسیار بسیار حائز اهمیت است. طبیعتاً فاصله زیاد جغرافیایی و سختی رفت و آمد باعث می شود تا مناطق نزدیک تر در اولویت قرار بگیرند.
 4. فشارها و نظرات خانواده، دوستان و آشنایان: انتخاب رشته کارشناسی ارشد می تواند کامل تحت تاثیر نظرات و اعمال فشار بر روی اولویت بندی رشته ها و دانشگاه ها از سوی خانواده و دیگران باشد. ممکن است داوطلبی، علاقه مندی خود را برای دوره کارشناسی ارشد به خاطر نظرات و حتی فشارهای خانواده تغییر دهد و در نهایت براساس سلیقه خانواده، دوستان و اطرافیان، انتخاب رشته سال 1400 خود را اولویت بندی و چیدمان کند.

در فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400، صد انتخاب خواهید داشت که باید به دقت و در نظر گرفتن تمامی عواملی که گفتیم، اولویت بندی و چیدمان شود.

اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400

انتخاب رشته کارشناسی ارشد در سال 1400 همانند سال های قبل، نیازمند چیدمان حداکثر 100 انتخابی داوطلب است و با اولویت بندی کدرشته های مختلف به پایان می رسد و در نهایت براساس این اولویت بندی و رتبه کسب شده، محل قبولی و نتیجه نهایی داوطلب کارشناسی ارشد مشخص می شود. اما اولویت بندی چرا این همه مهم است؟ سیستم سازمان سنجش برای مشخص کردن محل قبولی شما پس از انتخاب رشته کارشناسی ارشد، بدین ترتیب است. سازمان سنجش، انتخاب رشته شما را از اولویت یک تا اولویت آخر به ترتیب چک می کند و در نهایت اولین کدرشته ای که در کارشناسی ارشد قبول شدید را به عنوان محل قبولی شما در زمان اعلام نتایج کارشناسی ارشد 1400 اعلام می کند. فرض کنید شما با رتبه زیر 10، اولویت یک خود را دانشگاه سیستان و بلوچستان انتخاب کرده باشید، طبیعتاً شما با توجه به رتبه بسیار خوب خود، در دانشگاه سیستان و بلوچستان به راحتی قبول می شوید. پس در همان انتخاب اول قبول شده اید و سازمان سنجش دیگر بقیه انتخاب های شما را برای اعلام نتایج بررسی نمی کند و تنها زمانی که کارنامه نهایی انتخاب رشته شما را منتشر می کند، همه اولویت های شما را بررسی می کند. بنابراین، شما با اولویت بندی خود، شانس قبولی خود و دیگران را به شدت تحت تاثیر قرار می دهید. بیاید با یک مثال ارزش اولویت بندی انتخاب رشته کارشناسی ارشد را با هم بررسی و درک کنیم.

 • مثال اول: داوطلب آزمون کارشناسی ارشد 1400، رتبه 25 را سهیمه آزاد در رشته حسابداری به دست آورده است. اولویت بندی این داوطلب در 10 انتخاب اول خود به این ترتیب است: روزانه دانشگاه تهران، روزانه دانشگاه شهید بهشتی، روزانه دانشگاه علامه طباطبایی، نوبت دوم دانشگاه تهران، نوبت دوم دانشگاه شهید بهشتی، نوبت دوم دانشگاه علامه طباطبایی، روزانه دانشگاه تربیت مدرس، روزانه دانشگاه خوارزمی، نوبت دوم دانشگاه خوارزمی، روزانه دانشگاه اصفهان، روزانه دانشگاه فردوسی مشهد. سازمان سنجش با توجه به رتبه سهمیه داوطلب و ظرفیت پذیرش و اولویت بندی رتبه های 1 تا 24، انتخاب رشته داوطلب را بررسی می کند. اگر همه چیز نرمال و طبیعی باشد، این داوطلب در دانشگاه تهران پذیرفته نمی شود، چون 24 نفر قبل از او با انتخاب دانشگاه تهران در اولویت بالای خود، ظرفیت این دانشگاه را پر کرده اند. انتخاب دوم داوطلب که دانشگاه شهید بهشتی است، احتمالاً قبولی نهایی داوطلب خواهد بود. چرا که ممکن است 24 نفر قبل از او اولویت بندی خود را پس از روزانه دانشگاه تهران، شبانه دانشگاه تهران و روزانه دانشگاه علامه طباطبایی چیده باشند. طبیعتاً اگر 24 نفر قبل از او دانشگاه تهران را به گونه ای در اولیت خود قرار داده باشند که ظرفیت پذیرش پر نشده باشد، این دواطلب در کمال ناباوری در دانشگاه تهران دوره روزانه حسابداری در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 پذیرفته می شود. پس اولویت بندی بهتر است براساس بهترین دانشگاهها و مطابق با علاقه مندی داوطلب و شرایط او چیده شود.
 • مثال دوم: داوطلب آزمون کارشناسی ارشد 1400، رتبه 100 را در رشته مدیریت بازرگانی و رتبه 300 را در رشته کارآفرینی را در سهیمه آزاد به دست آورده است. براساس ظرفیت های پذیرش، احتمال قبولی این داوطلب در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاههای تراز اول و گرایش های بسیار پرطرفدار پایین تر است. بهترین گرایش های مدیریت بازرگانی را اگر گرایش بازرگانی بین الملل، استراتژیک، بازاریابی و بازرگانی داخلی اگر در نظر بگیریم، داوطلبان کارشناسی ارشد مدیریت 1400، مبتنی بر ارزش این گرایش ها و اعتبار دانشگاه ها، انتخاب رشته کارشناسی ارشد خود را اولویت بندی می کنند. پس 1400 داوطلب قبل از این داوطلب، با اولویت بندی های خود دوره های روزانه و حتی نوبت دوم گرایش های خوب رشته مدیریت بازرگانی را در دانشگاه های سطح یک پر می کنند. رشته مدیریت کارآفرینی، با علاقه مندی کمتری نسبت به گرایشهای مدیریت بازرگانی انتخاب می شوند. پس اولویت بندی داوطلب در اینجا می تواند به طور کامل سرنوشت انتخاب رتشه داوطلب را تغییر دهد:
 1. اگر داوطلب، در 100 انتخاب اول خود گرایش های کم طرفدار مدیریت بازرگانی را از دانشگاه های سطح یک قرار دهد، احتمالاً یکی از همین گرایش ها را در یکی از دانشگاه های سطح یک قبول می شود. اگر این داوطلب به نحوی انتخاب رشته کند که گرایشهای پرطرفدار مدیریت بازرگانی دانشگاه های سطح یک تهران را در انتخاب رشته خود قرار دهد و سپس رشته مدیریت کارآفرینی دانشگاه های سطح یک تهران را در انتخاب رشته خود بچیند، قبولی نهایی او مدیریت کارآفرینی خواهد بود. چرا که به احتمال خیلی خیلی زیاد، رشته کارآفرینی در چیدمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 نفر قبل از او وجود نداشته است.

1- اگر 1400 نفر قبل از او رشته مدیریت کارآفرینی را در اولویت های اولیه خود قرار داده باشند، این داوطلب در عین ناباوری می تواند، بهترین گرایش های مدیریت بازرگانی را در دانشگاههای سطح یک تهران قبول شود. حال آنکه اصلا در رشته مدیریت کارآفرینی در دانشگاههای سطح یک تهران قبول نمی شود.

دریافت مشاوره تلفنی با مشاوران تخصصی کنکورهای کارشناسی ارشد

پس با توجه به توضیحات این دو مثال اینگونه نتیجه گیری می شود: ارزش اولویت بندی دقیق و صحیح و بسیار ظریف در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 در موارد زیر است: 1- سازمان سنجش، از رتبه یک آزمون ارشد 1400، شروع به بررسی انتخاب رشته ها می کند. پس اولویت بندی های رتبه های بالاتر از شما، با پر کردن ظرفیت های کدرشته های مختلف، شانس قبولی شما را در ان انتخاب ها کمتر می کند. 2- سازمان سنجش در اولین اولویتی که قبول می شوید، بررسی را متوقف و محل قبولی شما را مشخص می کند. پس اولویت بندی غلط باعث می شود تا تمامی انتخاب های شما بررسی نشود. پس باید به گونه ای اولویت بندی کرد که شما در نهایت در بهترین انتخاب خود قبول شوید. بهترین انتخاب، انتخابی است که شما نسبت به رتبه خود بسیار ایده آل تر قبول شوید. 3- نوع چیدمان رتبه های بهتر از شما می تواند شانس قبولی نهایی شما را تعیین کند. شما که نمی دانید رتبه های بهتر از شما چه چیدمانی را در فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1400 خود وارد کرده اند، پس بهترین انتخاب رشته این است که شما اولویت بندی خود را برای انتخاب رشته براساس کیفیت رشته و گرایش و دانشگاه و البته علاقه مندی و شرایط خاص خود، انجام دهید.

[select-faq faq_id=’268′]
 

سلام. این شهریه ها اگه امسال وارد شیم تا پایان تحصیل همینه یا هر سال مث ورودی های جدید شهریه ما هم مث اونا زیاد میشه؟ من یجا شنیدم شهریه بر اساس سال ورودیه. تشکر

سلام به تیم متخصص مشاوران تحصیلی
واقعا تنها مرکزی هستین که مشاوراتون تخصصی هستن تو اون حوزه

سلام. خیر. شیوه پژوهش محور پذیرش زیادی نداره و حتی ممکنه پذیرشش در امسال صفر باشه ولی آموزش محور به خاطر وجود دوره های مجازی همچنان پذیرش داره و اعتبار پایینی داره برای ادامه تحصیل دکترا

از لحاظ ارزش مدرک، پردیس دانشگاه ها دارای چه درحه ای از اعتبار است نسبت به دانشگاه آزاد?

با توجه به اینکه مدرک پردیس از دانشگاههای سراسری داده میشه، ارزش بالاتری از دانشگاه آزاد داره و دلیل بالا بودن شهریه هم همین اعتبار و وابسته بودنش به یک دانشگاه سراسری هست.

سلام. دقیقا به اون دانشگاه بستگی داره. مثلا دانشگاههای غیرانتفاعی خاتم و علم و فرهنگ از بهترین دانشگاههای کل کشور هستند. همینطور دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات.

ترازی که تو کارنامه ارشد میاد همون ترازی هست که معدل موثر توش اعمال شده یا تراز خام براساس درصدهامونه؟

25 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

درخواست بررسی و شانس قبولی مجدد ارشد به دلیل مغایرت معدل کارشناسی
انتخاب رشته کارشناسی ارشد
ارسال درخواست صحیح به سنجش به خاطر مغایرت معدل

لغو قبولی کارشناسی ارشد به خاطر معدل یکی از موارد پراسترس پس از قبولی در کنکور ارشد این است که شما معدل واقعی خود را به اشتباه درج کرده باشید و معدل واقعی شما کمتر از معدلی که به سنجش اعلام کرده اید باشد. حتی اگر اختلاف معدل واقعی با …

شانس قبولی ارشد 99 با سوابق تحصیلی
انتخاب رشته صرفاً براساس سوابق تحصیلی
8
شانس قبولی ارشد 99 با سوابق تحصیلی

شانس قبولی ارشد با سوابق تحصیلی و معدل کارشناسی شانس قبولی ارشد با سوابق تحصیلی و معدل کارشناسی، امسال برای اولین بار به عنوان سوال همه داوطلبان کارشناسی ارشد شده است. در سال 99، اولین بار انتخاب رشته بدون کنکور ارشد و آن هم فقط با معدل دوره کارشناسی توسط …

معدل تراز شده کارشناسی
انتخاب رشته صرفاً براساس سوابق تحصیلی
16
معدل تراز شده کارشناسی

معدل تراز شده معدل تراز شده که اولین بار توسط سازمان سنجش و در دفترچه انتخاب رشته با سوابق تحصیلی (معدل) کارشناسی ارشد 99 اعلام شده است، برای بسیاری معنا و مفهومی تعریف شده ندارد. معدل تراز شده یعنی معدلی که به عنوان شاخص نمره کل یا همان تراز تعریف …